Yaşam

Her Derde Deva Zeytin Yaprağı Hakkında Çok Şaşıracağınız Bilgiler

Zeytin yaprağı ilk olarak Eski Mısır’da tıbbi olarak kullanıldı, mısır halkı için cennetteki gücün bir simgesiydi. Olea europaea adı verilen zeytin ağacının yaprağı,  insan beslenmesinde özüt, bitkisel çay ve toz olarak kullanılmıştır. Zeytinyağı yararlarına benzer şekilde, antioksidan, antihipertansif, antiaterojenik, anti-enflamatuar, hipokolesterolemik ve hipoglisemik özelliklere sahip potansiyel olarak birçok biyoaktif bileşik içerirler.

Daha fazla sayıda çalışma zeytin yaprağının güçlü bir tıbbi araç olduğunu kanıtlıyor; zeytin yaprağı yararları arasında kardiyovasküler ve bağışıklık sistemi desteği, enerjide artış ve sağlıklı kan basıncını arttırmak da yer alır.

1800’lerin başında, ezilmiş zeytin yaprakları, ateş düşürmek için içeceklerde kullanıldı; Birkaç yıl sonra, sıtmanın tedavisi olarak çayda kullanıldılar. Fas tıbbında kan şekerini dengelemek ve diyabeti kontrol altına almak için zeytin verilir.

Zeytindeki başlıca bileşiklerden biri olan Oleuropein, antiviral, anti bakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle 1900’lerin başlarından beri dikkat çekmiştir. Çalışmalar, bir polifenol olan oleuropein’in, kan basıncını doğal olarak düşüren ve kardiyovasküler hastalıkları önleyen güçlü bir antioksidan olduğunu bulmuştur. Oleuropein, hayvanlardaki tümörleri 12 gün içinde küçültme veya yok etme etkisi sebebiyle gücünü kanıtladı.

Zeytinler, Ülkemizde, Fas, İtalya, İspanya, Fransa, Lübnan ve Suriye gibi ülkelerde istikrarlı bir gıda olmaya devam ediyor ve sağlık yararlarını kanıtlayan son bilimsel çalışmalar nedeniyle, zeytin yaprağı, zeytinyağı dışında giderek daha iyi tanınmakta ve kullanılmaya başlanmaktadır.

Zeytin Yaprağının Faydaları

 • Enerji verir
 • Diş ağrısını giderir
 • Eklem ağrılarına iyi gelir
 • Kalp atışlarını düzenler
 • Yaraları iyileştirir
 • Cildi korur
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kalp sağlığını korur
 • Bakterileri ve mantarları öldürür
 • Beyin sağlığını korur
 • Kanser riskini azaltır
 • Diyabet kontrolü sağlar

Zeytin Ağacı ve Bileşikleri

Zeytin ağacı, leylak, yasemin, Forsythia ve gerçek dişbudak ağaçları gibi türleri de içeren Oleaceae ailesinin bir parçasıdır. Akdeniz, Asya ve Afrika’ya özgü her zaman yeşil bir ağaç veya çalıdır. Tipik olarak, nadiren 7-10 metre yüksekliğinde bir kısa ağaç, çiçekler küçük, beyaz ve tüylüdür; Yaprakları 4 ila 10 santimetre uzunluğunda ve 1 ila 3 santimetre genişliğinde olan gümüş yeşili renktedir.

Zeytinler yeşilden mora dönerken toplanır ve meyve bahçelerinde yabani bitkilerden daha fazla eti vardır. Zeytin çekirdeğine İngiltere’de taş denir. Araştırmacılar, zeytin ağacının orijininin yaklaşık 6.000-7.000 yıl önce eski Pers ve Mezopotamya’ya karşılık gelen bölgede bulunduğuna inanıyor.

Zeytin yapraklarında bulunan bir biyoaktif bileşik, yapraklarda yüzde 6-9 oranında kuru madde oluşturabilen secoiridoid oleuropein’dir. Zeytin yapraklarında bulunan diğer biyoaktif bileşenler arasında, ilgili secoiridoidler, flavonoidler ve triterpenler; bunlar hücre sinyal yolları ve antioksidan etkiler yoluyla sağlık yararları sağlayan bitki metabolitleridir.

Zeytin Yaprağı Tarihi Ve İlginç Bilgiler

Bazı çalışmalar koroner kalp hastalığı ve kanser oranlarının Akdeniz bölgesindeki insanlarda en düşük olduğunu göstermiştir, çünkü beslenmeleri zeytin ve zeytin ürünleri bakımından zengindir.

2015’ de JAMA Internal Medicine’de yayınlanan klinik çalışma bulmuştur; Akdeniz diyeti antioksidan zengini besinler, otlar ve yağlar bakımından yüksektir, bilişsel fonksiyonlarını iyileştirir. Oksidatif stres ve vasküler bozukluk, demans gelişimi için güçlü bir risk faktörü olan yaşa bağlı bilişsel düşüşe yol açtığından, günlük beslenmenizde antioksidanların kullanılması büyük bir fark yaratır.

Araştırmaya katılan 334 kişiden Akdeniz diyetini (daha az kırmızı et ve daha fazla meyve, sebzeler ve tam tahıllardan oluşan) izleyen ve en çok gösterilen bir zeytinyağı takviyesi (haftada bir litre) alan gruptu.

Zeytin Yaprağı Ekstresi Kullanım Yolları

Zeytin yaprağının yararlarını elde etmenin en kolay yolu, yerel sağlık mağazanızda veya online olarak bulunabilecek bir özü satın almaktır. Böcek ilacı içermediğinden emin olmak için organik bir ürün aldığınızdan emin olun. Zeytin yaprağı özleri bazen cilt kremlerinde ve diğer kozmetik ürünlerinde kullanılır, bu nedenle kendi yüz yıkama jelinize ya da losyonunuza 5 ila 10 damla zeytin yaprağı özü eklemeyi deneyin.

Yaşlanma karşıtı ve bakteri ile mücadele kabiliyetleri nedeniyle, ev yapımı ballı yüz yıkama jeli gibi bir cilt temizleme ürününüze zeytin yaprağı ekstresini ekleyebilirsiniz. Ev Yapımı Vücut Losyonunuza 5-10 damla zeytin yaprağı ekstresi eklemeyi deneyin, tamamen doğal ve zararlı kimyasallardan arındırılmış kreminiz hazır. Anti bakteriyel özellikleri nedeniyle, zeytin yaprağı ağızdaki enfeksiyonlarla savaşmak için mükemmeldir, bu nedenle diş macununuza beş damla zeytin yaprağı ekstresi ekleyin.

Bir zeytin ağacına erişiminiz varsa, o zaman yaprakları çay yapmak için kullanabilirsiniz. Yaprakları iyice yıkayarak başlayın, sonra kuruyana kadar yaklaşık 150 derece veya altında pişirin. Sonra kuru yaprakları ezin ve sapları çıkarın. Bir çorba kaşığı kurutulmuş zeytin yaprağı 10 dakika boyunca sıcak suda bekletilir; Tüm bu muhteşem zeytin yaprağı yararlarını elde etmek için günde bir bardak (veya daha fazla) için. Tadı sizin için çok acı olursa, biraz organik bal veya limon ekleyin.

Olası Zeytin Yaprağı Ekstresi Yan Etkileri ve Etkileşimleri

Zeytin yaprağı genellikle güvenlidir ve ciddi yan etkilere neden olmaz. Bazı durumlarda, zeytin yaprakları tansiyonu düşük olan insanlarda baş dönmesine neden olabilir çünkü tansiyonu daha da düşürebilir. Ayrıca, özellikle doz çok yüksekse veya zeytin yaprağı çayı çok yoğunsa, mide tahrişlerine neden olabilir. Bu durumda özü, hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağla seyreltin veya çayın üzerine fazladan su ekleyin. Bazı diğer yan etkiler arasında ishal, asit reflü ve mide ekşimesi olabilir.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, doktorunuzun rehberliğinde olmadıkça zeytin yaprağı ekstresi almayın. Bu şartlar altında güvenli olduğunu kanıtlayacak kadar araştırma yoktur.

Tansiyon düşürücü ilaçlarla zeytin yaprağı almayınız, çünkü tansiyonu düşürür. Zeytin yaprağı özü, hipoglisemik ve anti diyabetik özellikleri gösterir, bu nedenle diyabetik ilaç kullanıyorsanız, reaksiyona girmemenizi sağlamak için küçük dozlarla başlayın. Özellikle diyabetiniz varsa ve ilk kez zeytin yaprağı deniyorsanız, doktorunuzla önceden konuşmak iyi bir fikirdir.

Zeytin yaprağı ekstresi, kan sulandırıcı ilaçların etkisini artırabilir. Bunun nedeni, zeytin yaprağının kan trombositlerinin birbirine yapışmasını önleyebilmesidir. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, zeytin yaprağı özü almadan önce doktorunuza danışın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu