Sağlık

Hepatit A Bulaşma Yolları, Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit A Bulaşma Yolları, Belirtileri ve Tedavisi! Hepatit A, dünya genelinde bütün ülkelerde yaygın olarak görülen bir enfeksiyon türüdür. Aynı ismi taşıyan virüs sebebi ile ortaya çıkan hastalık, ülkemizde de yaygın şekilde görülmektedir.

Hepatit A Bulaşma Yolları, Belirtileri ve Tedavisi! Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirtilene göre her yıl 1,4 milyon kişide hastalık görülmektedir. Çoğu zaman gribe benzer semptomlar göstererek bir kaç ay içinde kendiliğinden geçer. Ancak nadir durumlarda karaciğer yetmezliğine sebep olmaktadır.

Virüsün Bulaşma Yolları

Hastalığa sebep olan Hepatit A virüsü en fazla dışkı yolu ile bulaşmaktadır. Temiz olmayan tuvaletler ya da bebek bezlerinden bulaşabilir. Bunun dışında kirli sular da virüsün bulaşmasına sebep olmaktadır. Kirli sularda yıkanan sebze ve meyveleri yemek ya da bu sulardan içmek bulaşmaya sebeplerindendir. Ayrıca klorlanmamış temizliği yapılmamış yüzme havuzlarında da virüs olma ihtimali yüksektir. Denizden çıkan besinleri iyice yıkamadan ve pişirmeden yemek de hastalığın bulaşma sebeplerindendir.

Hepatit A Bulaşma Yolları, Belirtileri ve Tedavisi!
Hepatit A Bulaşma Yolları, Belirtileri ve Tedavisi!

Hepatit A Belirtileri

Genel olarak hafif şekilde seyir eden hastalık, 50 yaş üzeri ve karaciğer hastaları için risk taşımaktadır. Çok nadiren virüs sebebi ile karaciğer yetmezliği yaşanıp ölüm meydana gelmektedir. Çoğu zaman hastalığın belirtileri hafif şekildedir. Kişi bu dönemi günlük yaşamına devam ederek atlatır. Genel olarak hastalık semptomları şu şekildedir…

  • Aniden yükselen ateş
  • Karın ağrısı ve iştahsızlık
  • Mide bulantısı ve zaman zaman kusma
  • Göz akı ve ciltte sararma durumu
  • İdrarda koyulaşma, dışkıda renksizleşme
  • Ayağa kalkamayacak kadar halsizlik
  • Vücudun değişik bölgesindeki eklemlerde ağrı
  • Şiddetli mide ağrısı ve özellikle küçük çocuklarda ishal

Belirtiler genel olarak virüsün bulaşmasından sonra 2-6 hafta içinde ortaya çıkmaktadır. Ortalama 2 ay kadar süre ile devam etmektedir. Belirtiler 6 yaşından büyük çocukların yüzde yetmişinde ise hiç görülmemektedir. Bu çocuklar hastalığı belirtisiz şekilde atlatmaktadır.

Hepatit A Aşısı

Hastalığın yayılması ve tehlikesinin önlenmesi için ülkemizde rutin olarak aşısı yapılmaktadır. Hepatit A aşısı bebeklik döneminde iki doz halinde yapılmaktadır. İlk dozu 18 aylıkken ikinci dozu ise 2 yaş döneminde yapılmaktadır. Aşı uygulandıktan 15 gün sonra koruyuculuğunu göstermeye başlamaktadır. Aşılar sağlık merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Aşının yüksek koruma özelliği vardır. Ayrıca bir kere bu virüsü atlatmış olanların bir daha yakalanma riski de oldukça düşüktür.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu