Gebelik

Hamilelikte Yaşanabilecek Ablasyo Plasenta Hakkında Her Şey

Hamilelikte Yaşanabilecek Ablasyo Plasenta Hakkında Her Şey! Her anne adayı hamileliğinin sorunsuz bir şekilde geçmesini ister ancak bu dönemde yaşanan bazı sağlık sorunları olabiliyor. Bunlardan biri de ablasyo plasentadır. Ablasyo plasenta bebek ile anne rahmi arasındaki bağlantıyı sağlayan ve bebeği besleyen plasentanın rahim duvarından ayrılma durumudur. Bizde bu yazımızda ablasyo plasenta hakkında merak edilenleri ele aldık.

Hamilelikte yaşanabilecek hastalıklar ve risk faktörleri arasında Ablasyo Plasenta bulunur ve bu en büyük riski taşıyan durumlardan biridir. Hem annenin hem bebeğin hayatını riske atan bu durum genel olarak her 200 hamileliğin 1’inde görülen bu durumdur. Sıklıkla da bebek ölümleri ve düşükle sonuçlanır. Peki hamilelikte yaşanan Ablasyo Plasenta nedir, nasıl oluşur, belirtileri nelerdir? İşte merak edilen soruların cevabı yazımızda..

Ablasyo Plasenta Nasıl Oluşur

Normal seyreden bir hamilelikte, plasenta doğum zamanına kadar rahim duvarından ayrılmaz. Ablasyo plasenta durumunda ise, rahim duvarı ile plasenta arasında kanama meydana gelir ve bu kanama sonucu plasenta rahim duvarından ayrılır. Ayrılma sonucu bebek beslenemediği ve oksijen alamadığı için, çok kısa bir zaman dilimi içerisinde, hayati tehlike yaşamaya başlar. Bu durumun oluşmasında bazı risk faktörleri rol almaktadır. Bu risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz. – Hamilelikte veya kronik hipertansiyon hastalığı. – İleri yaş hamilelikleri. – Üç yada daha fazla doğum yapmış olmak. – Hamilelikte diyabet hastalığı yaşamak. – Sigara ve alkol kullanımı. – Karın bölgesine alınmış bir darbe yada travma sonucu.

Hamilelikte Yaşanabilecek Ablasyo Plasenta Hakkında Her Şey
Hamilelikte Yaşanabilecek Ablasyo Plasenta Hakkında Her Şey

Ablasyo Plasentanın Belirtileri

– Vajinal kanamanın yaşanması.

– Rahimde oluşan hassasiyet ve sertleşme.

– Çok şiddetli karın ağrıları.

– Bebek kalp atış hızında yavaşlama.

– Anne adayında görülen, hipotansiyon ve şok durumu.

Ablasyo Plasenta Tedavisi   

Ablasyo plasenta, acil müdahale gerektiren bir hamilelik hastalığıdır. Bu durum yaşandığında hem bebeğin, hem de annenin hayatı tehlikededir. Kanama yüzünden anneye mutlaka kan takviyesi yapılmalı ve hastalığın boyutu tespit edilmelidir. %40 ve üzeri ablasyo plasenta vakalarında genellikle acil sezaryen ile gebelik sonlandırılır. Eğer hastalık oranı %30 Civarında İse sıvı takviyesi yapılarak, anne adayı ve bebek hastane ortamında gözlemlenmelidir. Bu durumda bebeğin ve annenin kurtulma olasılığı yüksektir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu