Gebelik

Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar, Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar, Bebeğe Zarar Verir Mi? Uçuk sorunu virüs temelli bir sorundur. Hemen her dönemde görülebildiği gibi vücuda girdikten sonra bağışıklık sisteminin düşük olduğu durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar, Bebeğe Zarar Verir Mi? Virüs temelli bir durum olan uçuk temelde bir virüstür. İnsan bünyesine bir kez girdikten sonra hayatı boyunca kalan bu virüs vücudun güçsüz ve bağışıklık sisteminin zayıf olduğu dönemlerde etkin olarak ortaya çıkmaktadır.

İnsanlar arasında aktarılabilen uçuk virüsü bulaşıcıdır. Bu nedenle uçuk geçiren kişilerden bu süreçte uzak durmak son derece mantıklı olacaktır. Uçuk farklı bölgelerden ortaya çıkabilen bir durum olduğu için özellikle hamilelik döneminde dikkat edilmesi ve uzman kontrolüne alınması gerekebilir.

Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar, Bebeğe Zarar Verir Mi
Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar, Bebeğe Zarar Verir Mi

Hamilelikte Uçuk Neden Görülür

Uçuk durumu hamilelik sürecinde özel bir sebeple görülmez. Bağışıklık sistemini güçsüz halde yakalayan virüs dudakta ortaya çıkabildiği gibi kadınlarda genital bölgede de ortaya çıkabilir. Uçuk görülmemesi için bağışıklığın düştüğü durumlarda takviye yapmak son derece önemlidir. Bağışıklık sistemini destekleyecek şekilde kaliteli beslenmek gerekir.

Uçuk virüsünün hamilelik döneminde çıkması önemli soruları da akıllara getirmektedir. Hamile kişide uçuk virüsünün görülmesi akıllara hemen virüsün bebeğe de aktarılması durumunu getirmektedir. Bu durum için farklı durumlar söz konusu olduğu için her uçuk durumu farklı ele alınmalıdır. Genel olarak hamilelik döneminde genital bölge uçukları risk teşkil etmektedir.

Hangi Uçuklar Çocuk İçin Riskli

Dudak gibi bölgelerde çıkan uçuklar sadece hamile kişinin konforunu olumsuz etkilemektedir. Bu gibi virüslerin bebek üzerine olumsuz bir etkisi yoktur. Aynı zamanda anneden bebeğe bu virüsün aktarılma riski de bulunmamaktadır. Bu nedenle hamilelik sürecinde dudak bölgesinde çıkan uçuklar sorun teşkil etmemektedir.

Hamilelerde sık sık görülen uçuk türlerinden olan genital bölge uçukları son derece sıkıntılı olabilmektedir. Yaşattığı rahatsızlık son derece yüksek olan bu uçuk durumu aynı zamanda çocuğa bulaşma riski de taşımaktadır.

Genital bölgede bulunan virüs çocuğun doğumu sırasında çocuk ile temas edeceği için risk teşkil etmektedir. Bu nedenle normal doğum öncesi genital bölge uçuğu gözlenen hamile kadınların doktora danışarak bu durumu kontrol altına alması son derece önemlidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu