Gebelik

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Sebzeler Nelerdir?

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Sebzeler Nelerdir? Hamilelik bir hastalık değildir, kadınlarda doğal bir durumdur ve bu nedenle yetişkin yaşamının herhangi bir döneminde sağlıklı, dengeli ve değişken bir beslenmenin parçası olacak olandan çok farklı beslenmeye gerek yoktur.

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Sebzeler Nelerdir? Bazı sebzeler vitamin, mineral veya lif içerikleri nedeniyle genellikle hamilelerin favorileri arasındadır. Bu yazımızda hamilelikte tüketilmesi gereken sebzeler listelendi.

Kırmızı Biber

Hamilelik sırasında biber, sindirim rahatsızlığına neden olmadığı sürece, çoklu fonksiyonlarının yanı sıra, enerji metabolizması, bağışıklık sistemi veya daha iyi demir emilimi için gerekli olan C vitamininin iyi bir şekilde karşılanmasını sağlar. Gelecekteki eksiklikleri önlemek için demir seviyelerini yüksek tutmak özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde önemlidir ve C vitamini, demirin diyetten emilimini artırır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, su teresi, kereviz, marul veya roka gibi besinler de hamilelikte tüketilmesi gereken sebzeler arasındadır. Hamilelik sırasında anne dokularının büyümesi için gerekli olan iyi düzeyde folat veya B9 vitamini sağlar.

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Sebzeler Nelerdir
Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Sebzeler Nelerdir

Brokoli

Hamilelik sırasında brokoli ayrıca iyi bir folik asit ve lif alımı sağlar. Ayrıca C ve K vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır.

Domates

Yüksek su içeriği nedeniyle hidrasyona yardımcı olmasının yanı sıra, antioksidan kapasitesi yüksek C vitamini ve likopen gibi diğer aktif maddeleri sağlar. Asimilasyonunu artırmak için yağda çözündüğü için zeytinyağı ile pişirmek uygundur. Hamilelik döneminde korkmadan kızarmış domates yiyebilirsiniz. Reflü sorunu yaşayan hamileler, diğer asitli gıdaların yanı sıra domatesi de dikkatli tüketmelidir.

Karnabahar

Karnabahar gibi turpgillerden sebzeler gazı yükseltebilir. Ve hamilelikte bağırsak geçişi yavaşladığından bu rahatsızlıklar artabilir. Bu nedenle ölçülü olarak tüketimi önerilir. Karnabahar ve diğer turpgiller gebelikte düşük kalori, su alımı ve kalsiyum, potasyum, folat ve C, K vitaminleri gibi besin maddelerinin yüksek içeriği nedeniyle iyi bir besindir.

Havuç

Hamilelikte tüketilmesi gereken sebzeler arasında öne çıkar. Hamilelik sırasında havuç, bağırsak fonksiyonunu destekleyen iyi bir çözünmez lif kaynağı sağlar. Diğer sebzelerde olduğu gibi, lif pişirme ile yumuşar ve daha iyi özümsenerek gaz üretme olasılığını azaltır. Ayrıca hamilelik sırasında yeni dokuların büyümesiyle artan hücre farklılaşması için önemli olan A vitamini açısından da zengindir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu