Gebelik

Hamilelikte Göğüste Yaşanan Değişimler Nelerdir?

Hamilelikte Göğüste Yaşanan Değişimler Nelerdir? Anne rahminde bir bebeğin oluştuğunun anlaşıldığı andan itibaren bütün vücut, o bebeği besleyip büyütmek amacıyla can havli ile çalışmaya başlar.

Hamilelikte Göğüste Yaşanan Değişimler Nelerdir? Anne adayı, hamile kaldığı ilk andan itibaren memelerde çeşitli emzirme ile ilgili hazırlıklar yapılır. Hamilelik dönemi boyunca meme dokuları ve süt kanalları gelişim göstererek doğum zamanına kadar süt üretimini gerçekleştirmeye ve bebeği beslemeye hazır hale getirecektir. Hamileliğin değişik evrelerinde memelerde türlü değişiklikler gözlemlemek de mümkündür.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Memelerdeki Değişimler Nelerdir?

Memenin tamamında veya meme ucunda hassaslık görülmesi hamilelik durumunun ilk bulgularından biri olarak kabul edilmektedir. Hamileliğin oluşması ile beraber kadınlık ile ilgili hormonlar yükselmeye başlayacaktır ve kan dolaşımında genel bir artış gözlemlenecektir. İlk aylarda bu değişimler öncelikli olarak memelerde gözlemlenebilir hale gelecektir. Meme yüzeyinde bulunan damarlar belirgin bir hal alacaktır, daha renkli ve koyu görülecektir. Tıpkı adet öncesi dönemde olduğu gibi hissedilen hassasiyete benzeyen bir hassasiyet durumu meydana gelecektir. İlk aylarda aynı zamanda meme ucu da değişmeye başlayacaktır. Areola yani diğer bir tabir ile meme ucunun çevresinde bulunan kahverengi alan, koyu bir renge bürünecek ve genişleyecektir. Meme ucunun çevresinde küçük kabarcıklar görülmesi de normal bir şekilde karşılanmalıdır. Antibakteriyel bir yağ üretimini gerçekleştiren bu minik kabarcıklar, meme ucunu nemli tutmaya ve enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olan bir mekanizma işlevini görmektedir.

Hamilelikte Göğüste Yaşanan Değişimler Nelerdir
Hamilelikte Göğüste Yaşanan Değişimler Nelerdir

Hamileliğin Son 3 Ayında Memelerde Meydana Gelen Değişimler Nelerdir?

En son premaster da memeler artık iyice dolgun bir hal almaya başlayacaktır. Büyümüş ve bebeği emzirmeye hazır hale gelmiş olacaktır. Hatta bu hızlı büyümeye bağlı bir şekilde meme derisinde çeşitli gerilmeler oluşacaktır ve bu da bazen alt ve yan kısımlarda çeşitli ufak çatlak durumların oluşmasına dahi sebep olacaktır. Son haftalarda meme ucundan çok az miktarda sarımtırak ilk süt geldiği de görülecektir.

Hamilelik döneminde memeleri rahat ettirmek amacıyla doğru sutyenin kullanılması gerekir. Aynı zamanda deride bulunan gerilimi azaltmak amacıyla nemlendirici kullanılabilir. Hatta ılık su ile memelere masaj yapmak sureti ile onları rahatlatmak anne adayını daha da rahatlatacaktır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu