Gebelik

Hamilelikte Doğal Güzelliğinizi Korumanız İçin 9 Mükemmel Öneri

Kadın olarak bizler, yüzümüze sürdüğümüz bir allıktan, fıslatığımız birkaç fıs parfümden büyük keyif alırız. Kendimizi şımartmak için zaman zaman böyle şeylere ihtiyacımız oluyor ama hamilelik döneminde bu ürünleri kimyasal içerdikleri için kullanamıyoruz. Çünkü bu ürünler hem bebeğin hem de anne adayının sağlığını tehlikeye atıyor.

Yapılan araştırmalara göre her kadın gün içerisinde ortalama 12 farklı bakım ürünü kullanıyor. Yani kadınlar günde 126 farklı kimyasal içeriğe maruz kalıyor. Günlük kişisel bakım için kullanılan makyaj malzemeleri, şampuan ve nemlendirici gibi ürünlerin içerisinde kimyasallar kullanılıyor. Bu kimyasalların da davranışsal, gelişimsel, hormonal bozukluklar ve kansere neden olduğu araştırma sonuçlarında görülüyor.

Hamilelik döneminde kişisel bakımını ve güzellik rutinini ihmal etmek istemeyen anne adayları için kolay ve basit bakım önerileri hazırladık. Buna bir de detoks ekleyerek hayatınızda saha sağlıklı değişiklikler yapabilirsiniz. İşte Hamilelikte Doğal Güzelliğinizi Korumanız İçin 9 Mükemmel Öneri…

Kullandığınız Saç Bakım Ürünleri Sülfat İçermesin

Daha doğal bir bakım için, içerisinde sülfat olmayan malzemeler tercih edin. Çünkü, sülfat içeren ürünlerde 1,4 oranında daha fazla dioksan ve nitrosaminlerin gibi kanserojen maddeler bulunur. Bunlar yerine Hindistan cevizi sabunları gibi doğal malzemeler tercih edebilirsiniz.

Güneş Kremleriniz %100 Doğal Olsun

Her zaman olduğu gibi hamilelik süresince de cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak oldukça önemli. Kadınların bu dönemde vücudunda oluşan hormonal değişikliklerden dolayı güneşe karşı ekstra bir hassasiyetleri olduğu biliniyor. Hatta güneş ışınları nedeniyle ciltte hiperpigmentasyon ve malesma gibi cilt lekeleri de meydana gelebiliyor. Hamilelik döneminde kullandığınız güneş kremlerinin yüzde 100 doğal olduklarından emin olun. Hatta güneş kremlerinizin içeriğinde öncelikli olarak çinko-oksit bulunmasına dikkat edin.

Akne Tedavisinde Doğal Yöntemler Kullanın

Hamilelikte yaşayacağınız fiziksel değişimler azımsanmayacak kadar çoktur. Genel olarak da bir çok kadın hamilelik sürecinde aknelerle mücadele eder. Gözeneklerin tıkanmaması için günde en az iki defa yüzünüzü yıkamanızda ve şeker alımını en aza indirip, cildinizi zehirli maddelerden arındırmak için doğal makyaj ürünleri tercih edin.

Vücudunuzu En Az Günde iki Defa Nemlendirin

Hamilelikte kalça, karın ve göğüs gibi bölgelerin genişlemesi ile cilt gerilmesi çok yaşanır ve anne adayları da bu durumdan oldukça rahatsız olur. Doğal nemlendiriciler kullanarak bu rahatsızlığı gidermenizde yarar var. Günde en az iki defa doğal yağlar ile vücudunuzu nemlendirin ve cildinizin beslenmesini sağlayın.

Bol Bol Su İçin

Sağlıklı bir yaşam için bol bol su içmek şart. Hamilelik döneminde de güzelliğin içten geldiğini unutmayın ve bol su içmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca sadece güzellik için değil, enerjik olmak için de sıvı alımı çok önemlidir.

Asla Aseton Kullanmayın

Kanser ve gelişim bozukluğuna davetiye çıkaran asetonları kesinlikle hayatınızdan çıkarın. Bırakın asetonu oje bile sürmeyin. Tırnaklarınızın doğal parlaklığında kalması önemli. İlla oje süreceğim diyenlerdenseniz de mutlaka fatalat, toluen, formaldehit ve kâfur içeren ojelerden uzak durun.

Bir Süre Saç Boyası Kullanmayın

Uzmanlar, uzun süreden beri, hamilelikte saç boyanıp boyanmaması konusunda tartışıyor. Fakat, saç boyalarının içerisinde bulunan katran, amonyak ve PPD gibi kimyasallar cilt tarafından emiliyor ve solunum yoluyla da kana karışıyor. Doğal saç renginizin tadını çıkarın ve en az 9 ay boyunca saçlarınızı boyamayın.

Parfümünüzün İçeriğine Dikkat Edin

Diğer kişisel bakım ürünleri  gibi bazı parfümler de hamilelik döneminde uzak durmanızı gerektiren kimyasallar içerir. Elbette temiz kokmak isteyeceksiniz ama kullandığınız parfüme de dikkat etmenizde yarar var. Gebelik boyunca paraben, fatalat, sentetik, propilen glikol ya da boya içermeyen doğal parfümleri kullanın. Bu sayede hem güzel kokabilir, hem de daha sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu