Gebelik

Hamilelikte Diş Çürüğü Neden Olur?

Hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığına dikkat edilmediği durumlarda ve gerekli besin takviyelerini yeterli ölçüde almaya dikkat edilmediğinde gebelik döneminde diş çürüğü yaşanabilir. Diş çürüğünün yanı sıra bazı diş eti rahatsızlıkları da gerekli özen ve önem gösterilmeyen ağız ve diş bakımında ortaya çıkabilir. Hamilelikte diş çürüğü nedenleri olarak en önemli nedenler arasında ağız ve diş sağlığına yeterince dikkat etmemek ve gebelikte alınması gereken besin maddelerini yeterince almaya özen göstermemeyi sayabiliriz.

Gebelik döneminde değişen hormonlara bağlı olarak anne adayın fiziksel yapısında da bazı değişiklikler yaşanabilir. Hamilelik döneminde östrojen ve progestoron hormonlarının artışına bağlı olarak dişler üzerinde plak birikimi çoğalır. Eğer bu plaklar dişlerden uzaklaştırılmazsa ” diş eti iltihaplanması” sorunu ortaya çıkabilir. Bu duruma tıp dilinde ” hamilelik gingivitisi” ismi verilir. Bu durumda diş etleri kırmızı renge bürünmüş, hacimce çoğalmış ve kanamalar da oluşmaya başlamaktadır.

Hamilelik döneminde kusma ve mide bulantıları sonucunda da dişler zarar görmektedir. Gebelik döneminde ağız ve diş bakımına olduğundan çok daha fazla önem vermek bu açıdan oldukça önemlidir.

Gebelikte Diş Çürüklerini ve Diş Rahatsızlıklarını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Hamilelikte hormonların değişimine bağlı olarak hamilelikte diş kaybını önlemek için yapılması gerekenler olarak şu tavsiyeleri sizlere önerebiliriz;

Hamilelikte artan hormonların etkisiyle dişler üzerinde plak oluşumu artacağı için bu dönemde ağız ve diş sağlığına daha çok özen göstermeliyiz. Bunun için dişlerimizi gebelikte daha sık fırçalamalıyız. Dişlerimizde çürüğe neden olabilen plak oluşumunu dişlerimizi fırçalayarak önlemeliyiz. Dişlerimizi fırça ile fırçalarken aynı zamanda diş ipi de kullanarak dişlerimizdeki tortuları önleyerek plak oluşumunu önleyebiliriz.
Doktorun önerdiği şekilde ağzımıza gargara yapabiliriz. Gargara olarak tuzlu su dişlerimize iyi gelebilir.
Diş ve diş etlerimiz korumak için çok fazla soğuk yiyeceklerden ve aynı zamanda çok sıcak yiyeceklerden de kaçınmalıyız. Böylece dişlerimiz aşırı sıcak ve soğuğunun zararlı etkilerinden korunmuş olur.
Gebelikte mide bulantısı ve kusma sık yaşanabilen durumlar olduğu için kusma sonrası dişlerimiz zarar görebilir. Dişlerimizin kusma sonrası zarar görmesini önlemek için kustuktan sonra dişlerimizi fırçalamayı ihmal etmemeliyiz.
Düzenli aralıklarla diş hekimine muayene olarak dişlerimizi muayene ettirmeliyiz.

Dişlerimizle ilgili herhangi bir sorun gördüğümüzde yine diş doktoruna başvurmalıyız.

Gebelik Döneminde Diş Tedavisi Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelik döneminde en çok merak edilen sorulardan birisi de gebelikte diş tedavisinin bebeğe zarar verip vermediğidir. Gebelikte gerek diş çürükleri için gerek diğer diş sorunları ile ilgili olsun ilk üç ayda ve son aylara doğru doktorlar diş tedavisini önermezler. Bu iki dönem arasındaki aylarda bebeğe zarar vermeyecek ölçüde ilaçlar hastaya verilebilir, gerektiğinde diş dolgusu, kaplama gibi diş tedavileri uygulanabilir. Ancak belirttiğimiz gibi tüm bu işlemler doktor gözetiminde olur. Diş ağrısı gibi sorunlar için kendi kendimize ilaç almamız asla uygun değildir. Diş ağrısının çok şiddetli olduğu durumlarda doktorun tavsiye ettiği ilaçları kullanarak rahatlayabiliriz. Doktorunuz gerek duyarsa dişlerinizi uygun şekilde tedavi edecektir.

Gebelikte diş filmi çekimi de merak edilen diğer sorulardan birisidir. Gebelik döneminin ilk üç ayında diş filmi röntgeni çekilmek te sakıncalı olabilir. Diğer aylarda illa ki film çekilmesi gerekiyorsa bebeğinizi radrasyonun etkisinden korumak için kurşun önlük giymeyi tercih etmek gerekmektedir.

Gebelikte Bebeğinizin Diş Sağlığı İçin Neler Yapılabilir?

Gebelik döneminde sadece kendi diş sağlığınız için değil bebeğinizin diş sağlığı için de birşeyler yapabilirsiniz. Gebelik döneminde bebeğinizin diş sağlığı ne kadar iyi olursa ilerde dişleri o kadar sağlıklı olacaktır. Bebeğinizin gebelik döneminde diş sağlığını en iyi şekilde sağlaması için yapılması gereken sağlıklı bir şekilde beslenmemize özen göstermemizdir. Sağlıklı yiyeceklerle beslenerek bebeğimizin sağlıklı diş yapısına sahip olmasını sağlayabiliriz. Bebeğimizin diş sağlığı için alınması gereken ve önerilen gıdalar içinde kalsiyum içerikli gıdalar ( süt, yoğurt, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler gibi ), C vitamini içeren gıdalar ( portakal, greyfurt, mandalina gibi) D vitamini içeren gıdalar ( balık, et gibi ) kullanılmalıdır. Gebelikte bu tür gıda alımına dikkat edildiğinde bebeğinizin sağlıklı diş ve diş yapısı oluşacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu