Gebelik

Hamilelikte Diş Ağrısı Yaşandığında Ne Yapılmalı?

Hamilelik sırasında diş ağrısı başladığında ne yapılmalı? Diş ağrısı nasıl geçer? Hamilelikte diş ağrısı yaşanmaması için ne gibi önlemler alınabilir veya diş ağrısı yaşandığında ilaç kullanılır mı? Aradığınız tüm soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Diş Ağrısı Hamilelik Sırasında Nasıl Tedavi Edilir?

Diş hekimleri, hamilelik sırasında birkaç kurala uyulduğu sürece hamileleri güvenle tedavi edebilir.

Genel olarak, diş ağrısının diş tedavisi ile yapılması gerekiyorsa, tedavi için önerilen süre gebeliğin ikinci üç ayındadır. Bununla birlikte, enfeksiyon veya şiddetli ağrı riski varsa, hamilelik sırasında herhangi bir noktada diş tedavisinin yapılması gerekebilir. Diş hekimi tedavisi sırasında olası komplikasyonlardan kaçınmak için en güvenli seçeneğin ne olacağı konusunda doğum uzmanına danışabilir.

Hamilelikte kullanılan ilaçların güvenli olduğundan emin olmak için özen gösterilmelidir. Bu, diş tedavisi sırasında uygulanan lokal anestezikler ve tedaviden önce veya sonra alınan antibiyotikler için geçerlidir.

Diş Ağrısını Önlemek Mümkün Mü?

İyi ağız hijyeni uygulamak için vicdani çabalar diş problemlerini önlemede uzun bir yol kat etmektedir. Florürlü diş macunu ile diş fırçalama ve diş ipi kullanımı evde diş bakımı için çok önemlidir. Ayrıca, diş hekimine yapılan düzenli bakım ziyaretleri işlerin kontrol altında tutulmasına hizmet edebilir. Büyük oyuklara veya apse edilmiş bir dişe dönmeden önce küçük oyuklar bulunabilir. Periodontal apse dahil sakız problemleri daha hastalıklı bir duruma ilerlemeden önce ele alınabilir.

Dişlerin güçlü kalması için, buz çiğneme veya diş kırılmalarına neden olabilecek çok sert yiyecekleri tüketme alışkanlığından kaçının. Bir torba patates cipsini açmak için bir araç olarak dişleri kullanmak veya bir fındığı açmak için dişleri kullanmak kırılma olasılığını arttırır. Diş çürüğü riskini azaltmak için yüksek şekerli içerikli yiyecekleri veya içecekleri en aza indirin. Dişlerde hassasiyet ve boşluk kaynağı olabileceğinden, içeceklerde asitliğe dikkat edin.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu