Gebelik

Hamilelikte Astım Hastalığı Bebeği Etkiler Mi?

Hamilelikte Astım Hastalığı Bebeği Etkiler Mi? Astım hastalığı hamilelik döneminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Kontrol altına alınmadığı takdirde ise bebeği olumsuz yönde etkiliyor. Anne adaylarının hamile kaldıkları andan itibaren oldukça hassas olmaları gerek. İşte hamilelik döneminde yaşanan astım hastalığı hakkında merak edilen tüm detaylar..

Hamilelikte Astım Hastalığı Bebeği Etkiler Mi? Hamilelikte astım en sık rastlanılan sistemik kronik hastalıklar içerisindedir. Hamile kadınların %7’sinde görülen bu hastalık, Hamilelikte yaşanabilecek hastalıklar ve risk faktörleri arasında, bebek açısından ciddi sorunlar yaratabilecek bir durumdur. Anne adaylarında yaşanan astım hastalığı sırasında ise, hayatı tehdit edebilecek şiddette yaşanan astım krizlerinin oranı %2 dir.

Hamilelik sırasında oluşan fizyolojik değişiklikler, solunum yollarında bazı farklılıklara sebep olabilir. Bu değişiklikler normal şartlarda hamileliğe uyum için olsa da, nefes darlığı ve astım görülme olasılığı artmaktadır. Özellikle ilerleyen aylarda rahmin büyümesi ile birlikte, diyafram kası yukarı itilir ve progesteron hormonu da akciğerin yapısında bazı değişikliklere sebep olur. Eğer astıma yatkınlık durumu varsa bu dönemde şiddetlenebilir ve risk yaratmaya başlar.

Hamilelikte Astım Hastalığı Bebeği Etkiler Mi
Hamilelikte Astım Hastalığı Bebeği Etkiler Mi

Hamilelikte Astım Hastalığının Bebek Üzerindeki Etkisi

Genellikle hafif astım belirtileri normal gebeliklerde sık görülen bir durumdur. ancak zorlu solunum, soluk verme süresinde uzama, kalp hızında artış gibi bulgular gözlemleniyorsa, mutlaka tedavi yoluna gidilmelidir. Tedavi edilmeyen astım anne ölümlerine, erken doğuma, bebekte büyüme geriliğine ve oksijen yetersizliği sonucu anne karnında ölüme sebep olabilmektedir. Hamilelikte astım tedavi edilse bile, erken doğum oranlarının çok yüksek olduğu da bilinmektedir.

Hamilelikte Astım Tedavisi

Kontrol altına alınmış astımın, bebeğe ve anneye zarar verme olasılığı oldukça düşüktür. Tedavi şekli ise normal astım tedavisi ile hemen hemen aynıdır. Bu süre içinde birinci amaç astım ataklarının önlenmesi ve bebeğin bu durumdan etkilenmemesini sağlamaktır. Ana prensip ise, ilaç kullanımında gerekli olan minimum düzeyi kullanmaktır. Özellikle anne adaylarının astım ataklarını tetikleyici ortamlarda bulunmamaya özen göstermesi gereklidir. Tozlu, küf olan, sigara içilen ve evcil hayvanların bulunduğu ortamların, astım ataklarını tetiklediği bilinmektedir. Bu ortamlardan olabildiğince uzak durmak faydalı olacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu