Gebelik

Hamilelikte Amniyon Sıvısının Azlığı veya Çokluğu

Hamilelikte Amniyon Sıvısının Azlığı veya Çokluğu hakkında merak edilenleri sizler için ele aldık. Bebeğin, anne karnındaki dokuz aylık gelişimini tamamlayacağı sürede, içinde bulunduğu ve bebeği koruyan, amniyon sıvısının azlığı veya çokluğu, bebeğin sağlığını tehdit eden, hamilelikte yaşanabilecek hastalıklar ve risk faktörleri arasındadır. İşte konuyla ilgili merak edilen tüm detaylar..

Hamilelikte Amniyon Sıvısının Azlığı veya Çokluğu hakkında bir çok araştırılma yapılmaktadır. Bu sıvı büyük oranda mineral tuzları ve sudan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra içerisinde, bakteri öldürücü proteinler ve bebeğin derisinin etrafını kaplayan verniks salgısı bulunur. Bebeği dış etkenlerden korur ve sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar. Ancak bazı durumlarda amniyon sıvısının oranında değişiklikler gözlenmektedir ve bu durum doktor müdahalesi gerektirmektedir.

Hamilelikte Amniyon Sıvısının Azlığı veya Çokluğu
Hamilelikte Amniyon Sıvısının Azlığı veya Çokluğu

Amniyon Sıvısının Az Olması Ve Riskleri

Amniyon Sıvısının Çokluğu Ve Riskleri Hamileliğin ilk aylarında bebek bu sıvının içerisinde serbest yüzerken, ilerleyen aylarda bebeğin irileşmesi ile birlikte, amniyon sıvısının oranı düşer. Amniyon sıvısının normal düzeyde olması, bebek gelişiminin sağlıklı olduğunun göstergesidir. Sıvı oranı normal seviyenin üzerine çıktığı durumlarda, sebebi tetkik edilmeli ve gerekli görülürse, fazla olan sıvı miktarı küçük bir müdahale ile boşaltılmalıdır. Amniyon sıvısının artması genellikle kan uyuşmazlığı veya diyabet durumlarında ortaya çıkmaktadır. Sıvının arttığı fark edilmez ve müdahale yapılamazsa, rahim içi basıncı artar ve erken doğum sancılarını başlatarak, bebeğin gelişmeden dünyaya gelmesine sebep olabilir. Amniyon sıvısının azlığı veya çokluğu yakından takip edilmesi gereken bir durumdur.

Amniyon Sıvısının Az Olması Ve Riskleri Amniyon sıvısının az olması, çok daha ciddi problemler doğurabilecek bir durumdur. Sebebi ise genellikle kesenin açılması, ya da amniyon sıvısını sızdırmasıdır. Bebekte anomalilere sebep olabilen bu durum, özellikle akciğer ve böbrek üzerinde tahribat yaratarak, gebeliğin sonlandırılmasına bile sebep olabilmektedir. Hamileliğin 5. Ayından sonra oluşan amniyon sıvısının azlığında ise, anne hastane ortamında ve gözetim altında tutularak, gerekli görüldüğü an erken sezaryen yapılarak, bebek yaşatılmaya çalışılmaktadır.             Amniyon sıvısının azlığı veya çokluğu, hamilelikte istenmeyen durumlardan biridir ve erken teşhis ile doğabilecek sıkıntıların önüne geçilmeye çalışılabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu