Gebelik

Hamileliğin İlk Haftası ve İlk Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin İlk Haftası ve İlk Belirtileri Nelerdir? Doğum zamanının belirlenmesi için kadın doğum uzmanları tarafından hamilelik, hafta sayısı üzerinden takip altına alınır. Buna göre de hamileliğin ilk haftası; aslında çok kişinin düşünme şekliyle döllenmenin sonrasında ilk haftasının aksine, son adet görme günüyle başlar.

Hamileliğin İlk Haftası ve İlk Belirtileri Nelerdir? Hamileliğin ilk gününde, kadının son adet görme kanamasının ilk gününden itibaren başlamakta ve bu nedenle de hamileliğin 1. Haftası içerisinde anne adayı henüz tam olarak hamile kalmış sayılmaz. Adet döngüsünden sonra hamileliğin 2. Haftasında yumurtlama gerçekleşmektedir. Yumurtlamadan önceki gün ile yumurtlamanın olmasından sonraki birkaç gün içerisinde döllenme olayı gerçek olursa embriyo oluşmakta ve esas hamilelik bu evrede başlamaktadır.

Hamileliğin İlk Haftası ve İlk Belirtileri
Hamileliğin İlk Haftası ve İlk Belirtileri

Hamileliğin Birinci Haftadaki Belirtileri

Hamileliğin birinci haftadaki belirtileri, planlı bir şekilde yapılan hamileliklerde, ilk gebeliğin oluştuğu anne adayının son adet gününden itibaren başlayan hafta olmaktadır. Bu hafta da adet kanaması söz konusu olmaktadır. Daha yumurtlama ve döllenme gerçekleşmemiş olmaktadır. Hamileliğin 3. Haftasındaki belirtiler şunlar olmaktadır.

  • Vajinal akıntının fazla olması
  • İmplantasyon kanamaları veya lekelenmesi. Bu durum her kadında meydana gelmez
  • Çok sık olarak idrara çıkma
  • Mide bulantısı
  • Ruh hallerinde değişiklik meydana gelmesi
  • Yorgunluğun ve uyku halinin artması
  • Göğüslerde hassasiyetlik
  • Kasıklarda ve karında kramp şeklinde ağrıların meydana gelmesi
  • Karında şişkinlik hissinin oluşması

Anne Adayının Hamileliğin İlk Haftasında Yaşadıkları

Henüz daha döllenme meydana gelmediği için hamileliğin 1. Haftasında bebek oluşmamıştır. Bu haftada anne adayında adet kanaması devam ederken, diğer yandan döllenme sonucunda embriyoyu meydana getirecek yumurtanın olgunlaşması için vücut kendini hazırlamaya başlar. Rahim duvarları döllenmenin oluşması durumunda embriyonun tutunması için tekrar kalın bir hal almaya başlar. Adet döneminden kaynaklanan bel, kasık ve karın da ağrılar oluşabilmektedir. Diğer yandan yorgunluk, şişkinlik, göğüs ağrıları, baş dönmesi ve duygu değişikliği meydana gelir. Hamile kalmayı düşünen anne adayları bu hafta folik asit takviyeleri yapmaları gerekir. Anne adayı sigara ve alkol alımını bırakması gerekir. Bu hafta başlangıç olarak anne adayı beslenmesine çok önem vermesi gerekir. Kontrollerinizi düzenli yaptırmayı unutmayınız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu