DiyetSağlık

Günlük Yeterince Su İçmek İçin Öneriler

Su içmekte zorlananlardan mısınız, ya da unutanlardan? Aşağıdaki önerileri uyguladığınızda suyun artık yaşamınızın bir parçası haline getireceksiniz.

İlk önce işe günlük kaç bardak / litre ihtiyacınız olduğunu belirleyerek başlayın. Bireysel su ihtiyacı kişinin ağırlığına, yaşına, sağlık durumuna, cinsiyetine, sıcaklığına / mevsimine, aktivite seviyelerine ve yenen yiyeceklere bağlıdır. Günde sekiz bardak suya ilişkin ‘standart’ tavsiye, bilime dayanmamakla birlikte, muhtemelen hatırlanması kolay olduğu için kentsel beslenme efsanesi olarak kalmıştır. Günlük ihtiyaç duyulan su miktarı hakkında farklı görüşler vardır; Ancak, su konusunda tanınmış bir otorite ve araştırmacı olan Dr. Batmanghelidj’e göre, kilogram vücut ağırlığı başına 25-35 ml su hedeflemeliyiz. Su ihtiyacınızı hesaplamak için mevcut kilonuzu 35ml = örn. 75kg x 35ml = 2,625 = 2,6 litre ile çarpın.

Günlük Yeterince Su İçmek İçin Öneriler

İdrarın rengi: İdrarınız soluk sarı veya saman rengindeyse ve iyi miktardaysa, bu bol miktarda sıvı aldığınızı gösteren iyi bir işaret. Ancak, vitamin takviyesi, bazı gıdalar ve ilaçlar rengi etkileyebilir. Örneğin, B vitaminleri idrarın parlak sarı olmasına neden olabilir. B vitaminlerinin vücut tarafından metabolize edildiğini ve fazlalık atıldığını gösterdiği için bu endişe verici olmamalıdır. Tersine, idrarınız gün boyunca açıksa, muhtemelen çok fazla su içiyorsunuz ve elektrolitlerinizi tüketiyor olabilirsiniz (aşağıya bakınız).

İdrar yapma sıklığı: Sık idrara çıkmanız ve diyabet gibi tıbbi bir durumunuz yoksa bu genellikle yeterli su alımının iyi bir göstergesidir. Bazı ilaçların ve yiyeceklerin idrara çıkma ihtiyacınızı artırabileceğini ve yeterli miktarda elektrolitin onu yavaşlatacağını unutmayın.

Susuzluk: Ne kadar suya ihtiyaç duyduğunuza ya da ne zaman ihtiyacınız olduğuna dair iyi bir gösterge değildir. Çoğu insan için susuzluk, vücudun hâlihazırda hafifçe susuz kaldığının bir işaretidir. Siz yaşlandıkça, daha az hassas susuzluk göstergeleriniz olur.

Çok aktifseniz: (örneğin bir sporcu veya kuvvetli bir egzersiz yapıyorsanız), dış mekân çalışanı, sık sauna kullanıcısı, gün boyu klimalı odada otururken veya çok fazla işlenmiş gıda yiyorsanız, su alımınızı buna göre artırmanız gerekecektir (Yukarıda belirtilen işaretlere dikkat ederek)

Su kaynağınızı göz önünde bulundurun: Tüm içme suyu eşit yaratılmaz. Su kaynağına bağlı olarak farklı bir tada sahiptir ve belki de su izleniminiz yalnızca bir veya iki belirli türü denemeye dayanır. Musluk suyu tadı ve kokusundan dolayı özellikle içilmesi zor olabilir. Beğendiğiniz su kaynaklarını ( filtrelenmiş, kaynaklanmış, aromalı) bulun ve buna bağlı kalın.

Bir süre sadece su içmek: Bu durum sezgisel görünebilir ancak her zaman alkolsüz içecekler veya meyve suyu gibi tatlı içecekler içtiğinizde, suyun rekabet etmesi zordur. Kendinizi daha azına maruz bırakırsanız tatlılık tadı azalır. Bunları bir süre içmedikten sonra, tadını çok tatlı bile bulabilirsiniz.

Gerekirse, suyun tadını değiştirin: Çok fazla kalori eklemeden veya sağlıksız hale getirmeden suyun tadını hafif bir şekilde değiştirebilirsiniz. Köpüklü (karbonatlı) su içen pek çok insan, sade suyu nispeten hoş bulmaz. Köpüklü su hiç olmamasından daha iyidir ancak vücuttan değerli eser mineral fosforu çıkarır ve köpüklü suyun daha fazla miktarda tüketilmesi şişkinliğe neden olabilir.

Kendinizi suyu sevmek için kandırın: Suyun tadını hoş şeyler ile ilişkilendirerek tadını çıkarın. Her su içtiğinizde, sizi mutlu eden bir şey düşünün – sevdiğiniz bir kişi, sevdiğiniz bir aktivite, hoşunuza giden bir yemek vb. İyi bir şirketten keyif alırken veya zevkli şeyler yaparken su içmeyi deneyin. Buna klasik veya Pavlovian koşullandırma denir. Sevdiğiniz bir şey (koşullu uyaran) içme suyuyla (koşulsuz uyaran) eşleştirildiğinde, nihayetinde iki uyaranı bir araya getirirsiniz ve bu durumda, suyun tadını sevmeyi öğreneceksiniz, çünkü onu, sevdiğiniz şeylerle ilişkilendirirsiniz. Bir şans verin!

İçme suyunun yararları hakkında bilgi edinin: Suyun neden sizin için iyi olduğu hakkında ne kadar fazla şey bilirseniz, arzunuz o kadar güçlenir ve daha eğlenceli hale gelir. Alt satır: Vücudumuz % 75 civarında su ve tüm biyokimyasal işlemlerin vücudu iyi durumda ve iyi çalışması için suya ihtiyacı var. Örneğin su, toksinlerin vücudumuzdan çıkarılmasında ve tüm sistemimizin iyi nemlendirilmesinde ve düzgün çalışmasında önemli bir rol oynar. Dikkate alınması gereken bir başka faktör dehidratasyona neden olan su kaybıdır. İdrar, atıkların giderilmesi, ter, gözyaşı ve solunum, her zaman su kaybetmemize neden olur. Uyurken 1 litre su kaybedeceğimiz tahmin ediliyor, bu yüzden yükselen su içmek çok faydalı. Bu nedenle su kaybını önlemek için suyun sürekli olarak yenilenmesi gerekir.

Suyu daima yanınızda tutun: Yanınızda su bulundurmanız, içmenizi sağlamanın kesin bir yoludur! Diğer sıvılar yerine içmeye çare olduğunuzda, sizin için en iyisini tadacaksınız.

Su arıtma sistemi edinin: Arıtılmış su tadı iyidir ve içme suyunun size daha çekici gelmesine yardımcı olabilir. Arıtılmış suya alıştıkça, musluk suyunun ağzınızda kötü bir tat bıraktığını fark edebilirsiniz.

İklim, ihtiyaç duyduğunuz su miktarını büyük ölçüde değiştirebilir: Dışarıda olmanızı gerektiren sıcak günlerde, terlerken sıvı kaybını önlemek için daha fazla su içmelisiniz. Bu sadece vücudunuzu nemli tutar, aynı zamanda sıcağa bağlı hastalıkları önler. Aynı derecede önemli (ama genellikle göz ardı edilen) soğuk ve ıslak koşullarda yeterince sıvı tüketiyor. İnsan vücudu, uygun şekilde hidratlandığında çok daha verimli çalışır (ısıtma ve soğutma dahil). Yetersiz su alımı beynin işlevini etkiler, bu da çok tehlikeli olabilir (özellikle aşırı koşullarda).

Su hedefinizin büyüklüğünde bir şişe satın alın: Her gün içmek istediğiniz su miktarını içeren bir cam su şişesi satın alın veya 1 litrelik ve yarım litrelik şişelerin bir kombinasyonunu kullanın. Suyu gün boyunca yavaşça için, saatte yarım bardak vücudun suyu iyi kullanması ve absorbe etmesi için en uygun adım. Bu aynı zamanda ne kadar su tükettiğinizi kolayca görmenizi sağlayacaktır. Ancak, gün boyunca istediğiniz suyu içmiyorsanız, günün sonunda suyun hepsini içmeye çalışmayın. Fazla su atılır ve tuvaleti beklenenden daha sık ziyaret etmenize neden olur!

 

Ne kadar çok toksikseniz, o kadar fazla su ihtiyacınız olacaktır: Yüksek stres, uyuşturucu / alkol kullanımı, daha kirli bir şehirde yaşamak, olumsuz davranışlarınız, olumsuz ilişkilerde bulunmak gibi daha zehirli bir yaşam tarzınız varsa, daha fazla su içmeniz gerekecektir. Stres vücutta iltihap yaratır ve onu serinletmek için su kullanılır.

Kafein, vücuttan su atılımını arttırır (idrar söktürücü etki): Kahve, alkolsüz içecekler, güçlü çay veya reçetesiz uyarıcı ilaçlarda herhangi bir biçimde kafein tüketilmesi, aslında vücudunuzdan su kaybına yol açan suyu tüketir. Telafi etmek için içecekler içeren her bardak kafein başına ekstra bir bardak su (günlük ihtiyacınıza ek olarak) içmeniz gerekir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu