Yaşam

Gün İçinde Yapacağınız Şekerlemenin Faydaları

Sandalye üstünde, koltukta televizyon seyrederken veya otobüste şekerleme yapmak yenilenmiş ve canlanmış hissetmenize yardımcı olmaktan daha fazlasını yapabilir.

Uyuklamak sizi daha çok uyarır

Uyuklamak sanki gün geçtikçe göz tembelliğini işaret ediyor gibi kötü bir ün almıştır. Fakat Albert Einstein ve Thomas Edison da dâhil olmak üzere tarihteki en parlak düşüncelerin bazıları yaptıkları şekerlemeler bilinir. Ve şimdi, yeni bir bilimsel araştırma organı, uyuklamanın faydalarını ve hızlı bir uykunun bedeni ve zihni nasıl yenileyebileceğini gösteriyor.  Gün ortasında süren çöküşün içine girmeye başladığınızda, kısa bir şekerleme beyninize müdahale ediyor. Bazen uyumaya fırsat bulamayacağınız durumlarda, konsantrasyon ve uyanıklığı, yapacağınız kısa şekerlemeler ile tekrar sağlayabilirsiniz. Bir şekerleme ile kendinizi restore edilmiş, daha uyanık ve dikkatli hissedersiniz. Ulusal Uyku Vakfı’na göre, NASA çalışanı askeri pilotlar ve astronotlar, 40 dakikalık bir şekerlemenin performansı yüzde 34 oranında artırdığını ve % 100 oranında uyanık olduklarını belirtti. İşte size gerçekten enerji veren bir şekerleme yapmak için nedenler…

Uyuklamak unuttuğunuz şeyleri hatırlamanıza yardımcı olur

Zihinsel işlevlerde uykuya dalmadan kaynaklanan artış, öğrenilen bilgileri saklama kabiliyetinde bir artışa neden olur. Uyku sırasında başlangıçta bir hafıza edinmeye dâhil olmuş beyin, bölgeleri tekrar aktif hale getirilebilir. Uyku sırasında nöral aktiviteyi tekrarlar. Bunu yaparak, hatıralar güçlendirilir ve beynin uzun süreli depolama alanlarına taşınır. Bir Alman araştırması, deneklerin şekerleme yapmaları durumunda öğrendikleri rastgele kelime çiftlerini hatırlayabilmelerinin beş kat daha iyi olduğunu buldu.

Uyuklamak kalp sağlığını iyileştirir

Uyku sadece beyniniz için iyi değildir; kalbinize de yardımcı olur. Yunanlı erkekler ile yapılan bir çalışmada, düzenli olarak öğle uykusu yapanların kalp hastalıklarından ölme olasılıklarının yüzde 37 daha az olduğu tespit edildi. Ayrıca uyku yoksunluğunun kalp risklerine yol açabileceği de bilinir, bu nedenle gündüz uykusuyla şekerleme yapmanın yalnızca yararlı olabileceği gerekçesiyle bilinir.

Şekerlemeler stresi azaltır

Uykusuzluk aynı zamanda yüksek tansiyon ve daha yüksek “stres hormonu” kortizol seviyeleri ile de bağlantılıdır, bu nedenle şekerleme yoluyla stresin neden olduğu gerilimi azaltmak vücudunuz için iyidir. Şekerleme sırasında kortizol seviyeleri düşüyor, bu da şekerlemenin gece uykusu kaybının kortizol üzerindeki etkilerini tersine çevirebileceğini gösteriyor. Yunanistan’dan yapılan bir başka çalışma, şekerleme yapanların kan basıncının, yapmamış olanlardan daha düşük olduğunu göstermektedir. Davranışsal uyku uzmanı ve Kolayca Uyku yönteminin kurucusu Richard Shane, “Günlük olarak şekerleme yapma, vücuttaki stres hormonlarının miktarını azaltır, stresi azaltır ve kalp hastalığı riskini azaltır” diyor.

Uyuklama kiloları korumaya yardımcı olur

Öğleden sonraları, şekerli atıştırmalıkların daha fazla yendiği ortaya çıkmıştır. Ancak biraz kestirirseniz, sağlıksız yiyecek tüketimine ve dolayısıyla kilo alımına neden olan isteklerden kaçınmanıza yardımcı olabilirsiniz. Uyku, ghrelini kısaltır açlığı ve iştahı düzenleyen iki metabolik hormon olan leptini artırır. Fakat başka bir muhtemel açıklaması da var. Gece uykusu kötü olduğu için gündüzleri halsiz hisseden bireylerin, özellikle enerji artışı arayanlar için abur cubur yeme kararı vermeleri, şekerli yiyecek ve içecekler seçme olasılıkları daha yüksek olabilir. Bu açıdan şekerleme yapmak, uykusuzlukla mücadelede daha sağlıklı bir alternatif.

Uyuklamak ruh halinizi iyileştirir

Yeni yürümeye başlayan bir çocuk üzerinde kısa bir süre uyumanın dahi etkilerini gören herkes, uykusuzluğun uyuşukluğu artırdığını bilir ve bu yetişkinler için de geçerlidir. Kötü bir gece geçirip uykusuzluk yaşamak, yorgunluk ve sinirlilik duygumuza katkıda bulunan hormonal bir nöroendokrin dengesizliği yaratıyor. Uyuklamak, nöroendokrin sisteminin, iyi bir gece uykusundan sonra sahip olduğumuz seviyelere geri getirilmesine yardımcı olduğunu yapılan araştırmalar göstermiştir. Ancak, şekerlemelerin sizi gece uykusuz bırakmadığınızdan ve daha kötü hissetmediğinizden emin olmak için 20 ila 30 dakikalık bir kestirmeler ile deneyebilirsiniz.

Şekerlemeler bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Uyuklamanın rejeneratif yararlarından bir diğeri de vücudumuzun istilacı mikroplardan korunmasına yardımcı olmaktır. Uyku kaybı, bağışıklık fonksiyonunu bozar ve uyuklama, uyku yoksunluğundan sonra bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Bir çalışma, lökosit sayısının [enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinin] sayısının, bir gece uykusu kısıtlaması sonrasında arttığını, ancak sekiz saatlik bir iyileşme uykusu gecesini takip eden bir kestirmenin, lökosit seviyelerini başlangıç ​​seviyesine getirdiğini tespit etti. Sadece gece uykusu ( şekerleme değil) bu etkiyi göstermedi. Vücudumuzun hastalıklarla savaşmasına yardım etmenin yanı sıra, uyuklamanın sağlığa faydaları cilt ve doku yenilenmesine kadar uzanır ve daha genç görünmemize yardımcı olur.

Uyuklamak fiziksel performansı iyileştirir

Uyuklamak antrenmanınızı geliştirmenize yardımcı olabilir – hatta piyano çalma gibi ince motor becerileriniz için bile faydalıdır. Motor sistemi aşırı kullanımdan yorulabilir, bu da daha yavaş veya daha az doğru motor performansına yol açabilir. Uyuklamak, bu motor yorgunluğunu hafifletmeye, hızı ve doğruluğu geri kazanmaya yardımcı olur. Fiziksel aktivite öncesi veya sonrasında mı şekerleme yapılmalı sorusunun cevabı aslında ikisinin de faydası var. Büyüme hormonu seviyeleri uyku sırasında yükseliyor, bu da kasların ve bağ dokusunun kendi kendini onarması için uygun bir zaman olduğunu gösteriyor, bu nedenle fiziksel eğitimi takip eden bir kestirme kas onarımı sürecine atlamaya yardımcı olabilir. Ayrıca, şekerleme yapan sporcuların sprint zamanlarını iyileştirdiği ve vücudun fiziksel efor için hazırlanmasına yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.

Uyuklamak duyusal algıyı keskinleştirir

Muhtemelen uykuya ihtiyaç duyduğunuzda gözlerinizin yorulduğunu hissetmişsinizdir ve hatta kulaklarınızın sese karşı daha duyarlı olduğunu hissetmiş olabilirsiniz. Pek çok duyusal becerinin gelişimi, beynin uyku sırasında güçlendirilebilecek ve dengelenebilecek yeni sinirsel bağlantılar oluşturabilmesine bağlıdır. Uyku, sistemlerimizin bizi bombalayan rahatsız edici duyusal bilgileri filtrelemesine de yardımcı olabilir. Duyularınız yorgunluk hissedebilir, ancak gün ortasında bir şekerleme onları iyileştirici bir dinlenme sağlayabilir. Bu özellikle tıbbi görüntülerde tümörleri tespit eden bir radyolog veya bir müzisyenin yapabileceği gibi benzer işitsel tonlar arasında ayrım yapan algısal beceriler için yararlı olabilir.

Şekerlemeler yaratıcılığı geliştirir

Uyuklamak genel olarak performansınızı artırabilir, yaratıcılığınızı destekleyebilir. Bir bilgisayar iyi çalışmayı bıraktığında, çok fazla açık dosya nedeniyle aşırı yüklendiğinden, yeniden başlatılması dağınıklığı ortadan kaldırır ve bilgisayar daha iyi çalışır. Uyuduğunuzda ya da şekerleme yaptığınızda, beyninizi yeniden başlatılır ve karmaşalar temizlenir. Bu, sebeple kısa bir şekerleme yaptığınızda bile aniden çözümlere ve yeni fikirlere sahip olmanıza neden olabilir. Yapılan bir çalışmada beynin yaratıcılık ile ilişkili olan sağ yarım kürenin şekerleme sırasında aktif olduğunu, solun ise sessiz kaldığını tespit etti. Uyku araştırmacıları, insanların REM rüyalarına girmelerine izin veren daha uzun uykuların, yaratıcı problem çözme testlerinde performansa yardımcı olduğunu söylüyor. Bu artış, Google’ın çalışanları için “şekerleme bölmeleri” yerleştirmesinin nedeni olabilir. Kestirmeden en iyi şekilde yararlanmak için bir göz maskesi ve kulak tıkacı takın ve cep telefonu alarmınızı ayarlayın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu