Yaşam

Gül Yağının Şaşırtıcı 6 Faydası

Gül kokusu herkesin sevdiği ferahlık veren hoş bir kokudur, fakat güllerin hoş bir kokudan daha fazlası olduğunu biliyor muydunuz? Bu güzel çiçekler aynı zamanda inanılmaz sağlık artırıcı faydalar sağlar! Gül esansiyel yağı sağlık koşullarını tedavi etmek için kullanılmış ve binlerce yıldır doğal güzellik uygulamalarında kullanılmıştır.

Gül yağı ne işe yarar? Araştırmalar ve kişisel deneyimler bize gül yağının sivilceyi iyileştirebileceğini, hormonları dengeleyebileceğini, endişeyi giderebileceğini, depresyonu iyileştirebileceğini, gül hastalığını azaltacağını ve doğal olarak libidoyu artırabileceğini söylüyor. Geleneksel olarak, gül yağı keder, sinir gerginliği, öksürük, yara iyileşmesi ve genel cilt sağlığı, alerji, baş ağrısı ve genel bir anti-enflamatuar olarak kullanılmıştır. Diğer faydalarına ayrıntılı olarak inceleyelim;

Gül Yağının 6 Faydası                                                                                        

Depresyon ve Kaygıyı Azaltmaya Yardımcı Olur

Gül yağının en önemli yararlarından biri kesinlikle ruh halini arttırıcı yetenekleridir. Atalarımız zihinsel durumlarının azaldığı ya da başka şekilde zarar gördüğü durumlarla savaştığı için, doğal olarak onları çevreleyen çiçeklerin hoş manzaralarına ve kokularına çekilirdi. Örneğin, güçlü bir gül kokusu gülümsemeye sebep olur.

Klinik Uygulamada Tamamlayıcı Terapiler dergisi yakın zamanda, depresyon veya kaygı yaşayan insanlarda gül aromaterapi kullanıldığında bu tür doğal reaksiyonları kanıtlamak için yapılan bir çalışma yayınladı. Otto ve gül oluşan uçucu yağ karışımını kullanarak her iki gruba 15 dakikalık aromaterapi seansları ile tedavi olacağını söyledi.

Sonuçları oldukça dikkat çekiciydi. Aromaterapi grubu hem Edinburgh Postnatal Depresyon Ölçeği hem de Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu Ölçeği üzerinde kontrol grubundan daha büyük “önemli gelişmeler” yaşadı. Dolayısıyla, kadınlar yalnızca doğum sonrası depresyon puanlarında önemli bir düşüş yaşamamış, aynı zamanda genel anksiyete bozukluğunda belirgin bir iyileşme bildirmişlerdir.

Sivilce İle Savaşır

Gül esansiyel yağının cilt için harika bir doğal ilaç olmasını sağlayan birçok özelliği vardır. Tek başına antimikrobiyal ve aromaterapi faydaları, doğal losyonlarınıza ve kremlerinize birkaç damla koymak için harika nedenlerdir.

2010 yılında araştırmacılar, gül esansiyel yağının, diğer 10 yağla karşılaştırıldığında en güçlü bakteri öldürücü faaliyetlerden birini sergilediğini ortaya koyan bir çalışma yayınladı. Kekik, lavanta ve tarçın esansiyel yağlarıyla birlikte gül yağı, Propionibacterium acnes ( akneden sorumlu olan bakteri) sadece % 0.25 oranında seyreltmeden sonra tamamen yok edebildi!

Yaşlanma Karşıtı Bileşikler İçerir

Gül yağının tipik olarak üst yaşlanma karşıtı esansiyel yağların listesini çıkarması şaşırtıcı değildir. Gül yağı neden cilt sağlığını artırabilir ve yaşlanmayı yavaşlatır? Birkaç sebep var.

İlk olarak, güçlü anti-enflamatuar etkileri vardır. Ek olarak, cilt hasarını ve cilt yaşlanmasını teşvik eden serbest radikallerle savaşan antioksidanlar içerir. Serbest radikaller cilt dokusuna zarar verebilir ve bu da kırışıklıklara, çizgilere ve dehidrasyona neden olur.

Libidoyu Artırır

Anti-anksiyete önleyici bir madde gibi davrandığından, gül esansiyel yağı, performans kaygısı ve stres ile ilgili cinsel işlev bozukluğu olan erkeklere büyük ölçüde yardımcı olabilir. Ayrıca cinsel dürtü artışına katkıda bulunabilecek seks hormonlarını dengelemeye de yardımcı olabilir.

2015 yılında yayınlanan çift kör, randomize, plasebo kontrollü bir klinik çalışma, gül yağının, serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler) olarak bilinen geleneksel antidepresanları almasının bir sonucu olarak cinsel işlev bozukluğu yaşayan majör depresif bozukluğu olan 60 erkek hasta üzerindeki etkilerine bakar.

Sonuçlar oldukça etkileyici! R. damascena yağının uygulanması erkek hastalarda cinsel işlev bozukluğunu iyileştirdi. Ayrıca, cinsel işlev bozukluğu azaldıkça depresyon belirtileri azaldı.

Dismenore (Ağrılı Dönem) Yatıştırır

2016 yılında yayınlanan bir klinik çalışmada, gül esansiyel yağının primer dismenore olan kadınlar üzerindeki etkileri gözlenmiştir. Primer dismenore’nin tıbbi tanımı, menstrüasyondan hemen önce veya sırasında ortaya çıkan alt karın bölgesinde, endometriozis gibi başka hastalıkların mevcut olmaması durumunda, kramp ağrısıdır.

Araştırmacılar 100 hastayı iki gruba ayırdılar; bir grup steroid olmayan antienflamatuar ilaç alan bir grup ve diğer grup da antienflamatuar ile birlikte yüzde iki gül esansiyel yağından oluşan aromaterapi aldı.

10 dakika sonra, iki grup arasında anlamlı fark yoktu. 30 dakika sonra, gül aromaterapi alan grup diğer gruptan daha az ağrı bildirdi.

Genel olarak, araştırmacılar, “Mevcut çalışma, farmakolojik olmayan bir tedavi yöntemi olan gül esansiyel yağı ile yapılan aromaterapinin, geleneksel tedavi yöntemlerine yardımcı olarak, primer dismenore hastalarında ağrının giderilmesinde yararlı olabileceğini öne sürmektedir.”

Doğal Ve Güzel Bir Parfüm

Koku endüstrisi, parfüm üretmek ve çeşitli kozmetik ürünleri koklamak için yaygın olarak gül yağı kullanmıştır. Tatlı çiçeksi, hafif baharatlı kokusuyla gül esansiyel yağı, doğal bir parfüm olarak tek başına kullanılabilir. Sadece bir veya iki damla kullanarak bugün piyasada tehlikeli sentetik kokular yüklü olan tüm kokuları kullanmaktan vazgeçebilirsiniz.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu