Anne-Çocuk

Grip Anneler Emzirirken Bu 7 Kurala Dikkat!

Grip Anneler Emzirirken Bu 7 Kurala Dikkat! Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının yapmış oldukları açıklamalara göre, emziren anne annelerin grip iken aksine daha fazla emzirmeleri gerektiğini dile getirmektedir.

Grip Anneler Emzirirken Bu 7 Kurala Dikkat! Grip anneler bebeklerini emzirirken nelere dikkat etmeli, nelerden kaçınmalılar? sorusu sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bizlerde anneler için bu makalede bebeklerini emzirirken 7 kuraldan bahsedeceğiz.

1-Grip İken Bebeğinizi Öpmeyin

Grip virüsü genel itibari ile kişiler arasında öksürük, hapşırık, yüksekse tonlu ses ile konuşma ya da solunum yolu ile damlacık şeklinde bulaştığı için annelerin bebeklerini emzirirken nefeslerini doğrudan bebeğe temas etmemesine dikkat etmeleri gerekir.

2-30 Dakikada Bir Maskenin Değiştirilmesi

Grip annelerin bebeklerini emzirirken maske takmaları solunum yolu ile grip virüslerinin bebeklerine geçmesine engel olacaktır. Bu nedenle annelerin taktıkları maskeleri yarım saatte bir değiştirmeleri hem hijyen açısından hem de mikropların barınacağı bir yuva açısından maskenin önemi burada ortaya çıkmaktadır.

Grip Anneler Emzirirken Bu 7 Kurala Dikkat!
Grip Anneler Emzirirken Bu 7 Kurala Dikkat!

3-Her Emzirme Seansı Öncesinde Ellerin Bol Sabunlu Su İle Yıkanmalı

Grip virüsü az önce de anlatıldığı gibi hapşırma ya da öksürme halinde damlacık içerisine saklanarak yüzeylere bulaşır. Annelerin bu yüzeylere dokunmasından sonra bu virüsler ellerine ya da vücutlarının diğer taraflarını buluşacaktır. Bu şekilde bebeğin emzirilmesi, hayati önem taşımaktadır. O nedenle yapılması gereken, her emzirme seansından önce ellerim bol sabunlu su ile yıkanmasıdır.

4-Bebeğin Emzirildiği Odanın Sık Sık Havalandırılmalı

Annelerin bebeklerini emzikleri odanın içerisinde grip olma durumunun var olması neticesinde nefes alışverişlerinde bile etrafa bol miktarda grip virüsü yayılacaktır. Havada bulunan bu grip virüsleri eninde sonunda bebeğe ulaşabilir. Böyle bir tehlikenin ortaya çıkmaması açısından özellikle de anne adaylarının bebeklerini emzirdiği alanları sık sık havalandırmaları gerekir. Böylelikle damlacık içerisine saklanan grip virüsleri dışarı çıkacaktır.

5-Bol Su Tüketilmeli

Bol su tüketmek, emziren kadınlar açısından süt üretimini desteklemektedir. Aynı zamanda enfeksiyon gibi problemlerin vücuttan atılmasında da su çok önemlidir.

6-Uykusuz Kalmamaya Dikkat Edilmeli

Anneler, bebeklerini emzirirken oldukça yorucu bir tempo ile karşılaşmaktadır. Bu nedenle vücudun kendini yenilemesi ve annelerin bebeklerini daha sağlıklı ve daha verimli emzirmeleri açısından uykusuz kalmamaya, dinlenmeye oldukça önem verilmelidir.

7-Adı Geçen Besinlerin Kesinlikle Tüketilmesi Gerekir

Annelerin bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri amacıyla özellikle de gribe karşı vücut direncini artırmak amacıyla sağlıklı beslenmeleri gerekir. Hem gribe karşı korumak hem de eğer anneler grip iseler çok kolay bir şekilde atlatmak amacıyla bol taze sebze, meyve ve C vitamini tüketmeleri hem kendi sağlıkları açısından hem de emzikleri bebeklerinin sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu