Sağlık

Goji Berry’nin Sağlığa Faydaları

Goji berry’nin sağlığa faydalı olmasının en önemli nedeni içerdiği yüksek değerdeki besin, vitamin ve minerallerdir. Sodyum ve protein açısından oldukça zengin olan Goji berry, bol miktarda diyet lifleri içermektedir, içeriğinde kalsiyum ve demir yüksek miktarda bulunur. Ayrıca C vitamini deposu olduğu için çok etkili antioksidanlar arasında gösterilir.

Diğer faydalarına ayrıntılı olarak bakalım:

Yüksek Antioksidan ve Besin Değerleri Sağlar

Diğer birçok süper gıdada olduğu gibi, goji meyveleri, bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudu serbest radikal hasarlarıyla savaştıkları için yüksek oksidatif stres ve iltihaplardan koruyan mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

Bilmeyeceğiniz şaşırtıcı goji berry faydalarından biri, her porsiyonun yaklaşık dört gram protein ve 18 farklı amino aside, ayrıca çinko , demir, fosfor ve  riboflavin (B2 vitamini) dahil olmak üzere 20’den fazla diğer iz mineraline sahip olmasıdır. Goji meyveleri, havuçtan daha fazla beta-karoten ve soya fasulyesi ve ıspanaktan daha fazla demir sunar, bu da demir eksikliğini gidermek için onu harika bir kaynak yapar.

Bağışıklık Fonksiyonu Geliştirerek Kanserle Mücadele Eder

Goji meyveleri diğer meyvelere benzer (yaban mersini ve ahududu gibi) yüksek seviyede antioksidanlar C vitamini ve A vitamini sağlar. Bunlar, bağışıklık kazanmanın ve soğuk algınlığı gibi yaygın hastalıkların önlenmesinin yanı sıra kanser veya nörodejeneratif düşüş gibi daha ciddi kronik hastalıkların önlenmesinde iki besin maddesidir.

Goji meyvelerinde bulunan mayıs antioksidanları, zeaksantin gibi karotenoidler ve C vitamini öncülleri en kapsamlı araştırılmış olanlardır. Bu bileşiklerin yüksek seviyeleri, gojise, kanserli hücrelerin savaşması, tümör büyümesiyle savaşması, enflamatuar sitokin seviyelerinin azaltılması ve zararlı toksinlerin vücudunun detoksifiye edilmesi için bir ün kazandırmaktadır.

Goji berry faydaları ayrıca, beyindeki, karaciğerdeki, üreme organlarındaki ve sindirim sistemindeki eşsiz biyoaktif immünomodülatör, anti-tümör ve antioksidan aktivitelerini destekleyen polisakkaritler ve glikokonjügat bileşikleri sayesinde vücudun diğer kısımlarına da yayılır.

Goji yaşlanmayı geciktirici özelliklere sahiptir,  tümör büyümesini inhibe eder ve apoptozu uyararak cilt kanseri hücrelerinin çeşitli türlerine karşı anti tümör aktivitelerini engeller.

Sağlıklı Bir Cildi Teşvik Eder

Diğer meyveleri yemekten elde ettiğiniz faydalara benzer şekilde, goji meyveleri beta-karoten (bitkilerde ve meyvelerde bulunan bir pigment) ile yüklüdür, bu da sağlıklı cildin gelişmesine yardımcı olur ve hatta doğal bir cilt kanseri tedavisi gibi davranır.

Sidney Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarafından yapılan bir hayvan çalışmasında, yüzde 5 goji berry suyu içmek, cilt hastalıklarına ve UV ışığı hasarının lipid peroksidasyonuna karşı önemli koruma sağlayan antioksidan aktivite sağlamıştır. Bilinen iki endojen cilt antioksidanı, foto-immün korumayla ilgili olduğu bulunan goji meyveleri, hem oksijenaz-1 ve metalotiyonin içinde bulunur.

Sonuçlar goji berry suyunun içilmesinin güneşten gelen serbest radikal hasarlarına karşı korumayı arttırdığını göstermektedir. Goji, cilt kanseri ve diğer cilt hastalıklarına duyarlı kişiler için ek foto koruma sağlar.

Uykuya Yardımcı Olur

Goji Berry meyveleri uyku sorunlarından muzdarip olan kişilere önerilmektedir. Goji Berry hem uyku kalitesini arttırarak dinlenmeyi sağlar hem de uyku sorunu yaşayan kişilerin bu sorunu çözümü noktasında etkili rol oynamaktadır.

Göz Sağlığını Korur

Goji berry faydaları ayrıca yaşlı erişkinlerde körlüğün önde gelen nedeni olan makula dejenerasyonu gibi yaşa bağlı hastalıklardan gözleri koruma özelliğini de içerir. Goji meyveleri maküler dejenerasyon için doğal bir tedavidir ve UV ışığına maruz kalma, serbest radikaller ve diğer oksidatif stres formlarından zarar görmeyi önleyen yüksek antioksidan seviyeleri (özellikle zeaksantin) nedeniyle görme açısından faydalıdır.

Optometrinin Optometri & Vizyon Bilim American Academy dergisinde yayınlanan bir çalışma, 90 gün boyunca bir diyet takviyesi olarak her gün Goji suyu içmenin gözleri önemli ölçüde koruduğunu ve plazma zeaksantin ve antioksidan seviyelerini artırdığı bulundu. Diğer çalışmalar, goji meyvesinin retinayı ganglion hücrelerinden koruyarak göz sağlığına yarar sağladığını göstermektedir.

Kan Şekerini Düzenler

Özellikle şeker hastalığı olan kişiler için faydalı olan goji meyveleri, şekerin kan dolaşımına salınmasının kontrol edilmesine yardımcı olur, bu da glikoz seviyelerini dengeleme problemleri nedeniyle sivri ve ani şekeri önler. Kanıtlar, gojilerin, glikoz yanıtını artırarak önemli hipoglisemik etkiler ve insülin duyarlılaştırıcı aktivite sergilediğini göstermektedir. Sağlıklı bir diyetin, doğal bir diyabet ilacının bir parçası ve insülin duyarlılığını arttırmanın bir yolu olarak, goji meyveleri kan glukoz seviyelerini ve etkilerini dengelemede sorun yaşayanlar için en iyi seçeneklerden biridir.

Şeker alımını azaltmak ve insüline karşı artan yanıtları günümüzde artan diyabet vakaları için son derece önemlidir, bu nedenle goji meyveleri, yüksek şekerli ambalajlı ürünlere ve şeker katkı maddelerine göre daha iyi bir atıştırmalık alternatifi ve tatlandırıcı yapar.

Karaciğeri Detoksifiye Eder

Goji meyvelerinin karaciğer koruması sağladığına inanılır ve pek çok karaciğer temizliğinde meyan kökü, ganoderma, gynostemna ve pentaphylla gibi geleneksel bitkilerle birlikte kullanılır. Bu, genellikle çorbalarda tonik bir bileşen olarak kullanılmasının ve hasta olan insanlar için tatlı veya tuzlu lapa yapımı için iyi bir nedendir.

TCM’ye göre karaciğer ve böbrek sağlığını geliştirmek için en iyi bileşenlerden biri olduğu düşünülüyor, çünkü goji berry vücudun karaciğerine ve böbrek meridyenlerine canlılık, güç ve refahı geri kazandırmak için fayda sağlıyor. Bu, onları harika bir böbrek taşı doğal ilacı olduğu kadar kanı temizlemek için de iyi bir seçenek yapar.

C Vitamini Deposu

Bağışıklığı arttırıcı etkisiyle C vitamini soğuk algınlıklarına karşı bulunmaz olan Goji berry, C vitamini bakımından öyle zengindir ki, portakaldan 3 kat daha fazla C vitamini içerir. Kış aylarında ve havaların bir sıcak bir soğuk seyrettiği bahar günleri için eşsiz bir önlemdir.

Enerjiyi Arttırır

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nden yapılan bir araştırmaya göre , goji berry suyunun düzenli olarak içilmesi enerji seviyelerinin, ruh hallerinin artmasına ve sindirim sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Goji suyunu iki hafta boyunca içen katılımcılar, “genel refah” duyguları, enerji seviyelerinin artması ve daha iyi gastrointestinal fonksiyonlar konusunda iyileşme sağladılar. Ayrıca dayanıklılığınızı arttırmak için antrenman öncesi atıştırmalık olarak biraz gojiyi yemeyi deneyin.

Verimliliği Arttırır

Geleneksel olarak, Çin’de goji berry beslenmesinin üreme sistemine fayda sağladığına ve doğurganlığın arttığına inanılıyor. Goji meyveleri, sperm sayısını ve spermin canlılığını arttırdığına inanılır. Kanıtlar, ilave goji berry faydalarının, erken over yetmezliği olan hastalarda kadın kısırlığının tedavi edilmesini ve normalde yumurtlayamama durumunu içerdiğini göstermektedir.

Gojiler, TCM’de kişiliğin ve bedenin “kadın” yönü olduğuna inanılan “yin eksikliğinin” tedavisinde kullanılmaktadır. Goji meyvesinin faydalarını ruh halini arttırma, stresi azaltma ve iltihaplanmaya karşı koyma yeteneğini içerir, TCM uygulayıcıları yin dengesini denemek ve hormonal sağlığı restore etmek için günde altı ila 15 gramlık bir doz reçete ederler.

Çin’deki Wuhan Üniversitesi Halk Sağlığı Koleji tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları, Goji meyvesinin, üreme sistemindeki ısıya bağlı testis doku hasarına karşı koruduğunu, üreme sistemindeki süperoksit dismutazın antioksidan aktivitesini artırdığını, cinsel hormon seviyelerini yükselttiğini ve DNA oksidatif hasarına karşı koruduğunu gösterdi. Bu bulgular, kısırlıkla mücadelede etkili olduğu ününü desteklemektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu