Dekorasyon

Geleneksel Motiflerin Yolculuğu: Çini Desenli Halılar

Türk toplumunda halının yeri çok önemlidir. Günümüzde ise çini desenli halılar çok fazla tercih edilmektedir. Bu yazımızda çini desenli halılar hakkında bilgi vereceğiz.

Çini desenli halılar düz ve desensiz olanlara göre daha şık bir görünüme sahiptir. Bu yüzden dekorasyonda kullanılan vazgeçilmez ürünlerinin başında gelmektedir.

Çini Desenli Halıların Avantajları Nelerdir?

Çini desenli halılar, kolay ve uzun süreli kullanım imkânı sunmaktadır. Farklı doku ve desen seçenekleri bulunur. Ayrıca bu halılarda genellikle doğal malzemeler kullanılır. Bu yüzden oldukça sağlıklı ürünlerdir.

Çini halıların birçok modeli vardır. Kesik havlı ve keçe tarzı bu modellere örnek verilebilir. Keçe halıların tüyleri diğerlerine göre daha uzundur. Keçe modeller mekân yaşam alanına derinlik katmaktadır. Bu nedenle sıkça tercih edilen tasarımlardır.

Çini Desenli Halıların Özellikleri Nelerdir?

-El dokuma ile yapılan halılardır.

-%100 yün kullanılır.

-Genellikle bej, kahve ve gri gibi renk tonlarına ait ürünlerdir.

-Uzun süre kullanmak mümkündür.

-Dokuma süreleri uzun ve çok emek gerektirir.

-Kullanıldığı yerler genelde salon ve oturma odalarıdır.

-Ortalama olarak 10 santimetrelik çini desenli parçalardan oluşmaktadır.

Çini desenli halıların özellikleri yukarıda belirtilmiştir.

Geleneksel Motiflerin Yolculuğu Çini Desenli Halılar
Geleneksel Motiflerin Yolculuğu Çini Desenli Halılar

Çini Desenli Halılar İle Aksesuarların Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Çini desenli halı kullanılan ortamlarda aksesuarlara çok gerek kalmaz. Çünkü desenler sayesinde yaşam alanı renklendirilmiş olur. Hatta bu halıları kullandığınızda sehpa gibi aksesuarları tercih etmemeniz tavsiye edilir. Çünkü bu sayede halınızı daha güzel sergileme şansı elde edersiniz.

Zemin Ve Çini Desenli Olan Halıların Arasındaki Uyum Nasıl Olması Gerekir?

Çini desenli halılarda çok fazla motiflere yer verildiği için zemin daha sade ve düz olmalıdır. Yoksa halı ve zeminin ikisinde karışık olması uyumsuzluğa ve kalabalığa yol açar.

Çini Desenli Halı Modellerin Kullanılabileceği Yerler Nerelerdir?

İnce dokunmuş çini halılar genellikle oturma ve misafir odalarında tercih edilmektedir. Boyutları dar olanları ise çoğunlukla antrelerde kullanılır. Yolluk olarak da değerlendirmeniz mümkündür. Ayrıca daha geleneksel olan modellere avangart salonlarda yer verilmektedir. Çini desenli halıların kullanıldığı yerler bu şekildedir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu