Gebelik

Gebelikte Genetik Danışma ve Testler

Gebelikte Genetik Danışmanlık Kimlere Gerekli, Gebelik Testleri Nelerdir? Gebelikte genetik danışma sayesinde henüz doğmamış çocuğunuzun olası riskleri ve bunun için yapılması gerekenler oldukça açıklayıcı bir şekille ortaya konmaktadır. Peki bu danışmanlık kimlere gerekli, gebelik testleri nelerdir? gibi bir çok soru sorulmaktadır. Bizde konuyla ilgili merak edilen detayları sizler için ele aldık.

Gebelikte Genetik Danışmanlık Kimlere Gerekli, Gebelik Testleri Nelerdir? Hamilelik döneminde bazı testler yapılmaktadır. Bu testler sayesinde, hamile annelerin risk durumları tespit edilir.

Genetik Danışmanlık

Anne ve baba adayları, bebeklerinin genetik açıdan sağlıklı olduğunu mümkün olan en erken dönemde öğrenmek ister. Sorun olması muhtemel gebeliklerde, anne baba adaylarının sahip olduğu risklerin ortaya çıkarılması, hangi dönemlerde hangi testlerin yapılması zorunluluğu ve bunların sonuçlarıyla ilgili bilgilerin verildiği bir uzman görüşmesi gerçekleştirilmektedir. Bu görüşme neticesinde kişiler, kendine ve bebeğine ait bir genetik izlem planı verilmektedir. Bu durum, anne ve baba adaylarını psikolojik olarak da kendine getirmektedir. Genetik danışmanlık bunu gerektirmektedir.

Gebelikte Genetik Danışma ve Testler
Gebelikte Genetik Danışma ve Testler

Doğmamış Bebekte Genetik Analiz Ne Zaman Gerekir?

Yeni dünyaya gelen bebeklerin yaklaşık %4′ü genetik ve genetik olmayan sorunlarla hayata merhaba demek zorunda kalmaktadır. Genetik hastalıkların ve bu hastalıkların ilişkili kromozom sorunlarının tedavisi henüz bulunamamıştır. Fakat doğum öncesi tanısı günümüz şartlarında olasıdır. Yaklaşık olarak her 160 bebekten birinde genetik kromozon sorunları bulunmaktadır. Her gebelikte genetik tarama yapmak gerekli değildir. Bilimsel araştırmalar neticesinde oluşturulan standartlara göre genetik bakımdan sorunlu görülen gebeliklerde kromozom ya da gen analizi talep edilmektedir. Gerçekleştirilen takiplerde fetus gelişimi normal olan ve 35 yaştan küçük anne adaylarında genetik analizi yapılması uygun görülmemektedir. Gebelik öncesi genetik analiz kararı, bu konuda uzman bir doktor önerisi ile alınmalı ve çiftlerin bu durum karşısında bilinçlendirilmesi için genetik danışmanlık verilmelidir.

Genetik Açıdan Riskli Gebelikler,

Genetik açıdan riskli gebelikler ise şu şekildedir;

  • 35 yaştan büyük anne adayları için,
  • Sürekli düşük yapan bayanlar için,
  • Genetik sorunlu çocukları olan çiftler için,
  • Birinci ya da ikinci tarama testlerinde risk artışının saptanması durumunda
  • Ailesinde kalıtsal bir hastalık olan çiftler için oldukça riskli bir süreçtir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu