Gebelik

Gebelik Takibinin ( Prenatal Bakım) Önemi Nedir?

Gebelik Takibinin ( Prenatal Bakım) Önemi Nedir? Gebelik takibi, gebeliğin en başından doğum anına kadar olan süreçte anne ve bebeğin sağlığını kontrol ederek, gebe bakım planı oluşturmak ve anne-babayı bilgilendirmektir. Aynı zamanda gebelikte yaşanabilecek olan herhangi bir şeyi öngörerek anında müdahale etmektir.

Gebelik Takibinin ( Prenatal Bakım) Önemi Nedir? Gebelik takibi oldukça önemli olan ve iyi bir şekilde uygulanması gereken bir durumdur. Bu sayede başarılı bir gebelik dönemi geçirilmektedir.

Gebelik Takibinin Önemi

Gebelik takibi gebelik tespit edildikten sonra tüm gebelik sürecinin aşama aşama takibi, olası sorunların tespiti ve sağlıklı bir gebelik için alınması gereken önlemleri kapsamaktadır. Çünkü gebelik esnasında oluşabilecek riskler anne ve bebeği olumsuz etkilemektedirler. Özellikle doğum esnasında yaşanılan sorunlar ve bebeklerde oluşabilecek sorunlar bu dönemin yeterli önem verilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple bu döneme oldukça önem verilmeli ve her ayrıntı oldukça dikkate değer bir şekilde incelenmelidir.

Gebelik Takibinin ( Prenatal Bakım) Önemi Nedir
Gebelik Takibinin ( Prenatal Bakım) Önemi Nedir

Gebelik Takibinde Yapılması Gerekenler

  • Öncelikli olarak gebelik yaşının hesaplanması gerekmektedir. Bu durum gerekli takip ve uygulamaların en iyi şekilde yapılabilmesi için oldukça önemlidir. Normal gebelik süresinin başlangıcı son adet tarihi olarak kabul edilmektedir. Bu tarihe göre kaç aylık hamile olunduğu belirlenmektedir.
  • İlk takipte gebeler için çeşitli testler yapılmaktadır. Bu sayede gebelik için sorun teşkil edilecek durumlar olup olmadığı kontrol edilmektedir. Daha sonra 11-13 haftalık gebeliklerde ikili tarama testi, 16-18 gebelik haftasında üçlü tarama testi yapılmaktadır.
  • Gebelikte beslenme ve kilo kontrolü oldukça önemlidir. Burada anne adayların beslenmesi ve kilo alımı ile beraber bebeğin gelişim ve kilo alma durumu gözlemlenmektedir. Eğer sorun varsa annelere gerekli gıda ve vitamin takviyeleri yapılmaktadır.
  • Egzersiz kontrolü oldukça önemlidir. Özellikle doğumun daha rahat ve sağlıklı olabilmesi için anne adaylarını düzenli yürüyüş ve egzersiz yapmaları gerekmektedir.
  • Zararlı maddelerin kullanımının kontrolü oldukça önemlidir. Çünkü sigara ve alkol gibi zararlı maddeler doğuma ve bebeğin sağlığına oldukça olumsuz etki yarattığından dolayı kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.
  • Özellikle gebeliğin belirli döneminden sonra kanama ve erken doğum riskine karşı cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Gebelik takibinden dikkat edilmesi gereken noktalar bu şekildedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu