Gebelik

Gebelik Takibinde Yapılması Gereken Tarama Testleri

Gebelik Takibinde Yapılması Gereken Tarama Testleri Nelerdir? sorusu bir çok anne adaylarının sorduğu soruların başında gelmektedir. Bizde gebelik döneminde adım adım takip edilmesi ve yapılması gereken tarama testlerini sizler için ele aldık. İşte konuyla ilgili merak edilen tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Gebelik Takibinde Yapılması Gereken Tarama Testleri Nelerdir? Gebeliğin erken döneminde vaginal ultrasonografi konusunda bazı belirsizlikler olsa da bebeğin kalp atışlarının duyulması açısından önemlidir. Dopler ultrasonografinin etkisi olabileceği düşünülür. Kaliteli bir vaginal ultrasonografi ile bebeğin kalp atış ritmine bakılır. Gebelik tarama testleri ile amaç bebeğin sağlıklı olup olmadığının kontrol edilmesidir. Peki gebelik döneminde adım adım takip edilmesi gereken tarama testleri nelerdir? İşte merak edilen sorunun cevabı..

Gebelik Takibinde Yapılması Gereken Tarama Testleri
Gebelik Takibinde Yapılması Gereken Tarama Testleri

Gebelik Takibinde Tarama Testi Seçimi

Gebelik süresince ilişki önerilir. İlişki durumu annenin riskli gebelik durumlarında ilk üç ay dikkatli olunması gerektiği görüşündedir. Gebelik tarama testleri ile ikili test ve üçlü test bebeğin durumunu ortaya koyar. İkili test özellikle annenin yaşı ileri ise uygulanmalıdır. Bebekte Down sendromu olup olmadığı tespit edilir. Üçlü test ile bebeğin bel açıklığı tespiti yapılır.

Gebelik

Bebek anne karnında bir gelişim süreci takip eder. Bebeğe ve anneye yapılan testlerle bebeğin sağlıklı olup olmadığı belirlenir. Kafa yapısı ve omurilik problemleri testlerin yapılmasıyla tespit edilir. Bebek hakkında tüm testlerin yapıldığı dönem 22. Ve 24. Haftalardır Gebelik şekeri ve gebelik tansiyonu olan durumlarda özellikle annenin zehirlenmesi durumları olur. Riskli gebelik adı verilir ve annenin çok dikkatli şekilde araştırılması gereklidir. 35 yaş üstü gebelerde testler düzenli olarak yapılmalıdır. Anne ve bebeğin sağlığı için gereklidir. Gebelik takibi süresinde bebeklerin gelişim evreleri ve hastalıkları var mı araştırılır. Süreç içerisinde olumsuzluk yaşandığı durumlarda gebeliğe son verildiği de görülür.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu