Gebelik

Gebelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Gebelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı? sorusu bir çok kadının hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren araştırmaya başladığı konuların başında gelmektedir. Bizde bu yazımızda gebelik dönemimde beslenme nasıl olmalı konusunu ele aldık. İşte merak edilen tüm detaylar yazımızda..

Gebelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı? Uzun yıllardır inanılan gebelik döneminde her şeyin fazla yenmesi gerektiği fikri, artık uzmanlar tarafından ortadan kaldırılmaya çalışılır. Kulaktan dolma yanlış bilgiler dışında doğrusu nedir? Hamilelikte doğru beslenme nasıl olmalı? İşte cevabı..

Gebelikte Doğru Beslenme

Anne adayları gebelikte beslenmeye dikkat ederek, daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirir. Anne adaylarının uzun zamandır inandığı düşünce gebelik döneminde iki canlı olduğunu unutmadan iki kişilik yeme alışkanlığıdır. Bu düşünce uzmanlar tarafından oldukça tehlikeli olarak değerlendirilir. Çünkü annenin sağlıklı beslenmesi bebek açısından son derece yeterlidir. Anne adaylarının bebek için ayrı bir şekilde beslenmesine hiçbir gerek yoktur. Annenin aldığı tüm besinler ile bebeğin beslenmesi sağlanır. Bu süreçte de tabi ki bazı vitamin ve minerallere anne adayı daha fazla ihtiyaç duyar. Bu besinlere dikkat ederek ve yeterli miktarda tüketerek bebeğin ihtiyacını da karşılar.

Gebelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı
Gebelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı

 

  • Gebelik döneminde artan ihtiyaçların başında protein gelir. Anne adayı bu süreçte daha fazla protein tüketmelidir. Özellikle bu dönemde tüketilen hayvansal gıdalar, gebelikte sağlıklı beslenme konusunda önemli bir rol oynar. Süt, yoğurt, peynir ya da yumurta tüketimine ağırlık veren anne adayları bebeklerinin sağlığını da korur.
  • Gebelikte ekstra önemli olan besin grupları içerisinde kalsiyum bakımından zengin olan yiyecekler yer alır. Anne adayının kalsiyum isteği çok daha fazladır. Bebeklerin diş ve kemik gelişimini destekleyen kalsiyum için anne adaylarının süt ve süt ürünlerini etkili bir şekilde tüketmesi önerilir.
  • Gebelikte dikkat edilecek vitamin ve mineraller arasında folik asit önemli bir rol oynar. Folik asit eksikliği kadınların kansızlık problemi yaşamasının en önemli nedenidir. Ancak gebelik döneminde ortaya çıkan eksik folik asit, bebeklerin omurga gelişimini olumsuz anlamda etkiler. Bu şekilde bir sorun ile karşılaşmamak için de gebe kalmayı düşünen tüm anne adaylarına folik asit takviyesi önerilir.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu