Güzellik

Evde Profesyonel Manikür Pedikür Nasıl Yapılır?

Evde Profesyonel Manikür Pedikür Nasıl Yapılır? Manikür ve pedikür, ellerin ve ayakların güzel ve bakımlı görünmesini sağlayan önemli güzellik ritüelleridir. Peki manikür pedikür evde yapılır mı? Gelin hep birlikte bunu cevaplayalım..

Evde Profesyonel Manikür Pedikür Nasıl Yapılır? Profesyonel bir güzellik salonuna gitmeden de evinizde kolaylıkla manikür ve pedikür yapabilir, tırnaklarınızı ve cildinizi sağlıklı tutabilirsiniz. İşte evde profesyonel bir manikür ve pedikür nasıl yapılır?

İlk Önce Ekipmanları Hazırlayın

Manikür ve pedikür için gerekli ekipmanları önceden hazırlamak önemlidir. İhtiyacınız olanlar şunlardır:

  • Tırnak makası veya pense
  • Tırnak törpüsü
  • Tırnak cilası ve oje temizleyici
  • Tırnak fırçası
  • Elleriniz için nemlendirici krem
  • Ayaklarınız için tırnak ve topuk törpüsü
  • Ayak tepsisi veya derin bir kaba sıcak su
  • Ayaklarınız için tuzlu veya köpüklü bir ayak banyosu ürünü
  • Ayaklarınız için nemlendirici krem
  • Tırnakları Şekillendirin

Tırnakları düzgün bir şekle getirmek için tırnak makası veya pense kullanabilirsiniz. Ardından tırnak törpüsüyle tırnak kenarlarını düzeltin ve törpüleyin. Tırnakları çok fazla kısaltmamaya özen gösterin ve köşelerini keskinleştirmemeye dikkat edin.

Evde Profesyonel Manikür Pedikür Nasıl Yapılır
Evde Profesyonel Manikür Pedikür Nasıl Yapılır

Eller ve Ayaklar İçin Sıcak Su Banyosu

Elleriniz için bir kase sıcak su ve ayaklarınız için bir ayak tepsisi veya derin bir kaba sıcak su hazırlayın. İçerisine tuzlu veya köpüklü bir ayak banyosu ürünü ekleyebilirsiniz. Elleriniz ve ayaklarınız yaklaşık 10-15 dakika boyunca suda bekletin. Bu adım, cildinizi yumuşatarak tırnak etlerini ve deriyi daha kolay temizlemenizi sağlar.

Tırnak Etlerini Temizleyin

Elleriniz ve ayaklarınız hala ıslakken, bir tırnak fırçası kullanarak tırnak etlerini nazikçe itin. Tırnak etlerini ve deriyi fazlalıklardan temizlemek için bir tırnak çubuğu veya özel bir tırnak eti itici kullanabilirsiniz. Bu işlemi dikkatlice ve nazikçe yapmaya özen gösterin.

Peeling Uygulayın

Elleriniz ve ayaklarınız hala ıslakken, nazik bir peeling ürünü kullanarak ölü deri hücrelerini ve derinizi arındırın. Peeling ürününü masaj yaparak uygulayın ve ardından bol su ile durulayın. Burada Peeling uygularken asla çok fazla baskı uygulamayın. Gayet nazik bir şekilde yapmaya özen gösterin.

Nemlendirici Uygulayın

Elleriniz ve ayaklarınızı iyice kuruladıktan sonra nemlendirici krem kullanarak derinizi nemlendirin. Elleriniz için uygun bir el kremi seçin ve tüm ellerinize ve parmaklarınıza masaj yaparak uygulayın. Ayaklarınız için de aynı şekilde nemlendirici kremi tüm ayaklarınıza ve topuklarınıza masaj yaparak uygulayın.

Tırnak Cilası Uygulayın (Opsiyonel)

Eğer isterseniz, manikür ve pedikürünüzü tırnak cilası ile tamamlayabilirsiniz. İlk olarak tırnaklarınızı oje temizleyici ile temizleyin ve ardından istediğiniz renkteki ojeyi uygulayın. İyice kurumasını bekleyin ve daha sonra üzerine bir tırnak cilası koruyucusu uygulayarak dayanıklılığını artırın. 

Temizlik ve Hijyen Kurallarına Dikkat Edin

Bu adımları takip ederek, evde profesyonel bir manikür ve pedikür yapabilirsiniz. Ancak unutmayın, hijyen ve temizlik kurallarına dikkat etmek önemlidir. Kullanılan ekipmanları düzenli olarak temizleyin ve kişisel kullanım için ayrı ekipmanlar kullanmaya özen gösterin.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu