Anne-ÇocukYaşam

Evde Hayvan Beslemek Alerjiyi Önlüyor!

Evinde hayvan olan küçük çocukların solunum yolları alerjisine yakalanma riskinin diğer çocuklara göre daha az olabileceği yapılan araştırmalar ile bildirildi.

Bir çalışma, yaşamın ilk 12 ayı boyunca hayvanlarla yaşamanın çocukluk boyunca alerjilere karşı koruduğunu doğrulamaktadır.

Hijyen hipotezi, tam olarak doğrulanmış bir teori olma yolunda ilerliyor. Hipotez, çocukların çeşitli alerjen ve mikroorganizmalarla temasının, bağışıklık sisteminin olgunlaşmasını desteklediğini ve alerji gelişimini önlediğini söylüyor.

Bill Hesselmar liderliğindeki Göteborg Üniversitesi’nden (İsveç) bilim adamları evde yaşayan her hayvanın çocuklarda alerjilere karşı koruma sağladığını bulmuşlardır:

Beş hayvan alerji belirtileri insidansını sıfıra indirger

Evde ne kadar çok hayvan varsa, o kadar iyidir.

Üç hayvanla aynı evde yaşıyorsanız, alerji sadece çocukların % 21-24’ünde görülür.

Hayvan olmayan evlerdeki çocukların neredeyse yarısı (% 48-49) çocukluk döneminde alerji semptomları geliştirir.

İki grup 1.029 ve 249 çocukla çalışan araştırmacılar, yaşamın ilk 12 ayında bebeklerin hayvanlarla (kediler ve köpekler) teması ne kadar büyük olursa, alerjileri geliştirme ihtimallerinin o kadar düşük olduğunu söylüyorlar.

Alerji teşhisi klinik ve laboratuvar testleri eozinofil deri testleri (prick deri testleri-) ve immünoglobülinlerin analizi ile pediatrik tarafından gerçekleştirildi.

Çalışmanın yazarları, hayvanların bağışıklık toleransını kolaylaştırdığını doğrulamak için daha fazla araştırmanın gerekli olduğu konusunda uyarıyorlar. Çalışmalar bir ilişki göstermektedir, ancak hayvanların bağışıklık tepkisini değiştirdiği mekanizmalar bilinmemektedir. Ve uzun vadeli koruyucu etkileri konusunda çalışma yoktur.

Ancak, İsveçli araştırmacıların bazı önerileri var.

Bir köpeğin veya bir kedinin alerjilere karşı bir kalkan haline gelmesi için olası bir mekanizma, kepeklerinin yüksek miktarda alerjenlere klinik tolerans gösterecek şekilde kendi türlerinde büyük miktarda alerjen içermesidir.

Her hayvan mini-turuncu bir ortam yaratır

Başka bir mekanizma, hayvanın, çocuğun bağışıklık gelişimini etkileyen mikroorganizmalar ve diğer bağışıklık düzenleyici faktörlerle mini-turuncu bir ortam yaratması olabilir. Bu, sadece hayvanın kendisine değil, havada veya yiyeceklerde bulunan ve hayvanlarla ilgisi olmayan diğer alerjenlere de bağışıklık sağlar.

Bunun gibi bilimsel çalışmalar, allerjistlerin on yıllardır söylediklerinin etrafında dönüyor: Her bir hayvan alerjik duyarlılık riskini arttırdı. Yazarlar, alerjik ebeveynleri olan çocuklarda bile gerçeğin tam tersi olduğunu iddia ediyorlar.

Ek olarak, bilimsel literatür, alerji riskini azaltan, mikroorganizmalara ve alerjenlere maruz kalmakla ilgili diğer koruyucu faktörleri de listeler: vajinal olarak doğmak, anne sütü ile beslenmek, bir çiftlikte veya köy evinde yaşamak, kardeşler veya başka çocuklar ile büyümek.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu