Sağlık

Ev Yapımı Yoğurdun Kanıtlanmış 10 Faydası

Mutfağımızın olmazsa olmazı yoğurdun, kalsiyumun başlıca kaynaklarından olduğunu biliyoruz ama diğer faydalarından fazla haberimiz yok. Oysa her gün düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirmesinden bağırsak sağlığını korumasına, yağ yakımını hızlandırmasından tatlı krizini önlemesine dek vücudumuz için çok önemli faydası var. Yetişkinlerin günde en az bir kase, çocukların ise günde en az yarım kase ev yoğurdu tüketmeleri gerekiyor. Sağlıklı beslenmenin önemli besinlerinden biri olan ev yoğurdu, sadece kalsiyum kaynağı olmasıyla değil, içerdiği protein ve yararlı bakteriler ile de sağlığımızın ve soframızın baş tacı olmayı hak ediyor.

Yoğurdun besin değerlerini korumanın v en faydalı haliyle tüketmenin yolu ise evde kendi yoğurdunuzu yapmak! İşte çok şaşıracağınız ev yoğurdunun 10 faydası…

Ev Yoğurdunun Kanıtlanmış 10 Faydası

Peki Neden Ev Yoğurdu Bu Kadar Faydalı? Beslenme Araştırması’nda yayınlanan bir çalışmada 6526 kişi ile çalışıldı; yoğurt tüketimi daha iyi genel diyet kalitesi, sağlıklı metabolik profiller, sağlıklı kan basıncı ve trigliserit seviyeleri ile doğrudan ilişkiliydi. Ek olarak, yoğurtun mükemmel bir kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko ve B2 ve B12 vitaminleri kaynağı olduğu bulundu. Yoğurt genel sağlık ve sağlıklı yaşam için mükemmeldir ve probiyotikçe zengin yiyecekler GAPS Diyet Planının merkezindedir. İşte yoğurdun kanıtlanmış 10 faydası:

Sağlıklı Sindirimi Destekler

Yoğurtlara eklenen sağlıklı bakteriler, sindirim ve sağlıklı bir sindirim sisteminden sorumlu olan bağırsaktaki mikrofloranın iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu aktif kültürler, kolon kanseri, IBS, kabızlık, diyare ve laktoz intoleransı dahil olmak üzere bazı gastrointestinal koşullara yardımcı olabilir. Laktoz intoleransı ile mücadele eden birçok kişi yoğurtun sindirim sıkıntısına neden olan değil, yatıştırıcı bir gıda olduğunu bilir.

Tip 2 Diyabet Riskini Düşürür

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, yüksek probiyotik yoğurt alımı, tip 2 diyabet geliştirme riskinin azalması ile doğrudan ilişkilidir. Yoğurt, sindirimi ve sindirim sistemi boyunca besin maddelerinin emilimini destekler; bu sağlıklı kan şekeri regülâsyonu için esastır.

Kanser Riskini Düşürür

Uluslararası Kanser Dergisi’nde yayınlanan 45.000’den fazla kişiden oluşan büyük bir çalışmada, yoğurt tüketiminin kolorektal kansere karşı korunduğu gösterilmiştir. Araştırmacılar “bütün kohortta yoğurtun koruyucu etkisi belirgin” dedi. Bunun nedeni, yoğurttaki probiyotikler ve sağlıklı bakterilerden dolayı daha sağlıklı bir sindirim sistemidir.

Kemik Yoğunluğunu Artırır ve Osteoporozu Önlemeye Yardımcı Olur

MS ve MS New York’taki Kemik Yoğunluğu Testi Helen Hayes Hastanesine göre; “Yeterli beslenme osteoporozun önlenmesinde ve tedavisinde önemli bir rol oynar ve en büyük önem taşıyan mikro besinler kalsiyum ve vitamindir. D vitamini dozunun yeterince yüksek olması şartıyla kalsiyum ve D vitamini kombinasyonunun belirgin bir iskelet faydası vardır.”  Yoğurt, kalsiyum bakımından yüksektir ve birçok süt yoğurdu D vitamini ile takviye edilir, ancak çiğ inek sütü yoğurtları daha yoğundur.

Kilo Vermeyi Destekler ve Yağ Kaybını Artırır

Knoxville’deki Tennessee Üniversitesi’ne göre, yoğurt yağ kaybını arttırıyor. Çalışma, 12 hafta boyunca günde üç ila altı ons arası porsiyonun, çalışmadaki diğer insanlara göre kaybedilen yağ miktarını neredeyse iki katına çıkardığını gösterdi. Probiyotik yoğurt ve 1.100 miligrama ek kalsiyum tüketen grup, ağırlıkça yüzde 22 daha fazla, vücut yağında yüzde 61 daha fazla kilo kaybetti. Çalışmada ayrıca göbek bölgesi ve bel çevresi özellikle etkilendiği bulundu.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, araştırmacılar yoğurtta ve diğer fermente süt ürünlerinde bulunan probiyotiklerin bağırsakta sitokin üreten hücreleri artırarak bağırsak mukozal bağışıklık sistemini iyileştirebileceğini bulmuşlardır. Araştırmacılar “Bebeklik döneminde probiyotik organizmaların takviyesinin çocukluk çağında bağışıklık aracılı hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini” belirtti. Bebeklerde yapılan başka bir araştırma, formüllere eklenen probiyotiklerin ateş, antibiyotik reçeteleri ve doktor ziyaretlerini azalttığını bulmuştur. Yetişkinler için, yoğurt probiyotikleri, sindirim sistemini hastalıklara neden olan bakterilerden uzak tutmaya yardımcı olur. İsveç’teki vardiyalı çalışanlarda yapılan randomize ve plasebo kontrollü bir çalışma, plasebo grubunun hasta günlerinin sayısının iki kereden fazla olduğunu ve probiyotik kullananların rapor ettiğini buldu.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Yoğurt, 225 gram başına 600 miligramdan fazla potasyum içerir! 36 klinik denemede ve 17 çalışmada, potasyum alımı ve kan basıncında azalma belirgindir. Potasyumun, sodyum basıncının düşürülmesinde ve kalp sağlığının iyileştirilmesinde önemli olan sinir sistemi hücre fonksiyonunu etkilerken, sodyum emilimini azaltmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Harvard Halk Sağlığı Okulu’ndan Dr. Alvaro Alonso liderliğindeki bir araştırma, MD, PhD, günde iki ila üç porsiyon yiyen (veya daha fazla) düşük yağlı süt tüketenlerin, yüksek tansiyon geliştirme riskinde yüzde 50 azalma olduğunu tespit etti. Bu nedenle, yüksek tansiyonunuz varsa veya sağlıklı tansiyon düzeylerine sahip olmak istiyorsanız yoğurt yiyin.

Kötü Kolesterolü Düşürür

Lactobacillus Acidophilus dahil yoğurttaki canlı probiyotikler, kolesterol seviyelerini düşürür! Kontrollü bir klinik çalışmada, araştırmacılar serum kolesterolünde %2,4’lük bir azalmaya şahit oldular. Düzenli probiyotik yoğurt alımının, koroner kalp hastalığı riskini yüzde 6 ila yüzde 10 oranında azaltma potansiyeline sahip olduğuna inanıyorlar.

Ruh Halini Düzenler

Probiyotiklerin sindirim sistemi ve kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkileri tartışılmıştır, ancak anlaşıldığı üzere bağırsak sağlığımız doğrudan ruh halimizle ilgilidir. UCLA’nın Gail ve Gerald Oppenheimer Stres Nörobiyolojisi Aile Merkezinde yapılan bir çalışmada, araştırma sırasında ve sonrasında beyin taramalarını inceleyen araştırmacılar, düzenli olarak yoğurt yoluyla probiyotik tüketen sağlıklı kadınların, duygusal olaylara girdiğinde duygularında daha fazla kontrol ve daha az kaygı duyduğunu gösterdi. Yoğurt tüketen grup dört hafta boyunca günde iki porsiyon yedi.

Kronik Ağrı ve Beyin Bağlantılı Hastalıkların Tedavisine Yardımcı Olabilir

Ruh hali düzenleme ile ilgili yukarıda belirtilen aynı çalışmada araştırmacılar, probiyotiklerin kronik ağrı, Parkinson, Alzheimer ve otizm konusunda yardımcı olma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Araştırmacılar ayrıca tekrarlanan antibiyotik kürlerinin beyni etkileyip etkilemeyeceği sorusunu gündeme getirdi. Antibiyotikler tehlikeli bakterileri ve aynı zamanda bağırsaklarımızda bulunan sağlıklı bakterileri öldürmek için reçete edilir. Bu, yoğurt ve diğer probiyotik yönden zengin yiyeceklerin her zaman tüketilmeleri ve özellikle de antibiyotik sürelerinden sonra alınması önerisini güçlendiriyor.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu