Tarifler

Uçucu Yağlar İle Ev Yapımı Gargara Tarifi

Gargara, ağızdaki bakteri ve mikropları öldürmek için kullanılan bir durula suyudur. Yutulması amaçlanmamıştır. Amerikan Diş Hekimliği Birliği’ne göre, iki ana gargara türü var: kozmetik ve tedavi edici.

Tedavi edici versiyon hem reçetesiz hem de reçeteyle satın alınabilir ve çoğu plak, diş eti iltihabı, ağız kokusu ve diş çürümesinin kontrol edilmesine yardımcı olabilir. Kozmetik ağız gargarası veya ağız durulaması ise, kötü nefesi kesmeye geçici olarak yardımcı olabilir, ancak genellikle başka bir faydası yoktur; bu yüzden neredeyse sadece minik bir sakız kadar faydası vardır.

ev yapımı gargara tarifi

Gargara kullanmak güvenli midir? Yutmuyorsanız, cilde veya vücuda dokunan herhangi bir şey emilebilir. Bazı tezgâh altı gargara seçenekleri, örneğin organ sistemi toksisitesine neden olabilecek bileşenler içerir.

Etkili bileşen, metil salisilat, birçok ticari gargarada, gelişimsel / üreme toksisitesine neden olabilir. Doktorların, 6 yaşından küçük çocukların, uygun gözetim altında olmadıkça yutmaları nedeniyle gargara kullanmamaları gerektiğini tavsiye etmesi önemlidir.

Şimdi gargara hakkında biraz bilgiye sahip olduğunuza göre, belki kendi gargaranızı yapmak isteyebilirsiniz. Yapımı çok kolay ve böylece gereksiz kimyasalların vücuda girmesini önlersiniz.

evde gargara yapımı

Ayrıca, diş eti iltihabı sizin için sorunsa, diş eti iltihabı, ağız kokusu için ev yapımı gargarayı deneyin ve hatta dişlerinizi beyazlatmak için gargara kullanın. Doğal bir gargara, birçok avantaja sahiptir ve bazı temel yağları kullanarak, dişlerinizi ve diş etlerinizi anında temizleyebilirsiniz.

Uçucu yağlar ile ev yapımı gargara

Toplam Süre: 5 dakika

Malzemeler:

  • 5 damla nane uçucu yağı
  • 5 damla çay ağacı esansiyel yağı
  • 3 damla nane esansiyel yağı
  • 3 damla limon esansiyel yağı
  • 3 su bardağı kaynak suyu
  • 1 yemek kaşığı kalsiyum karbonat tozu
  • 8 damla konsantre iz mineralleri sıvı damla
  • İsteğe bağlı 6 damla sıvı saf Stevia

Talimatlar:

BPA içermeyen plastik bir şişe kullanarak, kaynak suyu, kalsiyum karbonat tozu ve iz mineralleri ekleyin. Bir kaşıkla karıştırın.

Gargara nasıl yapılır?

Kaynak suyunun kullanılması, normal musluk suyundan gelebilecek tüm bakterileri önlemeye yardımcı olur ve koruyucu madde kullanmadığımız için bu önemlidir. Kalsiyum karbonat, iyi kalsiyum sunar ve bu kemiklerin güçlendirilmesine yardımcı olur. Evet, dişler kemiklerden yapılmıştır. Dişleri sağlıklı tutmakta diş etlerini sağlıklı tutmak kadar önemlidir. İz mineralleri, hücre hasarını onarmaya yardımcı olan mükemmel antioksidanlar sunar.

Daha sonra esansiyel yağları ekleyin. Nane esansiyel yağı açıkça taze bir soluk sağlar, ancak neden antimikrobiyal özelliklerden de faydalanmayasınız? Nane yağı gargara için güzel bir tat sağlarken nane esansiyel yağı, nane bitkisinin faydalarını da sağlar. Nane dişeti iltihabı ile savaşmaya yardımcı olur. 

Çay ağacı esansiyel yağı, bakteri ve diş eti iltihabına karşı savaşmaya yardımcı olduğu için ağız sağlığına iyi bir alternatiftir. Ayrıca, sonunda iyileşme süreci boyunca hızlanmaya yardımcı olan ağızda bulunabilecek iltihapları kolaylaştırır.

Gargara tarifi

Limon esansiyel yağı dişlerinize bir miktar beyazlatıcı ışıltı katmanıza yardımcı olur. Aşırıya kaçmak istemeden, kimyasal versiyonları kullanmak zorunda kalmadan, dişleri daha beyaz düzeyde tutmanın harika bir yoludur. Biraz tada ihtiyacınız varsa, saf sıvı stevia ekleyebilirsiniz. Kapağı yerleştirin ve bir veya iki kez iyice sallayın.

Kullanmak için küçük bir yudum alın, sonra ev yapımı gargarayı ağzınızda çalkalayın. Aralıklarla 20–30 saniye gargara yapın. Daha sonra tükürün asla yutmayın. Karanlık bir yerde veya buzdolabında saklayabilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu