Anne-Çocuk

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin ilk zamanlarından itibaren vücutta bazı değişiklikler meydana gelmeye başlar. Bazı anne adaylarında bu değişiklikler fark edilse de bazı kişilerde fark edilmeyebilir. Bu değişiklikler genellikle adet öncesi semptomlar ile karıştırılır.  Peki, erken hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamile olacak olan annelerin hepsi aynı semptomları yaşamaz ve semptomların şiddeti değişir.

Bir kadının ilk gebeliği ile diğerlerinde hep aynı belirtiler olmaz.

Adet olmamak ve kilo alımı gibi bazı erken belirtiler tüm gebeliklerde sık görülür.

Diğer olası erken belirtiler ve hamilelik belirtileri şunlardır:

Ruh hali değişiklikleri

Artan idrara çıkma isteği

Baş ağrısı

Bel ağrısı

Acıyan göğüsler

Koyulaşmış areolalar

Yorgunluk

Bulantı, genellikle ” sabah bulantısı ” olarak anılır.

İmplantasyon kanaması

Geç gebelik belirtileri şunları içerebilir:

Bacak şişmesi

Sırt ağrısı

Mide ekşimesi

İdrar kaçırma

Nefes darlığı

Braxton-Hicks kasılmaları, uterusun hamileliğin sonlarında meydana gelen istek dışı kasılmalarıdır. Gerçek sancıların aksine, bu kasılmalar yoğunluğu artmaz ve düzensizdir.

Birçok ilaç hamile kadınlar için güvenlidir.

Ev ilaçları ve öz bakım stratejileri birçok gebelik belirtisi için rahatlama sağlayabilir.

Bazen, dönem öncesi ruh hali değişiklikleri, yorgunluk ve meme hassasiyeti de dahil olmak üzere PMS belirtileri erken gebelik belirtileriyle karıştırılabilir.

Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlıyor?

Bazı kadınlar ilk trimesterde gebeliğin ilk haftalarında erken belirti ve semptomlar yaşarken, diğerleri daha sonra semptomlar geliştirebilir. Gebeliğin ilk belirtileri, adet döneminden önce yaşanan belirtiler ile de benzer olabilir, bu nedenle bir kadın hamilelikle ilgili belirtileri tanımayabilir.

Hamilelik Belirtileri Her Kadın İçin Aynı Mıdır?

Hamilelik belirtileri kadınlar arasında değişkenlik gösterebilir. Aynı kadın bile her hamilelikte aynı semptomları yaşamayabilir. Gebeliğin ilk belirtileri ve semptomları gebelikte farklı noktalarda da fark edilebilir veya başlayabilir. Bir hamilelik testi idrar veya kandaki beta koryonik gonadotropin (hCG) seviyelerine dayanır ve hamilelik için karakteristik tanı testidir. hCG, döllenmiş yumurtanın uterusun duvarına implante edilmesinden sonra oluşan bir hormondur. Modern evde kullanılan hamilelik testleri bazen bir adet döneminden önce olumlu olabilir. Kan testleri hamileliği, idrar testlerinden daha erken tespit edebilir.

Erken 16 Hamilelik Belirtisi

Gebeliğin erken evrelerinde bir dizi semptomlar başlar:

Adet gecikmesi: Kaçırılmış bir adet dönemi, hamileliğin en belirgin belirtisidir ve adet boyunca gebelik yoktur. Bazen, rahim içine döllenmiş yumurtanın implantasyonu sırasında hafif kramp ve lekelenme adet dönemi ile karıştırılabilir. Adet döngüsü düzensiz olan kadınlar da adet döneminin olmadığını hemen fark edemez. Gebeliğin belirti ve semptomlarının kaçırılmadan önce ortaya çıkması nadirdir, ancak bir kadının döngüleri düzensizse, bu olabilir.

İmplantasyonda kanama veya kramplanma: Döllenmiş yumurta uterusun içine döllendikten 6 ila 12 gün sonra herhangi bir yere yapışırsa hafif kanama veya lekelenme oluşabilir. Bu sırada hafif kramp da oluşabilir. İmplantasyon kanaması, genellikle normal bir dönemden çok daha hafif olmasına rağmen, bazen adet dönemi ile karıştırılabilir.

Vajinal akıntı: Bazı kadınlar hamileliğin erken döneminde vajinadan kalın, sütlü akıntı görebilir. Bu vajinal duvarlar kalınlaştıkça gebeliğin ilk haftalarında meydana gelir. Bu akıntı hamilelik boyunca ortaya çıkabilir. Akıntıyla ilişkili hoş olmayan bir koku varsa veya yanma ve kaşıntı ile ilişkiliyse, bu bir maya veya bakteri enfeksiyonunun bir işaretidir. Böyle bir durumda sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

Meme değişiklikleri: Pek çok kadının memeleri hamileliğin ilk haftasında bile erken değişiklik gösterir. Bu değişiklikler, acı, hassasiyet, ağırlık, dolgunluk veya karıncalanma hissi olarak hissedilir. Rahatsızlık tipik olarak birkaç hafta sonra azalır.

Areola koyulaşması: Areola çevresinin koyulaşması erken belirtilerden olabilir.

Yorgunluk: Bu belirti çok belirgin olmamakla birlikte birçok faktöre bağlı olsa da, hamile kadınlar genellikle hamileliğin ilk haftalarında yoğun yorgunluk hissederler.

Sabah bulantısı ve kusma: Bu aslında yanıltıcıdır, çünkü gebeliğin bulantıları günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Bazı kadınlar hiçbir zaman sabah bulantısı yaşamaz, bazılarında ise mide bulantısı vardır. En tipik başlangıcı gebeliğin 2. ve 8. haftaları arasındadır. Kadınların çoğu, 13. veya 14. Haftada bu semptomlardan kurtulma yaşar, ancak diğerlerinde hamilelik boyunca süren bulantı olabilir (hiperemezis gravidarum).

Bazı kokulara duyarlılık: Bazı kokular mide bulantısını ve hatta hamileliğin erken dönemlerinde kusmaya neden olabilir.

Artmış idrara çıkma isteği: 6 ila 8 hafta arası başlar, bazı kadınlar hormonal değişiklikler nedeniyle daha sık idrara çıkma yaşarlar. İdrar yaparken yanma gibi başka belirtiler ortaya çıkarsa, idrar yolu enfeksiyonu geçirmediğinizden emin olmak için sağlık uzmanınızı görmelisiniz.

Baş dönmesi veya bayılma: Glikoz seviyelerini veya kan basıncını etkileyen hormonal değişiklikler, kan basıncı, baş dönmesi ve bayılma hissine neden olabilir.

Kabızlık: Hormon düzeylerindeki değişiklik, bazı kadınlarda erken gebelikte belirtisi olarak kendini gösterebilir.

Baş Ağrıları: Baş ağrıları da hormon seviyelerinin değişmesiyle ilişkili olabilir ve hamilelik boyunca ortaya çıkabilir.

İştahın artması veya azalması: Erken gebelik belirtisi olarak başlayabilir ve hamilelik boyunca devam edebilir. Aynı şekilde, gıda isteksizlikleri (mide bulantısı hissetmek veya belirli bir yiyecek için isteksizlik) da ortaya çıkabilir.

Sırt ağrısı: Genellikle, hamileliğin geç bir belirtisi olarak görülür, bel ağrısı aslında hamileliğin erken evrelerinde başlayabilir. Kadınlar hamilelik boyunca bir miktar sırt ağrısı yaşayabilirler.

Ruh hali değişiklikleri: Ruh hali değişimleri, hormon seviyelerinin değişmesi nedeniyle gebeliğin ilk üç ayında görülür. Ayrıca stres veya diğer faktörlerle de ilgili olabilirler.

Nefes darlığı: Vücut tarafından artan oksijen ihtiyacı (büyüyen bir fetusu desteklemek için) bazı kadınların nefes darlığı hissetmesine neden olabilir, ancak bu semptom gebeliğin ilerleyen aşamalarında daha yaygındır.

Gebelik Belirtileri Ve Adet Öncesi Sendromu ( PMS )

Erken gebelik belirtilerinin çoğu, örneğin meme hassasiyeti, yorgunluk, ruh hali dalgalanmaları, hafif kramplar, sırt ağrısı ve diğerleri gibi, aynı zamanda kadınların adet döneminden önceki günlerde premenstrüel sendromla ( PMS ) veya yumurtlama sonrası yaşayabileceği belirtilerdir. Adet dönemi başlayana veya hamilelik testi pozitif olana kadar, bu semptomların PMS veya hamilelikle ilişkili olup olmadığını söylemenin bir yolu yoktur.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu