Sağlık

En Sağlıklı 3 Bitki Çayı

Bitki çayları, insanların sağlığını ve iyiliğini artırmak için, genellikle mevcut ilk ve bazen tek ilaç olarak, yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Sağlık açısından birçok faydası bulunan çaylar gevşetici ve sakinleştiricidir ve her mevsimde kullanılabilir.

Soğuk bir günde birçoğumuz için rahatlatıcı bir bardak bitki çayından daha güzel bir şey yoktur. Sıcak günlerde ise buzlu bitki çaylarının tadını çıkarak, sıcak bir günde serinlemek için taze limonlar eşliğinde (örneğin limon otu, kırmızı adaçayı veya lavanta gibi) içilebilir.

Ayrıca, bitkisel çaylar kafein alımımızı önemli ölçüde azaltabilir, sonunda onları sevmeyi öğrendiğimizde, kahve ile değiştirirken ve / veya azalttığımızda, eşsiz faydalarından yararlanabiliriz. İşte size en faydalı bitki çaylarından 3 öneri…

En Sağlıklı 3 Bitki Çayı

Aronia Çayı

Birçok uzman, aronia meyvelerinin dünyanın en sağlıklı gıdaları olduğunu iddia ediyor, bu nedenle ‘süper gıdalar’ olarak kabul ediliyorlar. Aronia, Avrupa’da özellikle çay olarak kullanmanın yanı sıra meyvelerinin reçel ve konserve haline getirildiği Polonya’da popülerdir. Çay harika bir koyu pembe renge ve kötü ruh halini anında rahatlatan hoş bir aromaya sahiptir.

Başlıca sağlık yararları:

Anti-kanser etkisi: Son çalışmalara göre, aronia meyvelerinin etkisinin çoğu, yüksek antioksidan aktivitelerinden kaynaklanmaktadır. Aronia, antioksidan kapasiteyi bilimsel olarak test etmiş 100’den fazla gıda listesinin başında yer almaktadır. Aronia meyvesinin, yaban mersini, çilek, kiraz, nar, goji meyveleri, kızılcık, mürver ve mangostenlerden daha fazla antioksidan aktiviteye sahip olduğu ortaya çıktı.

Hayati vitaminler ve mineraller bakımından yüksek: Özellikle iyi bağışıklık, eklem sağlığı, sağlıklı cilt ve enerji için gerekli olan C vitamini açısından oldukça yüksektir.

Güçlü anti-enflamatuar: Tüm kronik hastalıkların gelişmesinde kilit faktör olan vücuttaki herhangi bir yerdeki enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

Kilo kaybı sağlar: Kan şekerini düşürmeye ve vücudun kendi doğal insülin üretimini iyileştirmeye yardımcı olur. Bu, iştah kontrolüne yardımcı olur, tatlılar için istek yaratmayı azaltır ve kilo kaybını kolaylaştırır.

Tarımda kullanılan zehirleri kimyasal ve pestisitleri düşük içerir: Çilek ve diğer birçok meyvenin aksine, aronia doğal olarak haşerelere dayanıklıdır ve tarımsal toksinlerin kullanılmasını gerektirmez. Genellikle organik yetiştirme yöntemleriyle yetiştirilen ‘temiz’ bir besindir.

Hem erkekler hem de kadınlar için bir afrodizyak etkileri vardır.

İpucu: Tadını veya görünümünü iyileştirmek için aronia çayını diğer bitkisel çaylarla karıştırabilirsiniz. Tarçın kabuğu ve birkaç karanfil ilavesi gerçek bir aroma ilavesi yapar ve harika bir sıcak ya da soğuk içecek olur.

Karahindiba Kahvesi

Genellikle karahindiba kahvesi denilen bu çay, kahveye benzeyen kokusu ve kahverengi görünümünden dolayı, tüm bitkisel çayların içindeki süper yıldızlardan biridir. İlk başta, biraz acı tada alışmanız gerekebilir, ancak tada alışıncaya kadar bir hafta kadar içmeye devam etmeniz iyi olur.

Başlamak için, biraz acı aromaya alışırken, su ile seyreltilmesi önerilir.

Başlıca sağlık yararları:

Karaciğer fonksiyonunu destekler: Toksinleri temizlemeye yardımcı olan ve sindirim sularının ve enzimlerin salgılanmasını artıran karaciğer detoksunu uyarır. Geliştirilmiş karaciğer fonksiyonu, diğerleri arasında kolesterol seviyelerinde, bağırsak fonksiyonunda, cilt ve saç yapısında artışlar sağlar. Yüksek yağ / proteinli bir yemekten 30 dakika önce veya bir saat sonra bir bardak alın. Çay, gün boyunca yudumlamak için çok faydalıdır, en iyi suyla seyreltilir (1 litrelik bir şişe için – karahindiba çayı ile 1/3 doldurun ve sonra su ekleyin). Acı iyiliği kökten almak için çayı yaklaşık 10 dakika dinlendirmek önemlidir. Birkaç parça ezilmiş tarçın çubuğu ve demleme başlangıcında 2-4 karanfil ekleyin.

Safra kesesi desteği: Çay, yağı sindirmek, birçok vitamin ve besinleri emmek ve toksinlerin (detoks) uzaklaştırılması için gerekli olan safra üretimini arttırır.

Yiyecekleri ve tatlı isteklerini azaltarak ve sindirimi artırır: Daha az yiyeceğe ihtiyaç duyan kilo kaybını destekler. Safra ve sindirim enzimlerinin sekresyonunu artırarak genel sindirimi destekler. Kan şekeri düzenleme mekanizmaları üzerinde dengeleyici bir etkisi olduğu için yiyecek ve tatlı istekleriyle başa çıkmak çok faydalıdır.

Mineraller ve vitaminler bakımından zengin: Kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, potasyum, B ve C vitaminleri bakımından zengindir.

Cildi güzelleştirir: Akne ve diğer cilt koşullarını, karaciğer üzerindeki etkisiyle, kan temizleyici ve detoksifiye edici etkileriyle temizlemeye yardımcı olur.

Hibiscus (Ebegümeci) Çayı

Bu çay tüm dünyada binlerce yıldır kullanılmış ve sağlıklı hibiscus çiçekleri kullanılarak yapılmıştır. Hoş bir meyveli tada sahip ebegümeci hem sıcak hem de soğuk bir içecek olarak popüler yapan güzel koyu kırmızı bir renge sahiptir.

Başlıca sağlık yararları:

Kan basıncını kontrol altında tutar: Özellikle tip 2 diyabetli kişilerde, hafif veya yüksek hipertansiyonlu kişilerde (çalışmalar tarafından onaylanmış) kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Kalp sağlığını destekler: Normal kolesterol seviyelerini ve dolayısıyla kardiyovasküler sağlığı destekler.

Sıcak havalarda serin tutar: Ebegümeci sağlıklı vücut sıcaklığının korunmasına yardımcı olur. Bu etki, sıcak havalar ile mücadele eden ve çöl şartlarında olan eski Mısırlılar tarafından keşfedilmiştir.

Uykusuzluğa yardımcı olur: Sinirsel huzursuzluk verir ve uykusuzluğa yardımcı olur.

Kilo yönetimine yardımcı olur: Tatlılara duyulan istekleri azaltır.

Tadı ve aromayı arttırmak ayrıca sağlık yararlarını artırmak için çaylara tarçın ve karanfil ekleyin. Tarçın tatlılar için isteği düşürür ve kan şekeri seviyelerini dengeler. Karanfil, erkekler tarafından bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir ve bu nedenle tüm vücut sistemlerini destekler.

Dikkat: Herhangi bir biçimde alınan otlar, vücut üzerinde fizyolojik ve potansiyel etkileri için dikkatli olunmalıdır. Diyabet, yüksek tansiyon ve diğer birçok hastalıklar için ilaç almayan bireyler kullanmalıdır.  Daha büyük miktarlarda içmeye başlamadan önce doktorunuza danışın.

Bitkisel çayları günlük öğünlerinize eklemek için ilham aldığınızı umuyoruz. Öyleyse şu anda sağlıklı ve lezzetli bir bitkisel demlenmenin tadını çıkaralım!

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu