Sağlık

Elma Kaç Kalori ve Faydaları Nelerdir?

Elma Kaç Kalori ve Faydaları Nelerdir? En sevilen ve talep oranı yüksek meyveler arasında ikinci sırayı alan elma, insan sağlığına olan faydaları bir hayli fazla olup tüketim bakımından birden fazla alanda kullanılabilen bir meyvedir. Dünya genelinde 6000 civarında çeşide sahip olan elma, yeşil, kırmızı, beyaz, siyah vb. çeşitleri olan oldukça lezzetli olup tatlı ve ekşi olarak da iki gruba ayırabiliriz.

Elma Kaç Kalori ve Faydaları Nelerdir? Yeryüzünde elma başlıklı birçok alternatif veya aperatif yiyecekler ile karşılaşmak mümkündür. Ülkemizde 500’e yakın çeşidi olduğu tahmin edilen elmanın lif açısından oldukça yüksek değerlere sahip olmasıyla beraber, kilo vermek isteyenlerin tercih edebileceği bir meyvedir. Birden fazla sağlık sorununa iyi geldiği bilinen elmanın geçmişten bugüne Türk mutfağında oldukça geniş bir yere sahiptir.

1 tane elmanın boyutlarına göre kalori değerleri;

  • 1 adet küçük boy elma (90-100 gr) = 47 kalori(kcal)
  • 1 adet orta boy elma (100-120 gr) = 52 kalori(kcal)
  • 1 adet büyük boy elma (150-165 gr)= 78 kalori(kcal)
  • 1 adet büyük dilim elma (30-45 gr) = 16 kalori(kcal)

Elmanın yukarıda belirtilen tahmini kalori değerlerinin olmasıyla beraber, tüketimde boyut ve gramaj farklılıklarına göre kalori değerleri değişkenlik gösterebilir.

Elma Kaç Kalori ve Faydaları Nelerdir
Elma Kaç Kalori ve Faydaları Nelerdir

Elmanın Yararları Nelerdir?

Günümüz başlıca sorunlarından olan sindirim sistemi bozuklukları, kalp ve damar sağlığına olan olumlu etkileri, cildin güzel ve parlak bir görünüme sahip olmasında ki katkısı ve günümüz Covid-19 salgınıyla mücadelede başlıca etken olan güçtü bir bağışıklık sisteminin oluşmasında katkısı bir hayli fazladır. Potasyum vb. birden fazla minerallere ev sahipliği yapan elma, A,B6,C,K ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Ağız ve diş sağlığının korunmasında, dişlerin çürümeye karşı korunmasında destek olur. Sabah kahvaltısından önce tüketilen bir dilim elmanın bile kabızlık veya ishal gibi rahatsızlıklara fayda sağladığı bilinmektedir. Düzenli olarak elma tüketildiğinde karaciğer için bir hayli sağlıklıdır. Vücudumuzda biriken toksinlerin en büyük düşmanlarından olan bu meyve, karaciğerimizi bu tür zararlı madde ve toksinlerden arındırıp, doğal bir antioksidan etkisi yaratarak bağışıklık sistemimizin güçlenmesine, vücudun çeşitli yerlerinde oluşan ödemin vücuttan atılmasını sağlar.

Birçok meyvede de olduğu gibi zengin bir lif kaynağı olan elma, bu özelliği sayesinde kalp sağlığına oldukça yararlıdır. Barındırdığı lifler sayesinde kalp damarlarında meydana gelen plakların çözülmesinde katkısı olup, vücuttaki kan akışının hızlanmasına yardımcı olur.. Bilim insanlarınca tarafından yapılan araştırmalar neticesinde elmanın kanser hücreleri sayısının artmasını engellediği belirtilir. Ayrıca yapılan bir diğer araştırmalar neticesinde elmadan elde edilen suyun cildi güzelleştirdiği ve cildin gerginliğini koruduğu ortaya çıkmıştır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu