Eğitim & Kurs

Eğitimin Kaliteli Olmasına Tesir Eden Nedenler Nelerdir?

Eğitimin Kaliteli Olmasına Tesir Eden Nedenler Nelerdir? İyi bir şekilde eğitim almamış ve belli kalite standartlarına eğitim yolu ile ulaştırılmamış bireyler, ne kaliteli bir hizmet ne de mal üretebilmektedir. Tüm dünyanın çağımızda peşinden koştuğu şey, eğitimde kaliteyi yakalamaktır. Eğitim konusunda kaliteyi yakalayan milletler, hem kaliteli meslek adamlarına hem de bu meslek adamlarının ürettiği hizmet ve ürünlerin kaliteli bir şekilde çıkması gibi imkanlara sahip olmaktadır. Ülkelerin ilerlemesi ve kalkınması, eğitimin ve öğretimin kaliteli bir şekilde ortaya konulabilmesine bağlanmaktadır.

Eğitimin Kaliteli Olmasına Tesir Eden Nedenler Nelerdir? Medeni ve ileri olduğu söylenen milletler, gerçek manada hem bilime hem bilim temelindeki zihniyete hem de bunlarla donatılan bir şekilde yetiştirilen insan gücüne sahip bir topluluk anlamı taşımaktadır. Zira eğitim ve öğretim, görünüşte hiçbir üretim faaliyetinde bulunmamaktadır. Buna rağmen eğitim ve öğretimin etkin olduğu araç, toplum içindeki her sahada ve her kurumda temel unsur olan insanın yetiştirilmesinde ortaya çıkmaktadır.

Eğitimin Kaliteli Olmasına Tesir Eden Nedenler Nelerdir
Eğitimin Kaliteli Olmasına Tesir Eden Nedenler Nelerdir

Toplam Kalite Yönetimi Üstünde Eğitimin Rolü

Toplam kalite yönetimi, herhangi bir üretimde, bir işin bir defada eksiksiz ve hatasız bir şekilde ortaya çıkarılabilmesi ve bu ortaya çıkarılan ürün konusunda müşterinin yüzde yüz olarak tatmin edilmesi anlamına gelmektedir. Sıfır hata ilkesi olarak değerlendirilen toplam kalite yönetimi, bundan dolayı hammadde aşamasından başlatılmaktadır. İşletmelerin tüm kaynaklarını hem en verimli hem de etkin bir şekilde kullanması olarak da toplam kalite yönetimi tarif edilmektedir. Aynı zamanda katılımcılık ile liderlik ve müşteri odaklılığı ile sürekli gelişme gibi eğitim ilkeleri ile ilintili bir hal almaktadır. Sürekli eğitim ve neticesinde sıfır hatanın ortaya çıkması sağlanabilmektedir.

Kalite, eğitim ile başlayıp eğitim de bitmektedir. Toplam kalite yönetimi sürecinde eğitim, en üst seviyedeki yöneticiden en alt seviyedeki bireylere kadar kapsamaktadır. Kendilerini yenileyebilmek adına çalışanların kendi istekleri doğrultusunda eğitime tabi tutulmaları gerekmektedir. Zira bilgi, bireylerin kendine güvenini ortaya çıkarmaktadır. Böylece firmaların ilerlemesine yönelik katkı sunma potansiyeli de artış göstermektedir. Toplam kalite yönetimi sistemine geçilmesi, çalışanların davranışlarının değişmesi anlamı taşımaktadır. Zira eğitimin genel amacı, değişimi sağlayabilmektir. Toplam kalite yönetimine dair eğitim de, çalışanları hem farkına varma hem anlama hem de tavır değiştirme gibi süreçlerden geçirmektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu