Anne-Çocuk

Ebeveynlerin Baş Biti Hakkında Bilmesi Gerekenler

Baş biti, çoğu anne-baba, öğretmen ve sağlık çalışanlarını rahatsız ediyor. İyi haber şu ki, baş biti genellikle ciddi bir hastalığa neden olmaz ve oldukça kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

Baş Biti Nedir?

Baş biti; Kendini kafa derisine bağlayan ve insan kanından beslenen bir böcektir. Bu bit küçük ve hareketlidir ve özellikle kalın saçlı bireylerde tespit edilmesi zor olabilir. Bitler saçın tellerine yumurta bırakırlar ve çoğu zaman istilacıların ilk belirtisi olan bu küçük beyaz sirkelerdir.

Saç Biti Kimde Görülür?

Okul çağındaki küçük çocuklar ve bakıcıları baş biti geliştirmek için en yüksek risk altındaki gruptur. Şapkaların, saç fırçalarının, tokaların ve saçla ilgili diğer eşyaların paylaşılması, bitlerin yayılması için genellikle bir bütündür.

Baş Biti Nasıl Yayılır?

Bitler doğrudan temas yoluyla yayılır, atlayamazlar veya uçamazlar ve bu nedenle doğrudan veya dolaylı “kafa kafaya” temasa dayanırlar. Bitler, giysiler, şapkalar ve saç fırçaları üzerinde kısa süre hayatta kalabilir, bu nedenle bu etkenler istilanın yayılmasına dahil olur.

Sirkeler

Bitler ve yumurtaları (sirkeler) çıplak gözle görülebilir. En son ne kadar beslendiklerine bağlı olarak renkleri k değişebilir. En sık görülen, sirkelerdir, çünkü bunlar statik, yuvarlak ve beyazdır ve saç derisine yakın saç tellerine tutunmuşlardır.

Baş Biti Belirtileri

Kaşıntı, bit istilasının bir işareti olsa da, çoğu zaman insanlar asemptomatiktir. Enfestasyonun tek güvenilir işareti, canlı bir bit veya sirkenin varlığı olmasına rağmen, sirkelerin varlığının aktif bir infestasyon olduğuna dair bir işaret olabileceğini unutmayın. Bazı insanlar bitlere karşı alerjik bir tepki geliştirir ve boyun veya saç derisinde iltihaplanma belirtisi görülmesi nadir değildir.

Baş Biti Alerjileri

Bitlere karşı alerjik reaksiyon geliştiren kişiler için, ciltte parçalanma ve fazla çizilmeye bağlı olarak bakteriyel bir enfeksiyon geliştirme riski vardır. Bu durumlarda, cilt enfeksiyonunu tedavi etmek için antibiyotik gerekebilir. Şişlik, kızarıklık ve ağrı artarsa ​​doktora başvurmanız önemlidir.

Baş Biti Olduğunu Düşünüyorsanız

Gerçek bir baş biti istilası tedavi edilmesi gerekir. Herhangi bir aşamada canlı bitler tespit edilirse, bir sağlık uzmanına bildirin ve tedavi seçenekleri hakkında öneri isteyin. Ev halkının geri kalanını da kontrol etmeyi unutmayın, çünkü aktarma kolaylığı göz önüne alındığında, tek bir bit vakası bulmak nadirdir.

Saçtan Bitleri Çıkarma

Topikal bit işlemlerinin çoğu reçetesiz yapılabilir; Ancak, bazı bileşenlerin küçük çocuklar için önerilmemesi nedeniyle, seçenekleri daima bir sağlık uzmanıyla görüşmekte fayda var. Genel olarak, topikal şampuanların sirkeler üzerinde çok az etkisi olur, bu yüzden bunlar ince dişli bir tarak kullanılarak manuel olarak çıkarılmalıdır. Genellikle, tamamen yok edilmesini sağlamak için birden fazla uygulamaya ihtiyaç duyulur.

Evi Bitlerden Temizleme

Muhtemelen baş bitlerine maruz kalmış tüm yatakları ve giysileri yıkamayı deneyin. Bitler beslenmeden uzun süre yaşayamasalar da, bitlerin ortadan kaldırıldığı bir başka güvenlik seviyesi görevi görür. Tüm oyuncakları temizlemek ve paketlemek gereksiz olsa da, muhtemelen yataktaki oyuncakları temizlemek akıllıca olacaktır.

Baş Bitine Doğal Çözümler

Bit istilasını tedavi etmek için çağlar boyunca kullanılmış, tıbbi olmayan bazı ilaçlar vardır. Bunların etkili olduğuna dair çok az kanıt olmasına rağmen, birçok çocuk doktoru, bunları denemenin bir zararı olmadığını kabul eder. Bunlar, yağ veya mayonez ve sirke gibi bariyer ilaçlarını kullanmayı içerir. Tedavinin dayanak noktası, Nix veya Rid gibi permetrin veya piretrin bazlı tıbbi tedavilerdir. Tedavi seçeneklerini daima bir sağlık uzmanıyla görüşün.

İnce Dişli Taraklar

Şampuan tedavilerinin yanı sıra, ince dişli bir tarak kullanılması da önerilir. Bu, geride kalan sirkeleri ve kalıntıları temizleyecektir. Bu genellikle uzun, sıkıcı bir süreçtir, ancak sonunda sonuç verir.

Baş Biti Efsaneleri

Tüm çocuklar baş biti riski altındadır. Bunun hijyen veya diğer ayrıntılar ile ilgisi yoktur. Baş biti, binlerce yıldan beri var ve eski Mısır mezarlarında istila kanıtları bulundu. Sosyal varlıklar olarak kaldığımız sürece baş biti etrafta olmaya devam edecektir.

Baş Biti Ve Okul

Baş biti sağlık tehlikesi olarak değerlendirilmese de hastalık yayılmamalıdır. Bu nedenle baş biti olan bütün sağlıklı çocukların okula bir süre ara vermesi diğer çocuklara bulaşmasını önlemek için en iyi yol olacaktır.

Baş Bitine Karşı Koruma

Ne yazık ki, tüm bit istilasını önlemek imkânsızdır. Çocuklar kafa kafaya temas için önemli fırsatlara sahip olma eğilimindedir. Çocuklara şapka, tarak ve fırça paylaşımını önlemek ve çocuk derisini düzenli olarak kontrol etmeyi planlamak akıllıca olacaktır. Tanı ne kadar erken olursa tedavi o kadar kolay olur.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu