SağlıkYaşam

Dünyadaki En Sağlıklı 20 Meyve

Şüphesiz düzenli olarak meyve yemek insan sağlığını artırabilir. Ancak, tüm meyveler eşit vitaminler ve faydalarla yaratılmamıştır. Bazıları benzersiz sağlık yararları sağlar bazılarının ise besleyiciliği diğerlerine göre daha düşüktür. Bu yazımızda dünyadaki en sağlıklı ilk 20 meyveyi ele alacağız…

İşte Dünyadaki En Sağlıklı 20 Meyve

Greyfurt

Greyfurt, en sağlıklı narenciye meyvelerinden biridir.

İyi bir vitamin ve mineral kaynağı olmasının yanı sıra, kilo vermeye yardımcı olması ve insülin direncini azaltması ile bilinir.

Örneğin, 91 kişiden oluşan bir çalışmada, yemeklerden önce yarım taze greyfurt yiyenlerin, yemek yiyenlere göre 2,9 kilo daha fazla kilo verdikleri görülmüştür.

Aynı çalışmada greyfurt grubu insülin seviyelerinde anlamlı bir azalma ve insülin direncinde azalma göstermiştir.

Ayrıca greyfurt yemenin kolesterol seviyesini düşürdüğü ve böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir

Sonuç:

Greyfurt oldukça besleyicidir, insülin direncini, kolesterolü azaltabilir ve böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Greyfurt da kilo kaybı için yararlı olabilir.

Ananas

Tropikal meyveler arasında, ananas bir besin yıldızıdır. Bir fincan (237 ml) ananas, C vitamini için Referans Günlük Alımın (RDI)% 131’ini ve manganez için RDI’nın% 76’sını sağlar.

Ananas ayrıca, anti-enflamatuar özellikleri ve protein sindirimi için bilinen bir enzimler karışımı olan bromelain içerir.

Tüp ve hayvan çalışmaları, bromelainin kanser ve tümör büyümesine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Sonuç:

Ananas C vitamini ve manganez bakımından zengindir. Bromelain içeriği iltihapla savaşabilir ve kanser riskini azaltabilir.

Avokado

Avokado diğer meyvelerden farklıdır.

Meyvelerin çoğu karbonhidrat açısından yüksektir, avokadonun karbonhidratı düşüktür ve çoğunlukla sağlıklı yağlardan oluşur.

Avokadodaki yağın çoğunluğu, azaltılmış inflamasyon ve daha iyi kalp sağlığı ile bağlantılı tekli doymamış bir yağ olan oleik asittir.

Sağlıklı yağlara ek olarak avokado, potasyum, lif ve magnezyum ile yüklüdür.

Bütün bir avokado, potasyum için RDI’nın% 28’ini sağlar. Yeterli potasyum alımı, düşük kan basıncı ve düşük inme riski ile ilişkilidir.

Sonuç:

Avokado, kalp sağlığını geliştirme konusundaki rolleriyle iyi bilinen sağlıklı yağlar ve potasyum bakımından zengindir.

Yaban Mersini

Yaban mersininin güçlü sağlık yararları var.

Özellikle lif, C vitamini, K vitamini ve manganez bakımından yüksek olan etkileyici bir beslenme profiline sahiptir.

Yaban mersini de antioksidanlarda olağanüstü yüksektir.

Aslında, en sık tüketilen meyvelerin en yüksek antioksidan içeriğini içerdiğine inanılmaktadır.

Yaban mersini içindeki antioksidanlar, kalp hastalığı, diyabet ve Alzheimer gibi kronik durumlar riskini azaltabilir.

Yaban mersini de bağışıklık sistemi üzerindeki güçlü etkileri için bilinir.

Bir araştırma düzenli olarak yaban mersini yemenin vücuttaki doğal öldürücü hücreleri artırabileceğini buldu. Bunlar oksidatif strese ve viral enfeksiyonlara karşı korunmanıza yardımcı olur Ek olarak, yaban mersini içindeki antioksidanlar beyniniz üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, yaban mersini yemenin yaşlı erişkinlerde belleği arttırdığı gösterilmiştir.

Sonuç:

Yaban mersini, birkaç önemli besin bakımından zengindir. Vücudu hastalıktan koruyabilen yüksek bir antioksidan kapasiteye ve bağışıklık arttırıcı özelliklere sahiptirler.

Elma

Elma en sevilen meyveler arasındadır ve aynı zamanda inanılmaz besleyicidir.

Yüksek miktarda lif, C vitamini, potasyum ve K vitamini içerirler. Ayrıca bazı B vitaminleri de sağlarlar.

Araştırmalar, elmalardaki antioksidanların kalp sağlığını artırabileceğini ve tip 2 diyabet, kanser ve Alzheimer riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Elmalardaki antioksidan aktivite, hayvan ve test tüpü çalışmalarında artmış kemik yoğunluğu ile de ilişkilendirilmiştir.

Elmanın göze çarpan bir diğer sağlık yararı, pektin içeriğidir.

Pektin, bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri besleyen ve sindirim ve metabolik sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olan prebiyotik bir elyaftır.

Sonuç:

Elmalar çok besleyicidir. Besin maddeleri, antioksidanları ve lifleri, hastalık riskini azaltabilir ve sindirimi iyileştirebilir.

Nar

Narlar, yiyebileceğiniz en sağlıklı meyveler arasında.

Sadece besinler bakımından yoğun değil, sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan güçlü bitki bileşikleri de içerirler.

Nardaki antioksidan seviyelerinin yeşil çay ve kırmızı şarabınkinden üç kat daha fazla olduğu gösterilmiştir.

Araştırmalar ayrıca narların anti-enflamatuar etkilere sahip olduğunu ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Sonuç:

Narların çok çeşitli sağlık yararları var. Antioksidanlar ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan ve hastalıkları önleyen diğer bitki bileşikleri bakımından inanılmaz derecede yüksektir.

Mango

Mangolar mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.

Ayrıca birçok sağlık yararı sağlayabilen çözünür lif içerirler.

Ek olarak mangolar, hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Hayvan çalışmalarında, mangolardaki bitki bileşiklerinin diyabete karşı koruma sağladığı gösterilmiştir.

Sonuç:

Mangolar C vitamini ve çözülebilir lif içerir. Ayrıca antioksidan ve iltihap önleyici etkileri olan bitki bileşikleri de içerirler.

Çilek

Çilek oldukça besleyici meyveler arasında yer alır.

C vitamini, manganez, folat ve potasyum içeriği gerçekten parladıkları yerlerdir.

Diğer meyvelerle karşılaştırıldığında, çilekler nispeten düşük bir glisemik indekse sahiptir. Onları yemek, kan şekeri artışına neden olmamaktadır.

Diğer meyvelere benzer şekilde, çilekler kronik hastalık riskinizi azaltabilecek yüksek antioksidan kapasiteye sahiptir.

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, çileklerin kanser ve tümör oluşumunu önlemeye de yardımcı olabileceğini buldu.

Sonuç:

Çilekler çeşitli besinler ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bunları yemek, kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize ve bazı hastalıklar riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Kızılcık

Kızılcık etkileyici sağlık yararları olan bir meyvedir.

C vitamini, manganez, E vitamini, K1 vitamini ve bakır bakımından zengin olan mükemmel bir beslenme profiline sahiptir.

Ayrıca, sağlığı artırabilen flavanol polifenol adı verilen önemli miktarda antioksidan içerirler.

Kızılcıkları diğer meyvelerden benzersiz yapan şey, meyve sularının ve özlerinin idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olmasıdır. Proantosiyanidinler, bu etkinin sorumlu olduğu düşünülen bileşiklerdir, çünkü bakterilerin mesane ve idrar yollarının astarına yapışmasını önleyebilirler.

Sonuç:

Kızılcıklar çeşitli besinler ve antioksidanlar bakımından zengindir. Ayrıca, idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olan faydalı bitki bileşikleri içerirler.

Limon

Limon yüksek C vitamini içeriği ile bilinen çok sağlıklı bir narenciye meyvesidir.

Kan yağlarını ve kan basıncını düşürme potansiyeli nedeniyle kalp sağlığını arttırmada özellikle yardımcı olabilirler.

Hayvan çalışmalarından elde edilen bulgulara dayanarak, araştırmacılar ayrıca limonlardaki bitki bileşiklerinin kilo alımını önlemeye yardımcı olabileceğini önerdiler.

Diğer çalışmalar limon suyundaki sitrik asidin böbrek taşlarını tedavi etme yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir.

Sonuç:

Limonlar, C vitamini ve kalp sağlığını artıran, kilo kaybını artıran ve böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilecek diğer bitki bileşikleri bakımından zengindir.

Durian

Ülkemizde pek bilinmese de Durian, “meyvelerin kralı” olarak adlandırılıyor.

Bir bardak (237 ml) durian, C vitamini için RDI’nın% 80’ini sağlar. Ayrıca manganez, B vitaminleri, bakır, folat ve magnezyum bakımından zengindir.

Ayrıca, durian, antioksidanlar olarak işlev gören birçok sağlıklı bitki bileşiği içerir.

Sonuç:

Durian, ümit verici sağlık yararları sağlayabilecek besinler ve bitkisel bileşikler bakımından zengindir.

Karpuz

Karpuz A ve C vitaminleri bakımından yüksektir. Likopen, karotenoidler ve cucurbitacin E de dahil olmak üzere bazı önemli antioksidanlar açısından zengindir.

Bazı karpuz antioksidanları, kanser önleyici etkileri için incelenmiştir.

Likopen alımı, sindirim sistemi kanserleri riskinin azalmasıyla bağlantılı iken, cucurbitacin E tümör büyümesini engelleyebilir.

Likopen bakımından zengin besinler tüketmek, kolesterolü ve kan basıncını düşürme kabiliyetleri nedeniyle kalp sağlığını da artırabilir.

Bütün meyveler arasında karpuz en fazla nemlendirenlerden biridir. % 92 sudan oluşur ve bu durum daha sulu hissetmenize yardımcı olur.

Sonuç:

Karpuz su, besin ve antioksidanlar bakımından yüksektir. Ayrıca likopen adı verilen güçlü bir antioksidanda özellikle yüksektir.

Zeytin

Zeytin, iyi bir E vitamini, demir, bakır ve kalsiyum kaynağıdır.

Ayrıca, kalp hastalıklarını ve karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olabilecek ve ayrıca anti-enflamatuar etkilere sahip birçok antioksidan sağlarlar.

Avokadolara benzer şekilde, zeytinler kalp sağlığı ve kanser önleme için çeşitli faydalar sağlayabilen oleik asit içerir. Ek olarak, hayvan çalışmaları, zeytinlerde bulunan bazı bitki bileşiklerinin osteoporoz riskini azalttığı ile ilişkilendirmiştir.

Sonuç:

Zeytinler çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sağlar. Bunlar kalp hastalığı, kanser ve osteoporoz riskini azaltabilir.

Böğürtlen

Böğürtlen, vitamin, mineral, lif ve antioksidanlarla dolu, inanılmaz derecede sağlıklı bir meyvedir.

Etkileyici miktarda C vitamini, K vitamini ve manganez sağlarlar.

Bir bardak (237 ml) böğürtlen, 8 gram lif sağlar.

Ayrıca böğürtlendeki antioksidanların, iltihaplanmayı ve atardamarların yaşlanmasını azalttığı gösterilmiştir. Her iki etki kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.

Sonuç:

Böğürtlenler pek çok besin maddesi ve faydalı bitki bileşikleri için iyi bir kaynaktır. Antioksidanları ve antienflamatuar özellikleri kronik hastalık riskini azaltabilir.

Portakal

Portakal tüm dünyada en çok sevilen besleyici meyvelerinden biridir.

Orta boy bir portakal yemek önemli miktarda C vitamini ve potasyum sağlayacaktır. Ayrıca, tiamin ve folat gibi iyi bir B vitamini kaynağıdır.

Portakaldaki bitki bileşikleri sağlık yararlarının çoğundan sorumludur. Bunlar flavonoidleri, karotenoidleri ve sitrik asidi içerir.

Örneğin, sitrik asit böbrek taşı riskini azaltabilir.

Portakallar, demir emilimini artırmaya ve anemiyi önlemeye yardımcı olan etkileyici miktarda C vitamini ve sitrik asit ile limonlara benzerler.

Sonuç:

Portakallar bazı önemli vitaminleri, mineralleri ve antioksidanları içerir. Bunlar, böbrek taşları ve anemi gibi birkaç durumun riskini azaltabilir.

Muz

Muz vitaminler ve mineraller bakımından zengindir ve sağladığı pek çok sağlık yararı vardır.

Potasyumdan yüksek olduğu iyi bilinmektedir. Bir orta boy muz, bu mineral için RDI’nın% 12’sini sağlar.

Muzların eşsiz özelliklerinden biri de karbonhidrat yapılarıdır.

Yeşil, olgunlaşmamış muzlardaki karbonhidratlar, büyük ölçüde dirençli nişastadan oluşur.

Muzlar ayrıca kan şekeri kontrolünü ve sindirim sağlığını iyileştirebilecek pektin içerir.

Dahası, yapılan araştırmalar, muzdaki yüksek karbonhidrat ve mineral içeriğinin, egzersiz öncesi onları büyük bir yakıt kaynağı haline getirdiğini göstermiştir.

Sonuç:

Muz, dirençli nişasta ve pektin dahil olmak üzere çeşitli besinler ve bitki bileşikleri sağlar. Muzlar egzersiz sırasında, kan şekeri kontrolü ve sindirim sağlığı için faydalar sağlayabilir.

Kırmızı ve Mor Üzümler

Üzümler oldukça sağlıklıdır ve yüksek antioksidan içeriği, göze çarpmasını sağlayan şeydir.

Üzümlerdeki antosiyaninlerin ve resveratrolün, iltihaplanmayı azalttığı gösterilmiştir. Hayvan çalışmaları, üzümdeki bitki bileşiklerinin kalbin, gözlerin, eklemlerin ve beyninin korunmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Sonuç:

Kırmızı ve mor üzüm, iltihabı azaltabilecek ve hastalık riskini azaltabilecek besinler ve diğer bitkisel bileşikler bakımından zengindir.

Guava

Guava’nın olağanüstü bir beslenme profili var.

Sadece 28 gram guava yemek, C vitamini için RDI’nın% 107’sini verecektir.

Guava, lif, folat, A vitamini, potasyum, bakır ve manganez bakımından da zengindir.

Guava’daki antioksidanların hücreleri oksidatif hasardan koruduğu, kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilecekleri gösterilmiştir.

Guava, sindirime fayda sağlayan ve kolon kanserini önlemeye yardımcı olabilecek başka bir büyük pektin kaynağıdır.

Sonuç:

Guava vitamin, mineral, lif ve antioksidanlar bakımından yüksektir. Enflamasyonu azaltabilir ve bazı kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Papaya

Papaya, C vitamini, A vitamini, potasyum ve folat içeriği yüksek, çok sağlıklı bir meyvedir.

Ayrıca anti-kanser antioksidan likopen bakımından da zengindir.

Dahası, yapılan çalışmalar vücudun papayadan likopenleri diğer likopen bakımından zengin meyve ve sebzelerden daha iyi emdiğini göstermektedir.

Papaya’nın sindirimi iyileştirebileceğine dair bazı kanıtlar da var. Protein sindirimi kolaylaştıran bir enzim olan papain içerir.

Sonuç:

Papaya, besleyici yoğun ve antioksidanlar bakımından zengindir. Onu yemek, kanser riskinizi azaltabilir ve sindirimi artırabilir.

Kiraz

Kiraz besinler açısından zengindir özellikle potasyum, lif ve C vitamini sağlar.

Antosiyaninler ve karotenoidler dahil, iltihabı azaltan ve çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilecek antioksidanlar içerirler.

Kirazların bir diğer etkileyici yararı da melatonin içeriğidir.

Melatonin, uyku zamanı geldiğinde beyninizi işaret eden bir hormondur. Uykusuzluk ve diğer uyku bozukluklarının tedavisinde yardımcı olabilir.

Bir çalışma, kiraz suyundaki melatonin içeriğinin uyku süresini ve kalitesini arttırdığı sonucuna varmıştır.

Sonuç:

Kirazlar besleyici maddeler ve antioksidanlar bakımından zengindir. Ayrıca, uyku kalitenizi iyileştirebilecek melatonin içerirler.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu