Sağlık

Doğum Sonrası Depresyonu Nedir?

Doğum Sonrası Depresyonu Nedir? Doğum sonrası süreçte yaşanacak olan doğum sonrası depresyonu özellikle annelerin farklı problemler yaşamasına neden olabilir. Bebeğinize kucağınıza aldıktan sonra kendinizi yetersiz hissetmeniz veya mutsuz olmanız özellikle doğum sonrası depresyonu nedenleri arasında yer almaktadır.

Doğum Sonrası Depresyonu Nedir? Doğum sonrasında annenin kendini yetersiz hissetmesi durumunda özellikle bebeği ile ilgilenmesinde de problemler yaşanabilir. Depresyon özellikle aralıksız şekilde devam etmesi veya ağlama krizlerinin sık sık yaşanması durumunda mutlaka uzman yardımı alınması gerekir. Uygulanacak olan tedavi süreci sonrasında annenin kendini daha iyisi etmesi ve daha güçlü olması sağlanabilir. Doğum sonrasında farklı problemler yaşanması özellikle doğum sonrası depresyonu arttıran nedenler arasında yer almaktadır. Zor zamanlar geçiren annelerde özellikle yaşanacak olan depresyonun farklı nedenlerinin olması nedeniyle dikkatli olunması gerekir. Anne sütünün gelmemesi, annenin bebeğini yeterli olmadığını düşünmesi veya özellikle yaşanan ilişkilerdeki problemler doğum sonrasındaki depresyonun artmasına neden olmaktadır.

Doğum Sonrası Depresyonu Nedir
Doğum Sonrası Depresyonu Nedir

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri

Doğum sonrası depresyon bir çok kadının yaşadığı sıkıntılı bir süreçtir. Genellikte doğumun üzerinden 1 yada 3 hafta geçmesinin ardından görülür, nadir olarak da aylar sonrada yaşanabiliyor. Doğum sonrası depresyon belirtileri ise şu şekildedir;

– Yetersizlik ve suçluluk duygusu,

-Üzgün ve mutsuz hissetme,

-Deprsesif ruh hali,

– Çok ağlama ya da ağlayamama,

-Bitkinlik ya da enerji kaybı,

-Sevdiklerinizden uzaklaşma,

-Yoğun asabiyet ve öfke,

– Çaresizlik hissi.

Doğum Sonrası Depresyonu Tedavisi

Doğum özellikle kadınlarda en muhteşem süreçlerden birinin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu nedenle bu süre sonucunda vücutta oluşan değişimler, bebeğin koca alınması veya yaşanacak olan farklı durumlar özellikle psikolojik olarak etkilenmelerine neden olabilir. Psikolojik açıdan güçsüz olan annelerde özellikle yaşanacak olan doğum sonrası depresyonu nedir ve nasıl tedavi edilir? Sorusunun cevabını bilinmesi önemlidir. Aralıksız şekilde devam eden mutsuzluk, bebekle ilgilenmeme durumu, annenin özellikle uykuya eğilimli olması, devamlı ağlama krizi yaşaması gibi pek çok farklı belirti depresyonun ortaya çıktığını gösterebilir. Bu durumda özellikle uzman yardımı alınması kısa süre içerisinde sorunun çözülmesi açısından önemlidir. Bebeğin yeterli şekilde beslenebilmesi ve ilgiye muhtaç olması nedeniyle doğum sonrasındaki süreçte bu konuda dikkatli olunması gerekir. Bu nedenle fark edilmesi durumunda mutlaka uzmana danışılması gereken konular arasında yer almaktadır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu