Diyet

Diyet Yaparken Hangi Ekmek Yenir?

Diyet yaparken hangi ekmek yenir? Kepekli ekmek mi tüketilmelidir, tam buğday ekmeği mi? Fazla kilo sorunu olup, kilo vermek isteyen kişiler için diyette hangi ekmeğin tüketilmesi gerektiği merak konusudur. Bizde bu yazımızda merak edilen diyet yaparken hangi ekmek yenir konusunu sizler için ele aldık.

Diyet Yaparken Hangi Ekmek Yenir? Yıllarca, ‘diyette ekmek olmaz’ denmiş ancak günümüzde bunun yanlış olduğu uzmanlar tarafından defalarca açıklanmıştır. Sağlıklı bir diyette ekmeğe de yer verilmesi gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Fakat uzmanların, burada söz ettiği ekmek normal ekmek değildir. Uzmanlar, tam tahıllı ekmeklerin tüketilmesini tavsiye etmektedir. Bunun birçok sebebi bulunmaktadır.

Diyette Ekmek Tüketimi

Diyette ekmek tüketimi sanıldığının aksine yanlış bir şey değildir. Aksine, doğru miktarlarda tüketildiğinde oldukça faydalıdır. Uzmanlar, her gün belirli bir miktarda ekmek tüketilmesinin diyeti ve sağlığı olumlu yönde etkileyeceğini ifade etmektedir. Porsiyon miktarı doğru ayarlandığında, ekmek diyetinize oldukça faydalıdır.

Diyet Yaparken Hangi Ekmek Yenir1
Diyet Yaparken Hangi Ekmek Yenir1

Diyette Tam Buğday Ekmeği

Diyet yaparken yenilmesi gereken ekmek tam buğday ekmeğidir. Diyetisyenler neden tam buğday ekmeğinin tercih edilmesi gerektiği ile ilgili birçok açıklamada bulunmuştur. Tam buğday ekmeğinin özellikle sabah kahvaltısında tüketilmesinin, kişinin diyetini olumlu yönde etkilediği belirtilmektedir. Peki neden tam buğday ekmeği? Tam buğday ekmeği, kalori olarak normal ekmeğe yakındır. Yani, olayın kalori değerleri ile pek bir ilgisi bulunmamaktadır. Tam buğday ekmeğinin tercih edilmesi, besin değerleri ve glisemik indeks ile ilgili olmaktadır. Tam buğday ekmeğinin glisemik indeksi, normal ekmekten daha düşüktür. Bu nedenle de diyet sürecinde tüketilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Tam buğday ekmeği, tokluk hissi vererek kişinin çabuk acıkmasını engeller. Bu da, diyet sürecinde oldukça önemlidir. Lifli bir besin olan tam buğday ekmeği, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar. Vücudun çalışma sisteminde görev alan B grubu vitaminleri, tam buğday ekmeğinde de bulunur. Genel olarak, tam buğday ekmeğinin diyet sürecinde tüketilmesi oldukça sağlıklıdır. 1 dilimi, 1 porsiyondur ve öğünde tüketilmesi gereken miktar da 1 porsiyon olmaktadır. Kısacası, diyet yaparken tam buğday ekmeği yenilir ve böylelikle sağlıklı bir diyet programı yapılmış olur.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu