Sağlık

Diyabet Hastası Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Diyabet Hastası Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır? Diyabet olarak da adlandırılan şeker hastalığı, insülin hormonu fonksiyonel bozukluğu ile karakterize olan bir hastalıktır. Ya da vücutta gelişen bir patoloji nedeniyle insülin sentezindeki azalma veya metabolize edilemeyen insülinden kaynaklanabilmektedir.

Diyabet Hastası Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır? Diyabet hastalığı, gelişme sürecinde birçok belirti verebilmektedir. Çok su içmek, çok yemek yemek, sık idrara çıkmak, görmede bozulma ve kilo kaybı temel diyabet semptomlarındandır. Şeker hastalığı çoğunlukla sonradan ortaya çıkabildiği gibi doğuştan da gelişmiş olabilmektedir.

Diyabet hastalığında tanı amacıyla kişinin açlık kan şekeri ve tokluk kan şekeri düzeyleri takip edilir. Bunun yanında son üç aylık ortalama kan şekeri seviyesi değerlendirilir. Sağlık politikalarının başında gelen ve engellenmesi primer hedef olan diyabet hastalığı, kişiye beraberinde birçok komplikasyon getirebilmektedir.

Diyabet Hastası Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır
Diyabet Hastası Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır

Diyabet Hastalığının Komplikasyonları Nelerdir?

Şeker hastalığı, yüksek seyreden kan şekeri düzeyleri ile ilerleyici patolojik defektlere eden olur. Kontrol altına alınamayan kan şekeri, ciddiyetine göre akut ya da kronik komplikasyonlara neden olur. Diyabet hastalığının komplikasyonlarını inceleyecek olursak;

-Haydi,

-Böbrek hasarı (Nefropati),

-Görmede bozulma (Retinopati),

-Sinirsel hasar (Nöropati),

-Kalp/damar hastalıkları,

-Serebrovasküler komplikasyonlar ve

-Diyabetik ayak.

Şeker hastalığında yüksek süregiden kan şekeri, damar yapısında bozulmalar meydana getirir. Ateroskleroz olarak isimlendirilen bu patoloji çeşitli sinir hasarlanmaları gelişir. Kişinin ayağında sıcak/soğuk hissiyatı azalır, travmaları ve ayak yaralanmalarını fark etmeyebilir. Dolaşım bozukluğu edeniyle ayak ısısı düşer, renk değişimi başlar ve nabızlarında az duyum izlenir. Bu tabloda ilerleyen ayakta patolojik yaralar meydana gelebilir. Hızlı ilerleyen ve derinleşen bu yaralar yüksek enfeksiyon nedeniyle de ayak kayıplarına kadar gidebilir.

Diyabet Hastasında Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Diyabet hastalığında ayak bakımı kişinin sosyal, psikolojik ve fizyolojik sağlığı açısından çok önemlidir. Uygun olmayan ayak bakımının da etkisiyle ilerleyen ayak yarası kişiyi organ kaybına götürebilir.

Diyabetli bireylerin öncelikli yapacakları uygulama ayaklarının günlük izlemini yapmaktır. İki ayağın altı, üstü, parmak araları detaylı şekilde kontrol edilir. Ayakların ısısı, renk tonları, kuruluk ya da sert alan varlığı değerlendirilir. Günlük ılık su ile hijyen sağlanır, yavaş ve tampon yapar şekilde kurulama yapılır. Mutlaka nemlendirici kullanılır, ciltte çatlak oluşumu engellenir. Tırnak kesimi düz olarak yapılmalı el ile direkt müdahale edilmemelidir. En ufak bir yara gelişiminde hekime başvurulmalıdır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu