Sağlık

Dişlerdeki Lekeler Nasıl Geçer? Dişlerdeki Beyaz Lekelerden Kurtulma Yolları

Ağız sağlığı ve hijyeni hayati öneme sahiptir. Çünkü ağız, bakterilerin vücuda girmesinin ana kapısıdır. Ağız dışına çıkmadan önce bu zararlı bakterileri yok etmek, bağışıklık sistemine aşırı yüklenilmesini ve hiçbir şeye karşı savaşmak zorunda kalmamasını sağlar.

Ağız hijyeni sağlamak, bu nedenle oldukça önemlidir. Sağlıklı dişler ve diş etleri, insan vücudunun en önemli parçalarından biridir. Ağız sağlığına dikkat etmemek veya kötü bakımı periodontite, diş boşluklarına, ağız kokusuna ve başka sorunlara neden olabilir. Dişlerdeki lekeler de zayıf ağız hijyeni sonucu oluşmaktadır. Ağız hijyeni önemlidir, dişlerinizi ve diş etlerinizi etkileyebilecek çok sayıda faktör vardır.

Dişlerdeki Lekeler Nasıl Geçer?

Dişlerdeki beyaz lekelerden en kısa sürede nasıl kurtulacağınızı öğrenin

Dişlerdeki beyaz lekeler nedir?

Dişlerdeki beyaz lekeler, hipomineralizasyon, hipoplazi veya hipokalsifikasyon olarak bilinen bir durumdur. Diş minesindeki minerallerin veya kalsiyum kaybını ifade eder ve dişin remineralizasyon işlemi bozulduğunda oluşur.

Tükürük, ağızdaki asit seviyelerini dengeleyen ve diş mineralizasyon işlemini destekleyen elektrolitler ve organik moleküller içerir. Kalsiyum ve fosfat iyonları ile konsantre edilir. Organik asidi seyreltme ve dişlerinizdeki plaktan çıkarma yeteneğine sahiptir.

Dişlerinizde plak oluşturan bakteriler oksijenli ortamda çoğalır. Yanlış oral hijyen ile bakteri plağı kalınlaşır ve tükürüğün dişlere girmesini engeller.

Yeniden kalibrasyon işlemi, beyaz lekelerin plak çıkarıldıktan sonra doğrudan tükürüğe maruz kalmasını gerektirir. Ancak yavaş dağılma nedeniyle, önce emaye tabakasının üst tabakası remineralize olur ve daha derin lezyonları mineralleşmeden bırakır. Sert parlak yüzeyin altındaki bu daha derin mineralleşmemiş lezyonlar dişlerdeki beyaz lekelere sebep olur.

Dişlerinizde beyaz lekelerin nedeni nedir?

Dişlerin gelişimi sırasında floride aşırı maruz kalma

Beslenme eksiklikleri, özellikle kalsiyum yönünden eksiklik

Dişlerde bakteri ve plak fazlalığı

Bazı antibiyotikler dişlerde beyaz lekelere neden olabilir

Hamileyken sigara içmek

Dişlerdeki lekeler için doğal çözümler

Dehidrasyon ve ağız kuruluğu mineral kaybına neden olarak beyaz lekelere sebep olur

Asitli yiyecek ve içeceklerin aşırı tüketimi

Asit ağzınızda daha yüksek asidik seviyelere neden olabilir Diş düzeltme cihazları

Dişlerinizde beyaz lekeleri nasıl önleyebilirsiniz?

Günde iki kez fırçalayın ve plak oluşumunu önlemek için günde bir kez diş ipi kullanın.

Asitli içeceklerin yanı sıra tatlı ve şekerli yiyeceklerden kaçının.

Diş telleri gibi diş aletleriniz varsa, dişler arası bir diş fırçası kullanın.

Çocuklarınızın florürlü ağız suyu kullanmasını önleyin.

Dişlerinizdeki beyaz lekelerden nasıl kurtulabilirsiniz?

Birçok insan dişlerini beyazlatmak için diş doktoruna gittiğinde, dişlerdeki beyaz lekelerinde giderileceğini düşünür, beyaz lekeler tamamen farklı bir şeydir.

Evde kolayca bulunan malzemeleri kullanarak dişlerinizdeki beyaz noktaları en kısa sürede yok edebilirsiniz.

Dişteki kahverengi lekeler

Yöntem 1: Kabartma tozu

Kabartma tozu, kendi işlevi dışında çeşitli amaçlar için kullanılır. Mutfak ve cam eşya lekelerini çıkarmak gibi temizlik amaçlı da kullanışlıdır. Bunların yanı sıra, dişlerinizi de temizlemek için bir alternatif olabilir. Kabartma tozu, bir tuz olan sodyum bikarbonattır. Tüm tuzlar doğal olarak antimikrobiyaldir.

Ağızda daha sağlıklı bir pH seviyesini destekler. Daha düşük bir pH seviyesi, bakterilerin gelişmesini sağlayan daha yüksek asidik bir ortam anlamına gelir. Kabartma tozu, bakterilerin çoğalmasını durdurur ve aynı zamanda dişleri remineralize ederken emayenin aşınmasını önler.

Beyaz lekelerden kurtulmak için aşağıdaki adımları izleyin. Dişlerinizi beyazlatmak için kabartma tozu kullanmanın diğer yollarını okuyabilirsiniz…

Tek Adımlı Tedavi: Bir kabartma tozu macunu ile dişlerinizi fırçalayın

1 çorba kaşığı kabartma tozu ve kalın bir hamur elde etmek için yeterli su ile karıştırın.

Macunun bir kısmını diş fırçanıza koyun ve onunla dişlerinizi fırçalayın.

En iyi sonucu almak için kabartma tozunu haftada 3 veya 4 kez kullanın. Fakat her gün yapmayın.

Yöntem 2: Yağ Tedavisi

Hindistancevizi yağı antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Dişlerinizdeki plak temel olarak dişlerinizdeki yiyecek artıklarını besleyen bir bakteri tabakasıdır. Yağ bakteriler ile savaşır ve yerinden oynatır. Plakları çıkarıp, ağzı mikrop ve kokusuz bırakmanın güçlü yollarından biridir .

Hindistan cevizi yağı içerisindeki laurik asit, beyaz lekeleri en kısa sürede gideren ve diş eti iltihabını azaltan bir ağartma maddesi görevi görür.

Tek Adımlı Tedavi: Hindistancevizi yağını ağzınızda dolaştırın ve tükürün

Ağzınıza hindistancevizi yağı alın ve dişlerinizdeki beyaz lekelerden kurtulmak için ağız etrafında 10 dakika boyunca çevirin.

kadın dişlerdeki siyah lekeler

Daha sonra tükürün. Yutmayın.

Ağzınızı ılık suyla çalkalayın.

Bu şekilde haftada 3 kez kullanabilirsiniz.

Yöntem 3: Aktif Kömür

Aktif kömür, oldukça emici bir malzemedir ve ağızdaki bakterileri ve kirleri giderir. Aktif kömür, çevreden gelen kirleri emen gözenekli bir malzemeye dönüştürmek için, birkaç gazla muamele edilmiş bir kömürdür.

Diş etlerinizi tahriş etmez ve plağı etkili bir şekilde çıkarır, bu da tükürüğün dişlerinize nüfuz etmesini ve remineralize etmesini kolaylaştırır.

Tek Adımlı Tedavi: Diş fırçanızı aktif kömürün içine batırın ve dişlerinizi fırçalayın

Aktif kömürü suyla karıştırın ve dişlerinizi bununla fırçalayın.

2 dakika boyunca aktif kömürle dişlerinizi fırçalayın.

Ağzınızı normal suyla çalkalayın.

Not: Aktif kömür yerine yanmış biberiye külü ile aynı işlemi yapabilirsiniz antiseptik özelliklere sahiptir.

Yöntem 4: Muz Kabuğu

Muzlar, emaye kaplamaya derinlemesine nüfuz ederek dişleri beyazlatan potasyum, mangan ve magnezyum bakımından zengindir. Muz kabuğunun içi ayrıca fosfor içeriğine sahiptir, bu da dişlerde birikinti ve plak oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

Tek Adımlı Tedavi: Dişlerinize muz kabuğu sürün

Beyaz lekelerden kurtulmak için dişlerinize sürtmek için muz kabuğunun iç kısmını kullanın

Diş lekeleri

Bir muzu soyun, tercihen aşağıdan yukarıya doğru. Bunu yapmak için, kabuğundaki ipe benzer kabuğu çıkarmanıza gerek yok.

Kabuğun içini 2 dakika boyunca dişlerinize sürtün.

15 dakika bekleyin, sonra düzenli olarak yaptığınız gibi dişlerinizi fırçalayın.

Bunu haftada iki kez yapın.

Yöntem 5: Yeşil Çay

Yeşil çayda bulunan polifenoller, ağızdaki patojenik bakteri ve virüslerin büyümesini engelleyen antimikrobiyaller olarak görev yapar. Ek olarak, yeşil çay harika bir florür kaynağıdır ve enflamasyon ve enfeksiyona neden olan bakterilerle savaşarak dişlerinizi remineralize etmeye yardımcı olur. Bu, boşlukların oluşumunu tersine çevirmek ve dişlerdeki beyaz lekeleri çıkarmak için güvenli ve aşındırıcı olmayan bir yöntemdir.

Tek Adımlı Tedavi: Ağzınızın etrafında sıcak yeşil çay özü çevirin

Yeşil çay demleyin ve dişlerdeki beyaz lekelerden kurtulmak için ağzınızı durulayın.

Yeşil çay ekstraktları suya karışacak şekilde 5 çay bardağı ılık suda 1 yeşil çay poşeti demleyin.

Artık yeşile dönmüş olması gereken çay poşetini sudan çıkarın.

Yeşil çayın bir kısmını ağzınızda 1 dakika boyunca çevirin.

Daha sonra ağzınızı suyla durulayabilirsiniz.

Dişlerdeki mümkün olan en kısa sürede beyaz lekelerden kurtulmak için yeşil çayı günde 2 veya 3 kez kullanın.

Yöntem 6: Bol Su

Dişlerdeki beyaz lekeleri en kısa sürede gidermek için bol miktarda su ve diğer sağlıklı içeceklerden tüketmeye özen gösterin.

Daha önce de belirtildiği gibi tükürük, dişlerin kireçlenmesine yardımcı olan ve ağzın pH seviyesini koruyan mineraller içerir. Bu nedenle tükürüğün varlığı bakteri ve diğer enfeksiyonlara neden olan mikropları uzak tutar.

Örneğin, ağzın pH değeri nötr bir 7,0’dır. Yeterince su içmediğimizde veya daha fazla asitli ve tatlandırılmış yiyecekler yenildiğinde, ağzın pH seviyesi hızlı bir şekilde 5,0’a düşer, bu da bakteriler için gelişen bir zemin oluşturur. Bu bakteriler, alınan besinler üzerinde metabolize olabilir ve plak oluşumuna yol açan asitleri üretebilir. Sürekli azalan pH seviyeleri, boşluğa neden olan bakterileri teşvik eder.

Dişlerdeki siyah lekeler

Ağızda iyi bir pH dengesi sağlamak, iyi ve kötü bakterilerin dengesini sağlar. Ağzınızdaki dengeli bir pH seviyesi için, bol su ve şeker içermeyen taze meyve suları için.

Yöntem 7: Dengeli Beslenme

Dişlerdeki beyaz lekelerden en kısa zamanda kurtulmak için dengeli bir beslenme programı izleyin.

Günlük beslenme ve yaşam tarzı seçimlerinizin ağız sağlığınız üzerinde önemli bir etkisi vardır. Beslenme gereksinimlerinizin karşılandığından emin olmak için dengeli bir diyet yapın ve dişlerde beyaz lekeler oluşmasını önleyin veya ortadan kaldırın.

İz mineralleri (yani demir, iyot, bakır, manganez, selenyum, krom, çinko), enerji üretmekten ve bağışıklık sistemini güçlendirmekten, kemik oluşumunu ve yeniden şekillendirmeyi düzenlemeye (dişler de dahil olmak üzere) her şeyi düzenleyen belirli enzimlere aktive olur. İz mineralleri, balık, kemik suyu, yeşillik, tereyağı ve bazı sebzeler gibi çeşitli yiyeceklerden elde edilebilir. Bu yiyeceklerin çeşitliliğini beslenmenize dâhil ettiğinizden ve günlük olarak tükettiğinizden emin olun.

İz minerallerini bloke ettiği bilinen fitat veya fitik asitte bol miktarda bulunan yiyeceklerden kaçının. Fitatlar fasulye, baklagiller, tahıllar, fındıklar ve tohumlarda bulunan antioksidan kompozitlerdir. Minerallerin emilimini bağladıkları ve bloke ettikleri, böylece oyukların gelişmesine katkıda bulundukları ve diş çürümeleri ile oldukça korele oldukları düşünülmektedir.

Bazı gıdalarda bulunan fizik asidi azaltmak için, yemek pişirmeden veya yemeden önce ıslatın veya filizleyin.

Çörek, asitli içecek, şeker, kek, hamur işleri ve şeker gibi şekerli yiyeceklerden kaçının.

Şekeri çiğ bal, akçaağaç şurubu, pekmez veya diğer doğal tatlandırıcılar ile değiştirin. Şekersiz çay içmeye hemen başlayabilirsiniz.

Günlük beslenmenize yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı veya yeşilbiber, salatalık ve domates gibi GDO olmayan (genetiği değiştirilmiş organizma) yiyecekleri kullanın.

Beslenmeniz yüzde 75 ila 80’i alkali yiyeceklerden oluşmalı.

Dişlerdeki beyaz lekeleri yok etmek için ipuçları

Plakayı uzak tutmak ve demineralizasyonu önlemek için ağzınızı günde iki kez tuzlu suyla çalkalayın.

Düzenli diş muayenesi yaptırdığınızdan emin olun.

Beyaz lekelerden en kısa zamanda kurtulmak için her gün çok az miktarda seyreltilmiş elma sirkesi içebilirsiniz. Elma sirksi plak yapan bakterileri öldürebilen anti bakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu