Anne-Çocuk

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite İçin Doğal Takviyeler

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite (DEHB) dünyada milyonlarca çocuğu etkiliyor. DEHB için kullanılan reçeteli ilaçların yan etkileri olabiliyor. Uyku problemleri, duygu durum değişimleri, iştah kaybı, kalp sorunları, intihar düşünceleri veya eylemleri gibi birçok ciddi potansiyel yan etkilere neden olabiliyor.

Beslenme elbetteki bu rahatsızlıkta da büyük rol oynuyor. Örneğin; Birçok araştırma DEHB’li çocukların, DEHB’li olmayan çocuklara kıyasla daha düşük omega-3 yağ asitlerine sahip olduğunu göstermiştir.

Çocuk Anıt Hastane Nöroloji Anabilim Dalı ve Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan önde gelen araştırmacılar, diyet ve DEHB ile ilgili önemli araştırmaları gözden geçirdi. Diyetlerin sürdürülmesinin zor olduğu gösterilmiş olsa da, diyet terapisine takviye eklemek, çocuklar için daha uygun ve kolay bir adım oldu.

DEHB İçin Doğal Takviyeler

Balık Yağı ve Omega 3 Kompleksi

Avustralya’daki Adelaide Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmaya göre, balık yağı DEHB için Ritalin’den daha iyidir. Balık yağı içindeki DHA ve EPA dahil olmak üzere omega-3 yağ asitleri beyin fonksiyonu için kritik öneme sahiptir ve aynı zamanda güçlü antienflamatuvarlardır. Çocuklara günlük bir çay kaşığı verilmelidir, yetişkinler ise  günde bir çorba kaşığı almalıdır.

Takvinin DEHB belirtilerini azalttığı, öğrenmeyi geliştirdiği, kaygı ve depresyonu azalttığı ve bazı kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olduğu görülmektedir. Amerikan Pediatri Akademisi Dergisi’nde yayınlanan bir başka araştırma, takviyelerin çocuklarda eğitim ve davranış sorunları için güvenli bir tedavi seçeneği sunduğunu buldu. Üç aylık deneme boyunca okuma, heceleme ve davranışta kayda değer gelişmeler kaydedildi.

Çinko

DEHB’li çocuklar ve yetişkinler diyetlerini yüksek kalitede çinko takviyesi ile desteklemelidir. Düşük çinko seviyeleri, zayıf nörolojik fonksiyon, zayıf dikkat ve çeşitli motor bozukluklarla ilişkilidir.

Dünya Sağlık Örgütü, çinko eksikliği oranının yüzde 31 olduğunu bildirdi. Çinko eksikliğinin önde gelen semptomlarından biri zayıf nörolojik fonksiyondur. Kaliteli mineral takviyelerine ek olarak, koyu yeşil, fasulye ve yabani somon gibi mineral bakımından zengin yiyecekleri tüketmek önemlidir.

Serotonin

DEHB’ye genetik bağlantılardan biri serotonin taşıyıcı genidir. Serotonin seviyeleri doğrudan saldırganlık ve dürtü kontrolü ile bağlantılıdır.

B Vitamini Kompleksi

DEHB’li çocuklar, odaklanmayı sürdürmek, konsantrasyonunu artırmak, stresle savaşmak, yorgunluğu azaltmak, enerji ve hormon seviyelerini dengelemek ve sağlıklı serotonin seviyeleri üretmek için tipik olarak daha fazla B vitaminine ihtiyaç duyarlar. Çocuklar ve yetişkinler günde 50 miligram almalıdır.

Probiyotikler

Çocuklar ve yetişkinler günlük 25 ila 50 milyar birim probiyotik almalıdır. Kaliteli bir probiyotik takviyesi almaya ek olarak, kefir, lahana turşusu, çiğ peynir ve yoğurt gibi probiyotik bakımından yüksek gıdalar yemeyi hedefleyin.

Bazı araştırmalar DEHB’nin sindirim sistemindeki sorunlara bağlı olabileceğini göstermektedir. Şeker, musluk suyu, tahıllar, antibiyotikler dahil bazı reçeteli ilaçlar ve çevre kimyasalları bağırsaktaki sağlıklı bakterileri öldürür ve sindirim fonksiyonunu azaltır.

GABA (Gama-Amino Butirik Asit)

GABA, sağlıklı merkezi sinir sistemi işlevi için hayati bir amino asittir. Sinir sistemi aktivitesini bastırmaya ve bazı sinir uyarılarını engellemeye yardımcı olan sakinleştirici bir ajan olarak işlev görür. Bireyler günde iki kez 250 miligram almalıdır.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse, GABA almadan önce doktorunuzla konuşun: ellerinizi ve ayaklarınızda karıncalanma, kaygı ve kızarma.

DEHB İçin Doğal Tedaviler

DEHB semptomları için başarılı bir tedavi sadece bilinen DEHB tetikleyicilerinin takviye edilmesini ve sağlıklı beslenmeyi gerektirmez, aynı zamanda bazı yaşam tarzı değişikliklerini gerektirir. Aşağıda belirtilen doğal tedaviler birçok DEHB belirtisine yardımcı olabilir.

Uçucu Yağlar

Lavanta esansiyel yağı, endişe veya sinirlilik olduğunda ruh halini iyileştirmek için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Diğer esansiyel yağlarda olduğu gibi, banyoya damlalar eklenebilir, difüzörlerde kullanılır veya hatta yatmadan önce doğrudan deriye veya ayak diplerine uygulanabilir. Üzüm çekirdeği yağı veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağla seyreltin veya konsantre yağ kullanıyorsanız sadece bir veya iki damla uygulayın.

Ayrıca, zihinsel odağı iyileştiren, enerjiyi artıran ve sıkı kasları serbest bırakmaya yardımcı olan nane yağı da kullanabilirsiniz.

Uyku

Uykusuzluk ve huzursuz uyku yaygın DEHB belirtileridir. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, davranışsal uyku müdahalesinin, özellikle reçeteli uyarıcılar alan çocuklarda DEHB semptomlarının şiddetini arttırdığı bulunmuştur. Çalışma davranış, yaşam kalitesi ve çalışmayı takiben altı ay boyunca devam ettiğini göstermiştir.

Hem çocukların hem de yetişkinlerin, günün sonunda gevşemelerini sağlayan gece rutinleri geliştirmeleri hayati öneme sahiptir. Hedef, her gece sekiz saatlik iyi bir uyku olmalıdır.

Kahvaltı

Bazı insanlar ve özellikle DEHB olanlara kahvaltı, vücudun kan şekerini düzgün bir şekilde ayarlamasında ve hormon dalgalanmalarını dengelemesinde yardımcı olur. En az 20 gram protein içeren bir kahvaltı yapın.

Egzersiz

Egzersiz, DEHB belirtilerini hafifletmek için gerekli olan hormon seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Konsantrasyon gerektiren bir görevden önce, 30 dakikalık ılımlı bir egzersiz yapın.

Denge / Kararlılık Topları

Amerikan Mesleki Terapi Dergisi’ne göre, denge toplarını koltuk olarak kullanmak, dikkat düzeylerini arttırdı, hiperaktiviteyi azalttı ve görev süresini artırdı. Çocuğunuza okulda denge topuna izin çıkmazsa, ev ödevi yaparken evde kullanmaya özen gösterin. Ek olarak, yetişkinler de istikrar toplarını masalarına koyabilirler.

Neurofeedback

Neurofeedback, çocukların ve yetişkinlerin görevlere odaklanmayı öğrenmelerine yardımcı olabilir. Bazı ilk araştırmalar, nörofeedback sırasında beyin aktivitesini izlemenin bazı kişilere beyinlerini daha etkili bir şekilde kontrol etmeyi öğrenme fırsatını sağladığını bulmuştur.

DEHB belirtileri diyet, takviyeler ve önerilen yaşam tarzı değişiklikleri ile azaltılabilir ayrıca bu değişiklikler kendinizde veya çocuğunuzda DEHB’yi fethetmenize yardımcı olabilir. Birçok insan için, tetikleyici yiyecekleri hayatından çıkarmak ve onları sağlıklı yiyeceklerle değiştirmek, bu yaygın nörolojik ve davranışsal bozukluğun giderilmesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu