Sağlık

Dert Etmeyin: Pazartesi Sendromuna Son!

Hepimiz pazartesi gününe sendromlu bir şekilde başlamak yerine aynı Pazar gününe başlarmış gibi enerjik bir şekilde başlamayı istiyoruz. Ne yazık ki iki günlük tatilin ardından tekrar işe dönmek haklı olarak kolay olmuyor ve pazartesi sendromu olarak geriye dönüyor. Ama artık uygulayacağınız birkaç düzen ile birlikte pazartesi sendromunuzu geride bırakarak haftaya enerjik bir şekilde başlamayı başarabilirsiniz.

Pazartesi Sendromunu Düşünmeyin

İlk adım olarak tatilin ardından tekrar nasıl döneceğinizi ve pazartesi sendromunu düşünmeyi bırakmalısınız. Yeniden iş başı yapmayı düşünüp stres altına girmenin aksine, bu düşünceleri bir kenara bırakarak güne ve haftaya güzel bir başlangıç yapmak olmalı.

Kendinizi Uyku Düzeni Oluşturun

Mutlaka bir düzenli uyku sisteminiz olsun. Haftanın her günü elinizden geldiğince aynı saatte yatıp aynı saatte uyanmaya özen gösterin. Hafta sonları da çok geç saatler de uyanmak yerine hafta içi uyandığınız saatte ya da en azından sadece bir saat sonra uyanırsanız pazartesi günü zorluk çekmemiş olursunuz.

Alarm ile Aynı Anda Uyanın

Sabahları alarmınızı tam uyanmanız gereken saate kurun ve alarmınızı ertelemeden uyanın. Bunu yapabilmeniz için tabi ki de gece erken ve makul bir saatte uyumuş olmanız gerekiyor. O yüzden çok geç saatler de uyumamaya özen gösterin ki sabah alarm ile birlikte uyanabilin. Uyandığınız da ise yataktan mümkün olduğunda çabuk kalkmaya çalışın. Yatakta ne kadar uzun süre vakit geçirirseniz güne başlamanız o kadar zor olacaktır.

Sabah Duş Alma

Bazı insanlar sabah duş almayı bazı insanlar ile geceden duş almayı tercih ederler. Eğer sabah uyandığınızda duş almayı tercih ederseniz uyanmanız ve kendinize gelmeni çok daha kolaylaşacaktır ve böylelikle hem güne hem de yeni haftaya daha enerjik bir şekilde başlamış olacaksınız.

Mutlaka Kahvaltı Yapın

Çok uzun süren keyif kahvaltısı olmasa da mutlaka kahvaltı yapmadan evden çıkmamaya özen gösterin. Yolda ya da işyerinde yiyeceğiniz poğaçaya kendinizi bırakmayın. Hızlı ve kolay bir kahvaltı hazırlayarak güne daha sağlıklı bir başlangıç yapmalısınız.

Pazartesiyi Normal Bir Gün Olarak Düşünün

Pazartesi sendromunu ve yeni haftanın ilk iş gününü ne kadar zihninizden uzak tutarsanız günü güzel geçirmek sizin için o kadar kolay olacaktır. Kendinizi pazartesinin işlerinin stresini ve sendromuna boğmayın, tüm bu düşünceleri zihninizden atarak pazartesinin de her gün gibi normal bir gün olduğunu düşünün.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu