Güzellik

Gıdaların Cilde Doğrudan Uygulanmasının Zararları

Gıdaların Cilde Doğrudan Uygulanmasının Zararları Nelerdir? Güzellik ve bakıma dair her şey denildiğinde yiyeceklerle yapılan cilt bakım kürleri oldukça ucuz maliyetli ve tercih edilen yöntemler olarak görülüyor. Fakat yiyeceklerin direk yüze uygulanması hakkında şaşırtıcı gerçekler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Gıdaların Cilde Doğrudan Uygulanmasının Zararları Nelerdir? Yiyeceklerin vücuda ağız yoluyla alınması ve cilde direk temas ettirilerek uygulanması arasında ciddi farklar var. Güzellik uzmanları özellikle bu uygulamaların zararları hakkında toplumu uyarıyor.

Gıdaların Cilde Doğrudan Uygulanmasının Zararları
Gıdaların Cilde Doğrudan Uygulanmasının Zararları

Yiyecek Ürünlerin Cilde Doğrudan Uygulanmasının Zararları

Yiyeceklerin içerisinde belli miktarda şeker, nişasta ve asitler bulunur. Bu maddelerin miktarları her yiyecek için değişiklik gösterebilir. Bu maddelerin cilde doğada bulunduğu saf hali ile temas ettirilmesi cilt üzerinde tahribata yol açabilir. Herkes tarafından bilinen ve kulaktan kulağa hızla yayılan bazı yiyeceklerin cilt üzerindeki etkileri tartışma konusu haline geldi. Patatesin koltuk altı kararmalarına iyi geldiği, domatesin sivilceye iyi geldiği, pirinç suyunun cilt tonunu açtığını ve zencefil gibi baharatların maske etkisi gördüğü konusunda rivayetler var. Fakat bunların ne yazık ki hiçbirisi böyle mucizevi etkilere sahip değil. Hatta cilt üzerinde ciddi zararları var. Doğada bulunan bitkilerin bazı işlemler ve ayrışımlar yapılmadan cilde uygulanması oldukça sakıncalı.

Cildimizde bir bitkide veya meyvede bulunmayan bazı kodlamalar var. Aynı şekilde bitkilerde ve meyvelerde de cildimizde olmayan bazı hücreler, mineraller veya vitaminler var. Cildin daha önce hiç tanışmadığı bir maddenin yüze sürülmesi ciddi tahriş ve reaksiyonlara sebep olabilir. Bunun yanı sıra her ne kadar meyve be bu bitkileri yesek de direk cilde uygulandığında aynı sağlıklı etkileri göstermeyebilir. Cilt bu konuda uygulanan maddeyle ciddi bir eşleşme hatası verebilir. Özellikle asitli yiyeceklerin cilt üzerinde olumsuz etkileri oldukça fazladır. Yüzünüze çok eser miktarda her gün kezzap dökmekle domates sürmek arasında aslında pek de bir fark yoktur. Doğal maddeleri içerik olarak kullanıp gereken ayrıştırmalar yapıldığı taktirde cilde bu malzemeler uygulanabilir.

Güzellik ve bakıma dair her şey hakkında öncelikle cildinizin sağlığını düşünmek ve uygulamalar sırasında dikkatli olunması gerekmektedir. Sadece tek madde değil birçok maddenin karışım halinde olduğu kürler de bazı insanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Fakat herkesin cilt yapısı birbirinden farklıdır. Karışıma konan iki maddenin herhangi bir tepkimeye girip girmeyeceği de insanlar tarafından fark edilemeyebilir. Bunu madde içeriklerine tamamen hâkim olan uzmanlar anlayabilir. Bu sebeple evde bu karışımları uygulamadan önce iki kez düşünmek ve yediğimiz her şeyi cildimize uygulamamız gerekir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu