Dekorasyon

Dekorasyonda Lamine Parke Seçimi

Dekorasyonda lamine parke seçimi oldukça önemlidir. Renginden, kullanılacak alana kadar birçok yönde çeşitlilik arz edecek olan bu ürünleri dekorasyonun önemli bir parçası olarak görmek mümkündür. Modern yaşamın gerekliliklerinde artık ev ve büro tarzı ofis ve işyerleri için sıkça tercih edilen lamine parke yaşam alanlarında şıklığı ve estetiği bir arada yansıtan önemli parçalardan biri haline gelmiştir.

Doğal bir malzeme olarak 0 ağaçtan yapılan bir malzeme olan lamine parkelerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Malzeme açısından en çok kullanılan malzemeler arasında meşe, kayın, sapelli, akçaağaç gibi malzemelerden oluşan lamine parkelerdir. Bu malzemeleri de takip eden birçok malzeme çeşidi bulunmaktadır. 3 veya 4mm kalınlığında oluşan lamine parkeler katmanlardan oluşarak farklı malzemelerin bileşiminden meydana gelmektedir. Üç katmanda farklı yönlerde tezat şekilde preslenen lamine parkeler hava koşullarında daha az etkilenerek dayanım gücü arttırılmaktadır. Nem ve rutubetten daha az etkili kullanmayı sağlayan bu presleme yöntemi uzun ömürlü kullanımlar için ideal bir dekorasyon ürünü olarak karşınıza çıkmaktadır.

Lamine Parkede Renk Seçenekleri

Geniş bir renk yelpazesine sahip olan lamine parke renk seçenekleri açıktan koyu renge doğru şekillenebilmektedir. Ürünün fiyatına da etki edebilen renk seçenekleri tamamen bütçenize ve beğeninize göre farklılık arz edecektir. Yaşam alanlarınızda klasik ve alaturka ağırlıklı bir dekorasyon tercih edenler parke seçiminde tercihlerini genellikle kızıl merbaa tonları tercih edilmektedir. Modern alanlarda bile bu tonlar kesinlikle bir tezatlık oluşturmayacaktır. Ancak bu tarz koyu tonlarında tercih edilen lamine parkelerinizin rengi mobilyalarınızda daha yakın olabilecek renkten oluşması daha estetik görünüm kazandırmada etkili olacaktır.

Parke seçiminde mevcut mobilyalarınız var ise mobilyalarınıza uygun renk seçimi ideal olacaktır veya mobilya alırken lamine parke seçiminde de uyumu yakalayabilmek adına birbirini tamamlayıcı renkleri tercih etmek doğru olacaktır.

Açık renkli parkelerde uyumu yakalayabilmek koyu renk seçimine göre çok daha kolay olacaktır. Açık koyu arası renklerde ise kahve ve sarı tonlarına çok yakınlık gösteren kızılımsı bir ton olarak mekanlarınızda uyumu yakalamanıza yardımcı olabilmektedir. Güneş ışığı ve elektrik aydınlatması gibi durumlarda renk daha parlak ve farklı bir şekilde görünebilmektedir.

Parke Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle tamamen zevkinize hitap edebilecek lamine parkeyi mekanın kaldırabileceği bir tercih yapılması gerekmektedir. Burada zeminin düzgün olmasına, izolasyon yetersiz ise izolasyon çalışmasının yapılmasına imkan vermek gerekir. Rutubet ve nem sorunun da önem arz ettiği parke seçiminde malzemelerin birleşim noktalarının tam olarak birleşip birleşmediğine dikkat edilmesi gerekir. Çizilmelere karşı dayanım açısından bir diğer önemli nokta da parke üzerinde bulunan cilanın kalitesidir.

Parkenin yapılacağı alanın konumu, hava şartları, uygulama alanı gibi yerler de önemli ölçüde dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yerini alır. Seçim yaparken bu konuda uzman kişiler tercih edilerek yapılması mekanınızda kullanacağınız dekorasyon parçasının ömrünün çok daha uzun olmasına yardımcı olacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu