Dekorasyon

Dekorasyonda Halı ve Kilim Nasıl Kullanılır?

Dekorasyonda Halı ve Kilim Nasıl Kullanılır? Dekorasyonda halı ve kilimler konseptin en önemli tamamlayıcı unsurlarındandır. Halıların konseptin ilham aldığı akıma ya da genel olarak ortamın baskın rengine göre seçilmesi, mekanı uyum içinde gösteriyor.

Dekorasyonda Halı ve Kilim Nasıl Kullanılır? Halı seçerken nelere dikkat edilmelidir, kilim hangi mekanlara yakışır, soruları dekorasyon dünyasını yakından takip edenlerin sıklıkla araştırdığı konulardır.

Halı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Halı seçiminde kullanılan dokuma malzemesi, halının deseni ve rengi, büyüklüğü gibi özellikler mekanın dekorasyonuna uyumlu olmalıdır. Bununla birlikte malzeme olarak kolay temizlenebilir halıların seçilmesi de bireyler için önemlidir. Odanın genişliği halı seçimini etkileyen bir diğer faktördür.

Dekorasyonda Halı ve Kilim Nasıl Kullanılır
Dekorasyonda Halı ve Kilim Nasıl Kullanılır

Odalara alı seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli:

Dar odalar için halı seçerken; ince dokumalı ve geniş açık renkli bir halı veya kilimin mekanda ışığın daha iyi dağılmasını sağlayarak ortamı ferah göstereceği göz önünde tutulmalıdır.

Minimalist sade ve doğal tasarımlar yakalanmak isteniyorsa; halıların boyutu, mekana göre küçük tutulabiliyor. Ebat olarak küçük bir halı, mekanda boşlukları öne çıkartarak doğallık etkisi yapar.

Etnik desenli kilim modelleri hemen hemen her tür dekorasyon akımıyla yakışacak özelliğe sahiptir. Halı ya da kilimlerde etnik desenler, eklektik dekorasyon için tamamlayıcı olabilir.

Halının dokuma malzemesi kolay temizlenebilir olması, dayanıklılığı ve ömrü açısından önemlidir. Aleve dayanıklılığı ile güvenlik sağlayan yün halılar, uzun ömürlü ve lekelenmeye karşı dayanıklıdır. Yün halılara göre daha ekonomik olan akrilik halı modelleri ise temizlenmesi kolay, dayanıklı ürünlerdir.

Kilim Nasıl Kullanılır

Kilimler özellikle egzotik ve otantik dekor elde etmek isteyenler için ilk akla gelen parçalar olmaktadır. Mekanlara kilim seçilirken tasarımın etkilendiği akım dikkate alınabilir.

Etnik desenli kilimler, ortamlarda egzotik bir stil yaratabilir. Geometrik desenlerin öne çıktığı retro kilim modelleri dar odalarda ve sade tasarımlarla oldukça güzel bir etki yaratır. Yatay ya da dikey tarzda ince desenlerin şeritler halinde işlendiği, son yılların kilim trendleri ve arasında yer alan İskandinav kilim modelleri de sade mekanları hareketlendirir. Daha karmaşık ve ağır mobilyalarla dekore edilmiş odalar için tek renkli kilim modelleri mekanda denge yaratır.

Kilimler evin her bölümünde rahatlıkla kullanılabilir. Genellikle mutfaklarda tercih edilen kilimleri yatak odalarında, oturma salonlarında da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca kilimleri odalarımızda yaratacağınız çalışma ortamı, okuma bölümü, hobi köşesi gibi özel alanları mekanın ana merkez bölümünden kopartmak için de tercih edebilirsiniz.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu