Teknoloji

Coworking Space Nedir, Maliyetli Midir?

Coworking Space Nedir, Maliyetli Midir? Coworking space yani diğer adıyla “ortak çalışma” alanı günümüzde popülerleşmeye başlamış durumda. Coworking space sayesinde artık günümüzde bir ofise bağlı kalmadan ve her gün aynı insanların yüzlerini görmeden farklı ortak paylaşım alanlarında çalışma imkânı bulunabilecek.

Bu yöntem sayesinde çalışanlardan daha yüksek verim alınabilecek ve ofis giderlerinde ciddi tasarruflar sağlanabilecek. Günümüzde şirketlerin iş geliştirmeleri sırasında ve farklı durumlarda içinde bulundukları alanların da yetmemesiyle kendilerine farklı çalışma alanları aramaktadırlar.

Coworking Space’in Doğuşu

Coworking space iş modeli ilk olarak Almanya’da çıkış sağlıyor. Sonrasında Amerika’da ve Uzak Doğu’da çıkış sağlıyor. Günümüzde Uzak Doğu coworking space sektörünün lideri konumunda. Londra, Berlin, New York gibi şehirlerde bu sektörünü en ciddi merkezleri olmuş durumda.

Global anlamda isim yapmış ve ticaretin ciddi boyutlara ulaştığı merkezler bu işlerin öncüleridir.

Ülkemizde bu alanda yeni yeni girişimler başlamış durumda. Ayrıca Orta Doğu bölgesindeki diğer ülkelerde de bu sektörde boşluklar var. Coworking space iş modelindeki temel amaç yayılım göstererek büyük şehirlerde yapılaşmaya gitmektir.

Artık günümüzde bankalar ve farklı sektörlerdeki patronlar dahi coworking space çalışma modeline geçerek çalışanları belli günlerde ofise çağırıp diğer günlerde farklı alanlarda çalışmalarını sağlayarak daha rahat bir ortam sunmanın peşindeler.

Coworking Space Nedir, Maliyetli Midir
Coworking Space Nedir, Maliyetli Midir

İnsanlar artık bilgisayar ve internetin olduğu her yerden çalışabilecek ve bu sayede gelecekte bu iş modeli benimsenmiş olacak.

Bu sektörler konumdan ve zaman, mekân kavramlarından bağımsız olarak çalışabilen sektörlerdir. IT sektörü bu alanda en önde gelenlerden bir tanesidir. Bunlara ek olarak dijital pazarlama gibi sektörlerde buna örnek olarak gösterilebilir. Freelancerların bulunduğu sektörlerin tamamında bu durum söz konusudur.

Pandemiden önce bu sektörlere girmek istemeyen ve ayak sürüyen şirketler şu anda coworking space sektörüne girebilmek için çaba sarf etmektedirler. Günümüzde dönüşüm ve inovasyon artık kaçınılmaz bir yol oldu.

Günümüzde insanların daha iyi çalışarak mutlu olmalarını sağlamak için çalışanların bulunduğu ortamlara ve çevreye özen göstermek gerekiyor.

Ayrı günümüzde çalışanlar artık bulundukları şirketleri puanlayarak çalışmalarına karşılık olarak şirketlerin onlara neler verdiğine bakıyorlar. İlerleyen zamanlarda da imkanları daha iyi olan şirketlere geçiyorlar.

Çalışanlar bulundukları ortamdan kurtularak yeni fikirler ile yeni start-up’lar kurmak istiyorlar. Halen de bu çalışmalar devam ederek yapılıyor. Günümüzde artık eski iş modelleri ve hantal sistemler kalkıyor ve artık bu ekosistemin sonuna gelinmiş durumda.

Coworking Space Maliyetli Mi

Coworking space sistemiyle birlikte eski ofis modellerinden ziyade ortak paylaşım alanı olduğu için ofis giderlerinde %50’ye yakın bir düşüş yaşanmaktadır. Bu sebepten ötürü hantal yöntemlerin aksine ciddi bir maliyet azalması görülüyor.

  • Bu sektörde ilk olarak sadece masa, sandalye ve bir ofisle büyüyebileceğini düşünmek oldukça yanlış bir kanıdır. Çünkü coworking space sektörü kendi içerisinde dinamik ve dönüşüm sağlayan bir iş modelidir.
  • Bu iş modelini iyi kurgulamadan ve tabana yaymadan oluşturulan sistem kısa süre içerisinde çökecektir.
  • Bunlara ek olarak kiralanan ofisler ve mekanlarda kiralama günü başına bir ödeme yöntemi mümkün olduğundan dolayı çok daha maliyeti düşürebiliyorsunuz.

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu