Anne-Çocuk

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı? Bebeklere tuvalet eğitimi vermek annelerin en zorlandığı dönemdir. Oysa sabır ve bilgi ile bu çok kolay olmaktadır.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı? Tuvalet konusunda acele etmeye gerek yoktur. Bebeğe tuvalet eğitimi vermek bebeğin bu konuya hazır olması gerekir. Bebekte kasların kontrolü ve refleksinin ile sinirsel uyarı yollarının gelişmesini beklemek gerekir. Bunun yanında bebeğe kaka, çiş, ıslak ve kirli kelimelerinin de öğretilmesi gerekir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı
Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Bebek kendi bezinin ıslak ve kuru olduğunu bilmesi, çişi geldiği vakit tutmaya başlaması gibi durumlar bebeğin tuvalet eğitimini alması gereken zaman olduğunu gösterir. Bazı anneler, bebeklerinin tuvalet eğitiminin zamanı gelmeden tuvalet eğitimini vermeye başlarlar. Fakat 20 ay gibi dönemden önce tuvalet eğitimi verilmesi durumunda bundan sonuç alınmaz. Bebeğe tuvalet eğitiminin verileceği yaş aralığı 20 ve 30 aylık araların olması gerekir. Fakat çocuğunuz altını ıslattığında rahatsız oluyorsa tuvalet eğitiminin alması gerektiği zamandır. Bebek sabahları kalktığında bezi kuru kalmış ise, gündüzleri bebeğin bezi 4 saat kadar kuru kalıyorsa bu durumda tuvalet eğitimi zamanı olmaktadır. Siz tuvalete gittiğiniz zaman o da sizin peşinizden geliyorsa tuvalet eğitimini almasının tam zamanıdır.

Çocuk hasta olursa bu hastalık dönemlerinde tuvalet eğitimini vermeyiniz. Bebeği tuvalet eğitimi zamanı cezalandırmak da doğru bir şey değildir. Bebek tuvalete gittiği zaman onu ödüllendirmek en doğru yöntemdir. Çocuğa tuvalet eğitimi vermek evin gündemi olmamalıdır. Çocuk tuvalete gitmenin hayatın bir parçası olduğunu bilmesi gerekir. Çocuğunuza artık sen büyüdün tuvalete gitmen gerekir denmesi gerekir. Bebeğe tuvalete beraber giderek tuvaletinin nasıl yapılacağını göstermek en doğru yöntemdir. Bebeğinize lazımlıklar alarak daha sonra ise klozete nasıl oturması gerektiğini göstererek tuvalet eğitimini vermiş olursunuz. Bebek tuvalette yapacağı bazı kazalar olabilir, bu durumda bebeğe asla kızmayınız. Tuvalet eğitimi verirken bunun yanında temizliğin yapılmasını da göstermek gerekir. Ellerini yıkamasını, sifonu çekmesini gibi eğitimlerinde verilmesi doğru olur. Çocuğunuz yine de ilk zamanlar çişini bezine yapabilir. Bebeğin kakası veya çişi geldiği zaman hemen lazımlığı göstererek hatırlatmak doğru olur. Annenin bebeğe tuvalet eğitimi biraz zahmetli olsa da yine de tuvalet eğitimi verilmesi zorunludur.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu