Anne-Çocuk

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? Tuvalet eğitimi hem anne babalar hem de çocuklar için oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönemde önemli olan şey ise dikkatli ve sabırlı olmanızdır. Peki çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir, nelere dikkat edilmeli? İşte merak edilen tüm soruların cevabı yazımızda..

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? Çocuklarda tuvalet eğitimi anne babalar için büyük sıkıntı oluşturabiliyor. Tuvalet eğitimine başlamayı düşünen ebeveyn öncelikle bu duruma kendini hazır hissetmeli ve konuyla ilgili küçük bir araştırma yapmalıdır. Oldukça zor bir dönemle karşı karşıya olduğunu bilip ona göre kendini hazırlaması daha doğrudur. Daha sonra çocuğun buna hazır olup olmadığını belirlemesini lazım.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Tuvalet Eğitimi İçin Çocuğun Hazır Olması

Tuvalet eğitimine çok küçük yaşlarda başlamak da tıpkı bu eğitimi geciktirmek gibi zararlıdır. Çünkü bir kere başlanan eğitim yarıda bırakılmamalı ve çok ısrarcı olmadan, pes etmeden devam edilmelidir. Ancak çocuk henüz hazır olmadığında bunu başaramaz ve kendine güveni giden çocuğun ileride pek çok psikolojik rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Tuvalet eğitiminde en uygun zaman uzmanlar tarafından 18.ay ile üç yaş arası kabul edilmektedir. Fakat bu her çocuk için farklı olabilir. Nasıl ki her çocuk aynı zamanda yürüyemez, konuşmaya başlayamazsa aynı zamanda tuvalet eğitimine de hazır olamaz. Hazır olmasını gösteren bazı şeylerden bahsedecek olursak;

  • Çocuğunuz sizin veya bir başkasının yardımı olmadan yürümeye başladıysa ve isteklerini dile getirebiliyorsa,
  • Altını temizlemediğinizde rahatsızlık duyuyorsa,
  • Kıyafetlerini kendi giyebiliyorsa,
  • Aile üyelerini taklit etmeye çalışıyor, büyüklerin tuvaletini nasıl yaptığını merak ediyorsa,
  • Tuvaleti geldiğinde size söyleyebiliyorsa bu eğitime hazır demektir.

Tuvalet eğitimine başlamaya karar verildikten sonra ilk olarak yapılması gereken çocuğunuzu bilgilendirmektir. Daha sonra bezini çıkarmakla başlanılan bu eğitim lazımlık veya klozetlere takılan bir aparatla çocuğun o ortamda gün içinde sık sık beşer dakika oturması sağlanmalıdır. Çocuğun tuvalet eğitimine başladıktan sonra başardığı her adımda onu motive edici sözler söylenmelidir. Kimi görüşe göre ödüllendirilmeli kimi görüşe göre ise ödül koymanın çocuk için iyi olmadığı savunulmaktadır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu