Anne-Çocuk

Çocuklarda Rett Sendromu Nedir?

Çocuklarda Rett Sendromu Nedir? Genel gelişim bozukluklarından biri olan beyin gelişim bozukluğunun bir türüdür. Bununla birlikte, bunun bir yanlış sınıflandırma olduğu ve otistik semptomlarla benzer frajil X sendromu veya Down sendromunun yaygın gelişimsel bozukluklar olarak sınıflandırılabileceğine dair görüşler vardır. Bu sendromun belirtileri, otizm ve angelman sendromu belirtileriyle kolaylıkla karıştırılabilir.

Çocuklarda Rett Sendromu Nedir? Klinik semptomlar arasında baş büyüme hızında azalma ve bazen mikrosefali ve küçük eller ve ayaklar bulunur. Basmakalıp ve tekrarlayan el hareketleri de gözlendi. Bilişsel bozulma ve sosyalleşme sorunları da gerileme dönemi belirtilerinde ortaya çıkar. Okula girdiklerinde sosyalleşme genellikle gelişir. Bu sendrom neredeyse sadece kızlarda görülen ve bir çocuğun yaşamının birçok alanını etkileyen, nadir görülen bir genetik nörolojik hastalıktır.

Sendromun Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Rett sendromu için başarılı çalışmalar olmasına rağmen şu anda kesin bir çözüm bulunmamaktadır. Ancak hastalığın şiddetini en aza indirmek, çocuğun fiziksel ve zihinsel sosyalleşmesini sağlamak için çeşitli tedaviler tartışılmaktadır. Tedavi beslenme sorunlarına karşı yapılır. Bir uzman gözetiminde farklı ilaç tedavisi vardır.

Çocuklarda Rett Sendromu Nedir1
Çocuklarda Rett Sendromu Nedir1

Antipsikotiklere ek olarak, ebeveyn kontrolü altında sosyal hayata katılım açısından birkaç önemli iyileştirici eylem yöntemi planlanmaktadır. Özellikle hastanın iletişim becerilerinin zirveye ulaşması için gerekli terapiler sosyal hayatta çok önemlidir. Birçok yöntemle beraber hastalığı teşhis edip ona göre tedavi sürecine başlanır.

Rett sendromu testi nasıl yapılır?

Hastalar semptomatik tedavi ve yaşam kalitesini artırmaya yönelik özel eğitim desteği için takip edilmektedir. Hastalık birçok sistemi etkilediği için semptomatik tedavide birçok şey söz konusudur. Hastalar, skolyoz problemler ve kalp hastalığı ile bağlantılı olarak gerektiğinde düzenli olarak izlenmeli ve kontrol edilmelidir. Rett sendromu psikolojik ve fizyolojik bir sorundur.

Bu konuya göre eğer sorun tedavi edilmezse semptomların şiddeti artacaktır. Özellikle çocukların beyin ve fiziksel gelişimi ile ilgili sorunlar daha hızlı bir oranda artmaktadır. Bu, sosyal çevreyi ve normal yaşama katılımı ciddi şekilde engeller. Daha sonraki bir aşamada gelişimsel yetersizlikler ortaya çıkabilir ve çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Belirtilerinizi yakından test etmeniz ve ona göre tedavi sürecine başlamak çok önemlidir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu