Anne-Çocuk

Çocuğun Kimlik Edinim Süreci Nasıldır?

Çocuğun Kimlik Edinim Süreci Nasıldır? Çocuklar için ergenlik dönemi ile birlikte “Ben Kimim” sorusuna merakı da başlar. Ne olduğunu analiz eden çocuk, aynı zamanda ne olmak istediğine de karar verir. Bu nedenle de kişilerin kimlik süreçleri son derece önemli bir etmen oluşturur.

Çocuğun Kimlik Edinim Süreci Nasıldır? Kimliğe karar vermek kolay bir durum değildir. Öncelikli olarak yapılması gereken kişinin etrafında iyi modellerin oluşmasını sağlamaktır. Çünkü genel olarak çocuklar etraftaki gördükleri kişiler içerisinden seçim yapar.

Dağınık Kimlik Aşaması

Kişi her zaman kimlik oluşumunu başarıya ulaştıramayabilir. Kimliğin başarıya ulaşamadığı aşamalardan biri de; dağınık kimlik aşamasıdır. Dağınık kimlik aşaması kişinin ne olmak istediğine bir türlü karar veremediği aşamadır. İlk önce kendisine bir model seçer ve onun gibi hareket eder. Ancak daha sonra fikrini değiştirir ve farklı bir model bulur. Bir süre sonra o modelden de sıkılır. Henüz net bir karar veremediği ve fikirlerinin sürekli değiştirildiği aşama olarak dağınık kimlik aşaması karşımıza çıkar.

Çocuğun Kimlik Edinim Süreci Nasıldır
Çocuğun Kimlik Edinim Süreci Nasıldır

Askıya Alma Aşaması

Askıya alma aşamasında kişi yine kimlik oluşumunu başarılı bir şekilde oluşturamamıştır. Genellikle dağınıklık aşamasından sonra oluşur. Henüz ne olmak istediğine karar veremeyen genç bir süre sonra ne olmak istediğini düşünmeyi erteler. Buna da kimliğin askıya alma aşaması denir.

Körü Körüne Bağlılık Aşaması

Kimliğin edinildiği bir aşamadır. Ancak bu aşama olması gereken kimlik oluşumu için doğru bir aşama değildir. Körü körüne bağlılık durumunda, kişi tüm karakterini bir başka kişiye bağlıdır. Bu kişi; sevgili, anne ya da arkadaş olabilir. Onu neyi seviyorsa onu sevmek, ne giyiyorsa da onu giymek bu aşama içerisinde değerlendirilir.

Kimliğin Başarıya Ulaşma Aşaması

Doğru kimlik edinimi kimliğin başarılı aşaması ile elde edilir. Kişi ne olmak istediğine karar verir ve hedeflerini de bu doğrultuda sergiler.  

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu