Sağlık

Cilt Mantar Hastalığı Nedir ve Nasıl Geçer?

Cilt Mantar Hastalığı Nedir ve Nasıl Geçer? Mantar enfeksiyonu, cilt hastalıkları üzerinde en büyük grubu oluşturmaktadır. Mantar, kıl, deri, tırnak gibi  dokulara yerleşmiş olan kaşıntı, kızarıklık, sulanma ve pullanma gibi kendini göstermektedir.

Cilt Mantar Hastalığı Nedir ve Nasıl Geçer? Mantar enfeksiyonu genelde yaz aylarında artış gösterir. Mantar hastalığının belirtileri arasında el ve ayakta kaşıntı olmaktadır. Kızarma, sulanma, sertleşme ve kepeklenme bazı belirtilerinden biridir. Mantar tek bir bölgede kendini göstermez.

Cilt Mantar Hastalığı

Tırnak mantarları tırnaklar üzerinde kalıplaşma renk değişimi sertleşmeler ve kırılmalar şeklinde meydana gelmektedir ve tırnağın şeklini bozabilmektedir. Eğer zamanında tedavi edilmezse tırnağın yapısını da bozar ve kalıcı şekil bozukluğuna sebep olabilir. Kasık mantarı ise genellikle uyluk, ön, üst ve iç yüzeyinde görülmektedir. Kaşıntı, kızarıklık ve su toplama gibi belirtileri de vardır.

Cilt Mantar Hastalığı Nedir ve Nasıl Geçer
Cilt Mantar Hastalığı Nedir ve Nasıl Geçer

Genital bölge mantarları beyaz, kremsi akıntı, kaşıntı ve kızarıklık ile kendini göstermektedir. Islaklık, gebelik, şeker hastalığı ve antibiyotik kullanımı bu hastalığın sebebi olabilmektedir. Aynı zamanda hastalığı azdırmaktadır. Cilt mantarları en çok ergenlik döneminde, el ve ayağı sürekli ıslak kalan kişilerde, aşırı ter sorunu yaşayan insanlarda, sıkı ayakkabı giymeyenler de ve bağışıklık sistemi güçsüz olan insanlarda görülmektedir.

Cilt Mantarı Nasıl Geçer

Cilt mantarı tanısı şüphe uyandıran lezyondan örnek parça oluşturularak yapılır. Özel bir ilaç damlatılarak deriye ait olan keratinler eritilmektedir. Mikroskop kullanılarak alınan parça laboratuvarda incelenmekte ve böyle tanı konulmaktadır. Mantar kültürü yapılarak mantarın türü ve var olup olmadığının tespiti yapılmaktadır. Cilt mantarı tedavisi ise gelişmiş teknoloji sayesinde oldukça basit bir şekilde tedavi edilmektedir. Antifungal olarak adlandırılan haplar ve kremler mantar enfeksiyonlarına karşı üretilmiştir. Mantarın yerleştiği alana ya da türlerine göre tedavinin türü ve süreci de farklılık göstermektedir. Mantar hastalığı bulaşıcı olduğu için başkalarının kıyafetlerini giymemeye özen göstermeliyiz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu