Sağlık

C Vitamininin Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir?

C vitamininin saça ve cilde faydalarını merak ediyor musunuz? İşte C vitamininin mucize faydaları…

Saça Faydaları Nelerdir?

Şaşırtıcı bir şekilde, C vitaminin saçınız için de faydaları vardır.

Saç Büyümesini Artırır

Düşük C Vitamini alımı, saç büyümesini etkileyen bir dizi saçla ilgili problemin temel nedeni olabilir. C vitamini eksikliği kuru saçlara ve uçlara neden olabilir. Bu koşullar saçın düzenli büyümesi için elverişsizdir ve sonunda saç dökülmesine neden olur. Vücudumuz, enerji üretimi için glikoza dönüştürdüğümüz yiyeceği dönüştürdüğünde, serbest radikaller doğal olarak oluşur. Bu serbest radikaller, saç büyümesini engelleyen zayıf, kırılgan ve zayıf hale getirerek saçımıza zarar verir. C vitamininin antioksidan özellikleri serbest radikal oluşumunu azaltır ve vücuttaki etkilerini en aza indirir. Diyetimizde yeterli miktarda C Vitamini bulundurmak serbest radikallere karşı antioksidan koruma için çok önemlidir.

Çok miktarda C vitamini alan insanlar, sağlıklı, güçlü ve kalın saça sahiptir.

Kepekle Savaşır

Saç köklerimiz sıklıkla kepek ve kuru, lapa lapa cilt nedeniyle tıkanır. Bu saç köklerine zarar verebilir ve ayrıca saç büyümesini de engelleyebilir. C vitamini kafa derisi üzerinde bakteri ile savaşmaya yardımcı olur. Kepeklerden kurtulur, foliküllerin döküntülerinden kurtulmaya yardımcı olur ve yeni saçların büyümesini teşvik eder. Ayrıca antiviral özelliklerinden dolayı kuru ve kaşıntılı saç derilerine de yardımcı olur.

Cilde Faydaları Nelerdir?

C vitamininin cilde de oldukça faydası vardır. Örneğin, oral tüketime ek olarak, C vitaminini topikal olarak da (serum gibi) kullanabilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz. Serum kollajeni uyarır ve cildi kirlilik gibi diğer zararlı etkenlerden korur.

Yanıkları ve Yaraları Düzeltir

Ön kanıtlar, C vitaminin yara iyileşmesini iyileştirebileceğini ve ciddi yanık hastalarında ventilasyon ihtiyacını azaltabileceğini göstermektedir. C vitamindeki antioksidanlar da yanık lezyonlarının tedavisine yardımcı olur. Yüksek dozda C vitamini ayrıca yanık hasarı sonrası kılcal kaçak miktarını azaltır. C vitamini yeni doku büyümesini ve cildini desteklediğinden, yanıkları ve yaraları iyileştirmek için harika çalışıyor.

Güneş yanığına iyi gelir

C vitamininin antioksidan özellikleri, kollajen sentezinde rol oynar ve güneş yanığı tedavisinde yardımcı olur. Oral C vitamini alımı veya C vitamini yağının topikal uygulanması durumun iyileşmesine yardımcı olabilir. Ancak C vitamininin yerine değil güneş ışığına ek olarak kullanılması gerektiğini unutmamak gerekir. C vitamininin UVB’nin neden olduğu hasarlara (cildin yüzeysel kızarması) etkilerini de azalttığı bulundu.

Egzama Tedavisine Yardımcı Olanlar

Egzamanı tedavi etmenin iyi bir yolu C vitamini ve çinko kombinasyonudur. Her gün 500 ila 1000 mg C vitamini ve 15 mg çinko almak potansiyel bir tedavi olarak işlev görebilir.

Kolajen Üretimine Yardım Eder

C vitamini, her ikisi de kollajen üreten molekülleri bağlamak için gereken hidroksiprolin ve hidroksilisin üretimi için gerekli bir bileşendir. Bu da cildi sıkılaştırır ve tonlandırır. Kolajen eksikliği cildi sıkıcı ve cansız hale getirir. Kolajen cildi köklerden gençleştirir ve kırışıklıkları ve yaşlanma belirtilerini azaltır.

Derideki Renk Bozmasına Karşı Korur

C vitamini DNA’yı tümöre, cilt renginin bozulmasına ve çeşitli cilt kanseri türlerine yol açabilecek fotokimyasal reaksiyonlardan korur. Ayrıca insanlarda melanomların ana nedeni olan pirimidin dimer üretimini de inhibe eder. Cilt çilleri ve yaşlılık lekeleri gibi koyu renk solmasını hafifletir ve daha genç ve pürüzsüz bir cilt elde etmenize yardımcı olur.

Cilt dokusunu iyileştirir

Kolajen ayrıca kan damarları için yapı sağlar. Cildin altındaki minik kan damarları cildi sağlıklı tutan oksijen ve besinleri taşır. Yeterli besin maddesi olmadan cilt sertleşir ve kurur. C vitamini içeren kremler cildin görünümünü ve dokusunu iyileştirir. C Vitamini, cilt hücrelerini kalınlaştıran, koruyan ve iyileştiren elastin oluşumunu arttırır. Kalınlaşma etkisi nemi korumaya yardımcı olur, cilt dolaşımını arttırır ve cilt yüzeyini güçlendirir.

C vitamini nasıl alınır?

C vitamini almanın en iyi yolu, vitamin açısından zengin yiyecekleri diyetinize dahil etmektir. Çoğu meyve ve sebze bu vitamini içerir. Normal bir meyve veya sebze salatası tüketebilir veya bir bardak meyve suyu ile alabilirsiniz. Ancak, kendinize bir salata hazırlamak için vaktiniz yoksa, takviye alabilirsiniz. Dozajınıza bağlı olarak, öğünlerinizde günde 2 ila 3 kez C vitamini takviyesi alabilirsiniz. Bazı araştırmalar, C vitaminin daha iyi emdiği zamanların da söylediği gibi boş bir mideyle de alabilirsiniz. Size uygun dozu belirlemek için doktorunuz veya beslenme uzmanınızla konuşun.

C vitamini tavsiye edilen günlük alım miktarı nedir?

Ne kadar C vitamini almalıyım

18 yaşından büyük erkekler için günlük alınacak C vitamini miktarı 90 mg’dır. 18 yaş üstü kadınlar için 75 mg’dır. 18 yaşından büyük hamile ve emziren kadınlar için ise sırasıyla 85 mg ve 120 mg’dır. Bazı uzmanlara göre, sigara içenler normal alımlarına fazladan 35 mg eklemeliler.

Bebekler için (0-12 aylık), insan sütündeki C vitamini miktarıdır. 1 ila 3 yaş arası çocuklar için 15 mg’dır; 4-8 yaş arası 25 mg; 9-13 yaş arası 45 mg’dır.

Ergenler için (14 ila 18 yaş arası), önerilen alım erkekler için 75 mg ve kızlar için 60 mg’dır.

Alınacak Önlemler?

C vitamininin aşırı alımı karın krampları, diş erozyonu, göğüs ağrısı, baygınlık, ishal, kızarma, baş ağrısı, mide ekşimesi, bulantı ve iltihaplı bir yemek borusuna neden olabilir. Bu gibi belirtilerde kullanımını durdurun ve semptomlardan herhangi birini fark ederseniz doktorunuza danışın. Yüksek C vitamini dozu, C vitamini toksisitesine neden olarak kan pıhtılarına, böbrek taşlarına ve sindirim sistemiyle ilgili sorunlara neden olabilir. Bu, özellikle bazı ilaçlar ve enfeksiyonlara cevap olarak kırmızı kan hücrelerinin parçalandığı bir durum olan G6PD eksikliği olan kişilerde geçerlidir.

C vitamini hamilelik ve emzirme döneminde normal miktarlarda güvenli kabul edilir ancak önerilen dozdan daha fazla kullanırken dikkatli olun.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu