Sağlık

Boyun, Bel Ve Sırt Ağrılarına Karşı Önlemler

Bel, boyun ve sırt ağrıları insanın yaşam kalitesinin büyük ölçüde düşmesine sebep olan ağrılardır. Yapmamız gereken işleri bile yapmamıza engel olan ağrılardan kesin olarak kurtulamasanız bile bu ağrıların oluşmaması için kendinize bir takım önlemler alabilirsiniz. Eğer bel, boyun ve sırt bölgesiniz de şuan bir sorun yok ise alacağınız önemler ile yaşam kaliteniz düşmek zorunda kalmayacak ve siz yaşamınıza zinde olarak devam edebilirsiniz.

Özellikle soğuk havalar da neredeyse herkesin şikayet ettiği ağrılardır bu bölgede ki ağrılar. Eğer güçlü bir omurga yapınız yok ise en ufak bir hareketiniz bile beliniz de tutulma ya da boynunuzda ağrıya neden olabilir. Sadece lavaboya el yıkamak için eğilmek hatta hapşırmak bile ağrılarınızın tetiklemesine neden olabilir. Mutlaka omurga sağlığınıza özen göstermeli ve omurganız da bir sorun var ise bu sorunun bilincinde olmalısınız. Bu ağrıları kendi bedeninizden uzak tutmak için birkaç ufak önlem almanız yeterli olacaktır.

Fazla Kilolar

Fazla kilolar omurga sağlığında da oldukça önemlidir. Omurga sağlığı için fazla kilolarınızdan mutlaka kurtulmaya çalışın.

Soğuk

Omurganız mutlaka sıcak tutmanız gereken bölgenizdir. Eğer yoğun bir şekilde terlemiş bir haldeyseniz terli bir şekilde asla soğuğa çıkmamaya dikkat edin.

Hareket

Hareketli bir yaşam omurganızın sağlıklı kalmasına sebep olur. Sürekli hareketsiz kalmak ve aynı şekilde oturmak omurganızın güçsüzleşmesine ve dolayısıyla da ağrılarınızın başlamasına sebep olacaktır. Kendinize hareket halinde olabileceğiniz bir yaşam alanı oluşturun.

Spor

Omurga sağlığınız, bel sırt ve boyun bölgeniz de ağrı sorunları yaşamamanız için egzersiz ve spor çok önemli. Mutlaka kendinizi düzenli olarak spor ya da egzersiz yapmaya alıştırmalısınız. Vücudunuzu ne kadar güçlendirir kaslarınızı ne kadar harekete geçirirseniz aynı bölgeye olan yükünüz o kadar azalacaktır.

Rüzgardan Uzak Durun

Özellikle klimadan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Arabanızın camından esen rüzgar da size bel ya da boyun tutulması olarak geri dönecektir. Yoğun rüzgara maruz kalmayacak şekilde kendinizi serinletebileceğiniz bir bölgede durun.

Bilgisayar Kullanımı

Maalesef ki teknoloji çağında yaşadığımız için çoğumuz tüm işlerini bilgisayar başından halletmek zorunda kalıyor. Saatlerce masa da bilgisayar başında oturmak en yanlış omurga pozisyonlarındandır ve yanlış omurga pozisyonu size ağrılar olarak geri dönmektedir.

Evet yukarıda ki önlemleri aldığınız da mümkün mertebe yapmaktan uzak durduğunuzda omurganız daha sağlıklı bir yapıda olacağı için sizler de ağrılara maruz kalmak zorunda kalmazsınız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu