Yaşam

Boşanma Sonrasında Kadın

Boşanma sırasında yaşadığımız kaygı ve umutsuzluk duyguları, bizi yıpratır, yorar. Ne kadar kızgın ve haklı olsak da, bu duyguları yaşamamak genellikle mümkün olmaz. Özellikle çocuğumuz varsa, artık omuzlarımıza binen bir sürü yükü, kaldırmak zorundayızdır. Hem de o güçsüz, kırgın ve umutsuz halimizle.

Boşanma sonrasında kadın, her ne kadar çevresine karşı güçlü görünmeye çalışsa da, içinde kanayan yarayı bir türlü durduramaz. Birde maddi sıkıntılar yaşanıyorsa, yıkılmamak için nasıl bir dayanak bulacağını, çoğu zaman bilemez. Maddi imkanları iyi olan ve ailesinden destek gören bir kadın için bile çok zor olan bu süreç, bu imkanlara sahip olmayan kadın için, yıkıcı ve yıpratıcı olacaktır.

Kendinize Güvenin

Şimdi, bu durumla başa çıkmaya gücüm yok düşüncelerini bir kenara bırakıp. Eyleme yönelik planlar yapmanın zamanı gelmiştir artık. Tabi ki bu süreç hiç kolay değildir, ama işin aslı güçlü olmaktan başka şansımız da yoktur. İşte bu yüzden yapmamız gerekenlerin yapılması, hem bizim hem de sevdiklerimizin mutlu ve güçlü olması için gereklidir.

Bütün İmkanları Değerlendirin

Boşanma sonrasında kadın, yaşadığı onca sıkıntı yanı sıra, birde toplumsal baskılara maruz kalıyorsa, o zaman işi daha da zor demektir. Bu durumda ne yapacağız? Her şeyden önce tüm imkanlarımızı değerlendirmekte fayda vardır. Öncelikle bizi seven insanları asla yanımızdan uzaklaştırmamalıyız. O an fark edemeyebiliriz, ama onların varlığı bize güç verecektir. Eğer kurulu bir düzenimiz varsa bunu bozmamak, yok ise bir an önce, imkanlarımız dahilinde, yeni bir düzen kurmak, yapacağımız önemli işlerden biri olmalıdır. Çalışmak, maddi açıdan önemlidir ancak, psikolojiniz için gereklidir. Bu yüzden asla kabuğunuza çekilip, çalışmamayı aklınızdan bile geçirmeyin. Bu size hem zamanınızı daha kolay geçirmek konusunda yardımcı olur, hem de kendinize ve duygularınıza odaklı olmanızı engeller. Tabi elde edeceğiniz maddi kazanç sayesinde ise kendinizi daha güçlü hissetmeniz de oldukça önemlidir.

Onarıcı Yollar Bulun

Boşanma sonrasında kadın için hayat kolay olmayabilir, ancak kendimiz için, onarıcı ve iyileştirici yollar bulmamız gereklidir. Yolumuza devam etmek, aslında çok kısa olan yaşantımıza güzel şeyler katabilmek, en önemlisi de sevdiklerimizin hayatlarına destek olabilmek için, olaylara geniş çerçevelerden bakmak ve yaşananları iyi veya kötü, deneyime çevirebilmek, sadece bizim elimizdedir. Bitmiş bir evliliğe odaklanmak ve bunu düşünerek yıpranmak bize hiçbir şey kazandırmayacaktır. Tabi ki herkes evliliği sorunsuz bir şekilde devam etsin, mutlu bir yuvası olsun ister, ancak olmuyorsa, zorlamanın pek faydası yoktur ve hayat devam ediyordur.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu